wordt uitgegaan van de principes welke met betrekking tot registergoederen in het nieuwe Burgerlijk Wetboek zullen worden neergelegd. Door de bepalingen van de nieuwe kadasterwet zullen de kadastrale gegevens juridisch grotere betekenis krijgen en zal ook de kadastrale her meting juridisch beter worden gefundeerd. Er wordt voor de nieuwe wet gedacht aan een zodanige opzet en procedure dat invoering kan plaats vinden, nog voordat het derde boek van het nieuwe B.W. in werking zal treden. Parle mentaire behandeling is in 1973 te verwachten. Wat zijn nu de eisen die onze tijd aan deze dienst stelt? Uiteraard een verantwoord gebruik van de moderne techniek. Daarvoor onderhoudt de dienst nauwe contacten met de wetenschappe lijke wereld, in de eerste plaats de Technische Hogeschool te Delft. De samenwerking met deze hogeschool en de openheid waarmede deze de dienst steeds is tegemoet getreden, is van dien aard dat een bijzonder woord van erkentelijkheid hier niet mag ontbreken. Daar naast is het noodzakelijk dat door goede inter nationale contacten de ontwikkelingen in het buitenland nauwlettend worden gevolgd. Van daar dat landmeters in hun verenigingsleven altijd zeer internationaal zijn georganiseerd. Ook zie ik als een eis van deze tijd een meer bedrijfsmatige en commerciële aanpak. Dit be tekent modern management, handelen volgens bedrijfseconomische beginselen, afwegen van kosten en baten. Ik sprak reeds over een „ver antwoord" gebruik van de moderne techniek. Investeringen mogen alleen plaats hebben wan neer er genoegzame zekerheid bestaat dat zij in voldoende mate rendement zullen opleve ren. De taakvervulling zal gericht moeten zijn op modern dienstbetoon. Dit betekent aan de ene kant dat de klant zoveel mogelijk de kostende prijs zal moeten betalen, maar aan de andere kant dat de klant voor de door hem betaalde prijs ook een vlotte dienstverlening krijgt die voldoet aan de bij hem bestaande behoeften. Wil hij voor een speciaal project, buiten het normale kadastrale patroon, een meting in millimeters, hij zal die meestal kunnen krijgen, maar het zal hem meer kosten dan een minder nauwkeurige meting. Ook deze opstelling zal in de nieuwe organi satie beter gerealiseerd kunnen worden. In nauw verband met de nieuwe organisatie staat de noodzaak van andere verhoudingen binnen de dienst. De tegenstelling tussen juris ten en geodeten, hoe begrijpelijk en tot op zekere hoogte moet ik zeggen: hoe wenselijk ook onder de vroegere maatschappelijke ver houdingen, past niet meer bij deze tijd, die vraagt om een gezamenlijke aanpak door ver schillende disciplines. De juristen zullen zich in de dienst niet meer beperken tot de enge kring van de bewaringen, ook in andere sectoren van de dienst is hun medewerking onontbeerlijk. De geodetisch gevormde ambtenaren zullen zich nog meer dan vroeger moeten bezinnen over de meer bestuurlijke aspecten van hun werk. Al de desiderata die ik heb genoemd zijn bij voorbaat tot mislukking gedoemd als zij niet door alle medewerkers van hoog tot laag worden gedragen. Naast een goede informatie en goede communicatie moet het samenspel tussen het personeel onderling goed zijn. Dit is niet alleen een zaak van de leiding, maar hier ligt een opgave voor de gehele dienst. Daarom is op alle niveau's een groot saamhorigheids gevoel nodig. Het besef dat allen deel uitmaken van de bemanning van één groot schip, dat al leen een goede koers kan blijven varen wanneer de bemanning er van overtuigd is dat ze altijd op elkaar kunnen rekenen. Voor die coördi natie is ook dit nieuwe gebouw erg belangrijk. In dit centrale kadastergebouw zijn thans de landelijk werkende technische diensten geves tigd, te weten de fotogrammetrische dienst, de reproductie afdeling, de rijksdriehoeksmeting en het centraal teken-, reken- en opleidings instituut. Het samen leven en werken van deze centrale diensten in één doelmatig ingericht gebouw is voor het bereiken van optimale prestaties uiter mate belangrijk. Voorheen waren deze diensten gehuisvest in diverse oude, meest weinig doel matige gebouwen in Den Haag en Amsterdam. En dit gebouw wordt nog van grotere impor tantie als binnenkort de Directie hier ook zal worden gehuisvest. Dan wordt het echt het centrum van de gehele kadastrale dienst, waar alle draden vanuit het land samenkomen en het hart van de dienst klopt. Het ruimtelijk bijeenbrengen van Directie en Centrale diensten is een logische bevestiging van een in de praktijk duidelijk waarneembare ontwikkeling. Het relatiepatroon wordt vooral door de moderne geautomatiseerde techniek steeds intensiever. Ook zal het een meer be drijfsmatige aanpak van de dienst bevorderen. Dit is ongetwijfeld een huis waarin het goed werken zal zijn, en waaraan allen die erin wer ken vreugde zullen beleven. Ik hoop en ver wacht dan ook dat de nieuwe omgeving niet alleen ten goede mag komen aan de arbeids prestaties, maar vooral ook bij de medewer kers de vreugde in de arbeid mag verhogen. 198

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 22