Niet metrisch gebruik van luchtfoto's*) door ir. J. M. Remeijn, Internationaal Instituut voor Luchtkaartering en Aardkunde, ITC, Enschede. Introductie Als men de titel van deze inleiding nader be kijkt vallen twee termen op, waarvan de be langrijkste wel het woord luchtfoto is. Wat is dat eigenlijk een luchtfoto. Zoals bekend is de term foto afgeleid van het woord fotografie, hetgeen schrijven met licht betekent. De af beeldingen op een foto zijn dan ook het resul taat van de projectie en inwerking op een licht gevoelige laag van straling gereflecteerd door een aantal voorwerpen. Deze straling omvat niet alleen zichtbaar licht (380-750 nanometer golflengte), maar ook ultra violet straling (315- 380 nm) en straling uit het nabije infrarood (750-1500 nm), aangezien sommige fotogra fische emulsies ook daarvoor gevoelig zijn. Een globaal overzicht van het elektromagne tisch spectrum ziet er als volgt uit. In voorgaand schema treft U stralingstypen aan die weliswaar kunnen resulteren in foto's maar dit slechts indirect doen langs optische weg. Genoemd worden röntgenfoto's, thermografie- en en radarfoto's. Bijvoorbeeld temperatuur verschillen tussen voorwerpen kunnen worden geregistreerd met thermisch infrarood gevoelige aftastapparatuur, die de warmtestraling omzet in een elektrische stroom, die vervolgens een lampje aan het gloeien brengt, waarmee een lichtgevoelige film wordt belicht. Bij radar opnamen gebeurt iets dergelijks, hoewel hier de radargolven eerst actief worden uitgezonden, waarna het gereflecteerde deel weer wordt op gevangen en geregistreerd. Als gevolg van de aard van de opname apparatuur treden in deze opnamen sterke vertekeningen op, die echter hinderlijker zijn voor de kaartering dan voor de interpretatie van de beelden. De luchtfoto In principe zijn er vier typen fotografische film in gebruik voor interpretatie doeleinden. a) de panchromatische film, waarvan de emul sie een gevoeligheidsbereik heeft van 350- 750 nm. Deze film wordt veel gebruikt door fotogrammeters, maar is ook populair bij vegetatiedeskundigen in de tropen. b) de zwart-wit infra-rode film, waarvan de emulsie gevoelig is voor zichtbaar licht en infrarode straling (350-900 nm). Zeer ge schikt voor de boskaartering in de gematig de luchtstreken. c) de kleurenfilm, die voorkomt als negatief film en als omkeerfilm. De film is opge bouwd uit drie emulsies welke respectieve lijk groen, rood en blauw gevoelig zijn. Ge voeligheidsbereik 350-680 nm. d) de kleuren infrarode film, of valse kleuren film, welke uit twee of drie lagen is opge bouwd. De term valse kleuren geeft aan dat de geregistreerde straling niet wordt afge beeld in de overeenkomstige kleur. Rode voorwerpen komen groen op de foto, groen wordt blauw, terwijl infrarode straling een kleurstof activeert, die rode tinten laat zien. Het spectrale bereik loopt tot 890 nm. De gewone kleurenfilm wordt belicht door een ultraviolet filter, om ongewenst strooilicht te 179 Golflengte (orde v. grootte) elektromagne tisch spectrum 0,0003-0,003 nm 0,03 -0,3 nm 3 -30 nm gammastraling röntgenstraling ultraviolet (U.V., licht en (nabij IR (thermische (straling 0,003 -0,3 meter radar 3 -3000 meter radiogolven Golflengten geschikt voor luchtfotografie golflengte spectrum interval (nanometers) ultraviolet 315-380 300 -3000 nm 3000 -30.000 nm violet blauw groen geel oranje rood 380-446 446-500 500-578 578-592 592-620 620-750 reflectief infrarood 750-1500 Inleiding gehouden op 6 mei 1972 in het kader van de studiedagen van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde.

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 3