Eindexamen 1 972 HTS voor de Bouwkunde 9e Utrecht, Atd. Landmeetkunde LANDMEETKUNDE I Tijd: 2x/2 uur. 1. Geef de definitie van: a. De richtlijn van een buisniveau voor zien van een streepverdeling in parijse lijnen. b. De richtlijn van een buisniveau voor zien van een niveauprisma van Wild. c. Het richtvlak van een doosniveau. 2. Indien gegeven is dat de hoekwaarde van het buisniveau bedoeld in vraag la 30" is, hoe definieert men dan deze hoekwaarde en wat kan men met die hoekwaarde aan geven? 3. Hoe luidt de definitie van: a. De vizierlijn van een waterpasinstru ment type alles vast. b. De vizierlijn van een automatisch water pasinstrument. 4. Waarom moet een automatisch waterpas instrument voorzien zijn van een doosni veau en waarom moet een waterpasinstru ment type alles vast zonder stelschroeven maar met een kogelscharnier voorzien zijn van een doosniveau en hellingschroef? 5. Hoe regelt men een waterpasinstrument type alles vast met hellingschroef en een vaste (niet regelbare) vizierlijn op de hoofd voorwaarde? 6. Hoe elimineert men bij een schijfpoolplani- meter: a. de fouten ontstaan door scheefheid van de as van het meetrolletje t.o.v. de om- looparm? b. de fouten ontstaan door excentriciteit van poolschijf en werkschijf? 7. Bespreek de wijze waarop met een com- pensatiepoolplanimeter met vaste omloop- arm de grootte van een perceel liggende in één van de ruiten van het ruitennet op de kaart door absolute en relatieve planime- trering de juiste grootte kan worden be paald. Bepaal, uitsluitend met een kwadraattafel, voetpunt en lengte van de loodlijn CD, indien gemeten is: AB 22,25 m BC 12,50 m AC 25,00 m 9. Op het terrein zijn de punten A en B ver zekerd. Met een theodoliet moet een hoek (ABC) van een gegeven grootte uitgezet worden met een standaardafwijking van 4 dmgr. Met deze theodoliet kan men meten met een standaardafwijking enkele richting M 8 dmgr. AB BC 600 m. De invloed van cen- treerafwijkingen kan verwaarloosd worden. Hoe zou je de meting doen? Voer de nood zakelijke berekeningen uit. Geef een voor beeld. 224

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 16