2. X verkoopt en levert, door overschrijving van de notariële akte in de daartoe bestem de openbare registers, aan Y, een aan hun beiden bekend en aan X toebehorend stuk bouwland. Vervolgens wordt door hen bij de afpaling, bij vergissing, een strookje teveel afgepaald. Dit strookje is eigendom van buurman Z. Y neemt, te goeder trouw, ook dit strookje in gebruik. a. Waarom is Y geen eigenaar van dit strookje geworden? b. Kan Y, en zo ja na hoeveel jaar, door verjaring eigenaar worden van dit strookje grond? Ook indien Z een ge meente is en het strookje grond een deel van een openbare weg is? c. Indien Z twee jaar later ontdekt dat de grenspalen verkeerd staan en via een gerechtelijke procedure zijn eigendom (het strookje grond) weer terug wil krij gen, wie moet dan in deze procedure achtereenvolgens wat bewijzen? d. Wordt door deze gerechtelijke proce dure een eventueel lopende verjaring geschorst of gestuit, en wat voor bete kenis heeft dit voor deze eventueel lo pende verjaring? 3. a. Appartementseigendom is een vorm van mede-eigendom. Waarom is dit vrije of gebonden mede-eigendom, en wat om vat in juridische zin deze mede-eigen- dom? b. Indien de appartementseigenaar op zijn aandeel hypotheek heeft gegeven, welke bedingen met zakelijke werking kunnen dan in de hypotheekakte zijn opgeno men? c. Ook het in de akte van splitsing opge nomen reglement heeft zakelijke wer king. Wat betekent dat? B. Publiekrecht 1. a. Indien men schadevergoeding wil krij gen, krachtens art. 1401 BW, dan moet de gepleegde daad onrechtmatig zijn. Welke andere 4 vereisten moeten ver vuld zijn, ten aanzien van de onrecht matige daad, wil men met succes een beroep kunnen doen op art. 1401 BW? b. Hoe komt het dat de overheid vaak minder snel aansprakelijk is voor de schade die zij aanricht, dan een particu lier? c. Indien een onrechtmatige daad is ge pleegd door een ambtenaar, handelende als ambtenaar maar buiten de formele kring van zijn bevoegdheden, wie is/zijn dan voor de schade aansprakelijk? 2. Waarom zijn onderstaande besluiten, be stuursrechtelijk gezien, geen beschikkingen? het besluit van parlement en regering waarbij de ruilverkavelingswetgeving wordt herzien, het besluit van de rechter tot vaststelling van de hoogte der schadeloosstelling bij onteigening, de verkoop van een stuk bouwgrond door een gemeente, het aanvaarden van een nalatenschap door een gemeentebestuur, het uitnodigen, door B. en W., van een aantal mensen voor een vrijblijvende ver gadering, het besluit tot vaststelling van een bouw verordening door een gemeenteraad. 3. De wet BAB geeft een beroepsregeling voor een groot aantal door de overheid gegeven beschikkingen. a. Welke overeenkomsten vertoont deze beroepsregeling met het gewone admi nistratieve beroep en met de administra tieve rechtspraak? b. Wanneer is er van een door de centrale overheid gegeven beschikking geen be roep op de Kroon, krachtens de wet BAB, mogelijk? c. Welke beroepsgronden kent de wet BAB? d. Indien U in beroep gaat bij de Kroon, krachtens de wet BAB, en U aanvoert dat U niet ontkent een bepaalde plicht te bezitten, die een bestuursorgaan U wil doen nakomen, maar dat U het on nodig acht deze verplichting na te ko men, waarom zal Uw beroep dan al bij voorbaat gedoemd zijn te mislukken? HULPTECHNIEKEN Tijd: iy2 uur A. Geodetische astronomie 1. a. Op welke dag(en) staat de zon in 1972 voor een waarnemer op de evenaar in elongatie? b. Hoe laat is het dan in lokale tijd als bovendien gegeven is dat de waarnemer zich op een lengte van 30° oostelijk van Greenwich bevindt. 227

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 19