begonnen. Het is eigenlijk de eerste goede kaartverzameling van Engelse steden met als inset op elke county-kaart een artistiek verant woorde afbeelding van de hoofdstad in vogel vlucht. Die atlas werd zeer populair; Chubb noteert 14 folio-edities. Ook zijn werk is vaak gebaseerd op originelen van Saxton en Norden. Van Sax ton is b.v. Speed's Worcestershire (de kaart is alleen aangevuld). Nieuw en origineel waren zijn insets van de graafschapssteden. Jodo- cus Hondius heeft veel werk van hem gegra veerd. Door de verschijning van Speed's kaart werk nam de vraag naar kaarten van Saxton af. Wel dienden de 34 koperplaten van Sax- ton's graafschapskaarten meer dan \]/2 eeuw als basis voor andere uitgaven. Daarna ver scheen in 1794 het werk van John Cary in 81 bladen. Al kon Speed dan Saxton niet evenaren, zijn graafschapskaarten zijn misschien wel de meest bekende en meest populaire van alle geweest. De gedrukte tekst vindt men meestal aan de keerzijde; zie b.v. de Comwall-kaart bij Too- ley (1952). Zijn critici waren wel eens onrecht vaardig hard over hem. Speed, die trouwde in 1582, bewoog zich ook op genealogisch gebied. Hij en zijn vrouw Su sanna (overleden in 1628) hadden 12 zoons en 6 dochters. Hij is begraven in St.-Giles, Cripp- legate. De inscriptie op zijn grafsteen is opge nomen in Stow's „Survey". Sedert 1625 was hij blind. En van de koninklijk cosmograaf John Ogilby (1600-1676) kwam in 1675 in folioformaat de wegenatlas „Britannia" op 100 platen, waar schijnlijk de eerste wegenkaart van dat soort. Het is een nogal lijvig boekwerk, meer geschikt voor de bibliotheek dan om mee te nemen op reis. Hij kreeg in 1670 's konings toestemming. 212 Eén van de eerste Engelse wegenkaarten (meting van John Ogilby, koninklijk cosmograaf 16001676), voor komende in de wegenatlas „Britannia" van 1675. O. heeft samen met medewerkers o.a. Londen opgemeten en in kaart gebracht (1677).

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 4