cons" daarvoor het eerst in aanmerking komen. In de latere uitgaven vindt men de wapens van ettelijke Engelse edelen, zeker om het geheel een voornamer of meer nationaal karakter te geven. Deze gewoonte werd o.m. door Speed overgenomen. De stijl van de kaarten is overwegend Vlaams; het is excellent werk en decoratief, dank zij de bekwame graveurs. Bij de cirkeltjes naast de kerken staat verscheidene malen „measure from the prick in every town". William Webb, die de platen had verworven, verzorgde in 1645 de eerste editie onder de titel „The Map of all the shires in England and Wales, exactly taken and truly described by Christopher Saxton, newly rev., amended and repr". (De revisie betekende niet veel: het schijnt dat met de druk van sommige van de toenmalige uitgaven grote haast is gemaakt). Later verschenen ook nog de uitgaven van Pe ter Stent in 1652(?) en 1665(?) schaal 2 miles/ 1 inch, titel: Hartfordiae comitatus nova des- criptio en van Philip Lea ca. 1689 (enkele kaarten zijn opnieuw gedateerd, b.v. Hereford 1665, Somerset 1685, Wilts 1689). Naast deze edities is er nog een set van kleine kaarten, gekopieerd van Saxton en gegraveerd door Pe ter Keer (Pieter van der Keere). Hoogstwaar schijnlijk zijn die voor het eerst gedrukt in 1617. Dan komen er in de uitgave van Cam den's Britannia van 1607 kaarten voor, die in tekening en in details sterk herinneren aan Sax ton en Norden en klaarblijkelijk aan hun origi nelen zijn ontleend. Van de oorspronkelijke graafschapskaarten wa ren Oxfordshire, Buckinghamshire en Berkshire (op één kaart) en Norfolk al in 1574 gereed, de overige volgden in 1575 tot 1578 (onder deze Hertfordshire, de enige, die door Nocho- las Reynolds van Londen gegraveerd is). Augustine Ryther (Anglus van Leeds) graveer de de titelplaat van Engeland en de kaarten van Gloucestershire, Yorkshire, Durham en Westmoreland (Ryther had een winkel dicht bij Leadenhall. Hij heeft mogelijk de verkoop van Saxton's werk overgenomen. Zijn zaken gingen blijkbaar niet: in 1595 zat hij wegens schulden in de Fleet-gevangenis). De platen werden door verschillende kaartverkopers zeker tot na 1770 gebruikt (Webb 1645, Lea 1683-1693, Wild- ley 1720, Jefferys 1749 en Dicey Co 1770). Het blijkt dat kaarten in Saxton's tijd en nog vroeger reeds populair waren. Zo maakt b.v. Dr. John Dee er in zijn voorrede van Euclid (1570) melding van. Hij vertelt dat men ze gebruikt als versiering in hallen en bibliotheken, ook als een herinnering aan bekende gebeurte nissen als veldslagen, aardbevingen en grote branden. In zijn stijl: many liketh, loveth, getteth and useth maps, charts and geographi cal globes. Een meesterlijk stuk graveerwerk van Ryther is Saxton's algemene (wand)kaart van 1583 met de titel Britannia Insularum in Oceano Maxi ma" op 20 koperplaten van S]/2 v. bij Ax/2 v., schaal ca. 8 mijl op een inch. Het is nog bekend door een reproduktie in 1930 ontdekt door H. H. Francis Edwards en nu in het B.M. (is ca. 1687 vervaardigd door Philip Ley). Het origi neel is getekend in een conische projectie met convergerende meridianen en met de le meridi aan lopend door St. Michael van de Azoren, zoals ook reeds door Mercator was gebruikt. M.b.t. zulk groot werk merkt R. A. Skelton op (Decorative printed maps, London-New-York 1952): Big wall maps printed from a number of plates or blocks was a form which was specially popular in Central- and Western Europe. They were too large to be framed and glazed; if rol led they were subject to risk of tearing, crac king, abrasion and dirt In dezelfde zin kritiseert H. G. Fordham Sax ton's „General Map of England and Wales in een art. in The Geogr. Journ., vol 67 (1926): that maps, specially large maps in many sheets prepared for hanging on walls, have dis appeared in an extraordinary manner is one of the perplexities of the carto-bibliographer and may explain the present case, which is certainly a curious one (nl. dat er van Saxton's kaart nog 2 exemplaren overgebleven zijn in tegenstelling tot vele andere, die totaal verdwenen zijn). Saxton is de enige Engelse kaartenmaker ge weest, die een (familie)wapen en een landgift van de koning ontving (Elisabeths wapen en dat van Seckford komen op alle kaarten voor). De helm van zijn wapen was een arm met een hand, een passer half open houdend, zijn wapen drie bloemkransen op een rode balk. Het erbij behorende land werd hem een jaar later toege wezen in de parochie van St. Sepulchre dicht bij Seckford's bezit in Clerkenwell (Andere bron nen noemen het pachtgoederen in Grigstor Ma- nor). Na de algemene prachtkaart van Engeland kwamen er vrijwel uitsluitend nog landgoede- renkaarten uit zijn handen. Van zijn voor parti culieren uitgevoerde opdrachten, die kartogra- fisch niet zo belangrijk zijn, beschouwen wij de kaart van Manchester-1596, bestemd voor de bekende Dr. John Dee (de kaart is nu verdwe nen) en die van Dewsbury van 1600 (nu in de Free Library van Dewsbury) wel als de voor- 217

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 9