Jaarverslag Staatsbosbeheer 1971 Het door Staatsbosbeheer te Utrecht uitgege- geven jaarverslag over 1971 (108 blz., vele foto's, statistieken en kaartjes) geeft uitgebreid en op prettige wijze verslag van haar werk zaamheden. Achtereenvolgens komen aan de orde: natuur behoud, bosbouw, landschapsbouw, het werk in de provincies en een aantal bijzondere on derwerpen. Het op blz. 47 e.v. voorkomende artikel over het landschap in de ruilverkavelingen nemen wij hieronder over. Het landschap in de ruilverkavelingen De zorg voor het landschap en het behoud van natuurgebieden nemen een grote plaats in bij de voorbereiding en de uitvoering van de ruil verkavelingen. In de loop der jaren is de bege leiding van deze werken door deskundige instanties op het terrein van het natuur- en landschapsbeheer steeds intensiever geworden. Dit heeft ertoe geleid dat de informatie omtrent de hier bedoelde belangen reeds in het eerste stadium kan worden verkregen. In de jaarlijkse behandeling van het meerjaren plan in de Centrale Cultuurtechnische Commis sie hebben de vertegenwoordigers van het na tuurbehoud zowel van particuliere organisaties als van de overheid de mogelijkheid hun oordeel te geven over de wenselijkheid van het al dan niet in voorbereiding nemen van ingekomen aanvragen. Ook kunnen daarbij prioriteiten worden gesteld met het oog op de belangen van natuur en landschap. Bij het in voorbereiding nemen van ruilver- kavelingsaanvragen worden vervolgens door deskundigen van het Staatsbosbeheer gedetail leerde inventarisaties verricht, die de basis vor men voor onderzoek en rapportering door de Natuurwetenschappelijke Commissie van de Na- tuurbeschermingsraad. Het oordeel van deze commissie over de waarde van aanwezige na tuurgebieden en landschapselementen vormt daarna één van de uitgangspunten van het door het Staatsbosbeheer op te stellen landschapsplan voor de ruilverkaveling. Naast de te sparen ele menten vormen wenselijk geachte nieuwe voor zieningen, in het bijzonder bossen en andere be plantingen, de bouwstenen voor de landschaps plannen. Tijdens de voorbereidingsperiode, die zich veelal over verscheidene jaren uitstrekt, wordt dit plan in samenhang'met het plan van wegen en waterlopen uitgewerkt. Ook tijdens deze periode bestaat er gelegenheid tot beraad met natuurbeschermingsinstanties omtrent mo gelijke vragen aangaande het behoud van na tuurgebieden. Tijdens de behandeling in de Centrale Cultuurtechnische Commissie van het ruilverkavelingsrapport, waarvan het land schapsplan een onderdeel vormt, worden voorts de natuurwetenschappelijke en de land schappelijke waarden nogmaals getoetst aan de andere te treffen maatregelen en voorzieningen. In de uitvoeringsfase, die in de regel ook ver scheidene jaren in beslag neemt, wordt dan uit eindelijk de reconstructie van het landschap en het instandhouden van de natuurgebieden be geleid door het Staatsbosbeheer, waarvan een deskundige aan de Plaatselijke Commissie is toegevoegd. De verwerving van gronden voor de opbouw of instandhouding van het landschap vormt een belangrijke factor bij het landinrichtingsbeleid zoals dat sinds een aantal jaren in de ruilver kavelingen wordt gevoerd. Voor essentiële en zuiver plaatsgebonden landschapselementen opent art. 13 van de Ruilverkavelingswet de mogelijkheid van toewijzing van de desbetref fende gronden aan openbare lichamen. Daar naast worden de aankopen van de Stichting Be heer Landbouwgronden mede benut voor het realiseren van andere structuurbepalende on derdelen van het landschapsplan. Deze maat regelen maken het mogelijk om de toekomstige struktuurelementen van het landschap, voorzo ver zij door natuurgebieden of belangrijke nieuw aan te brengen beplantingen worden be paald, in eigendom, beheer en onderhoud aan daartoe geëigende instanties te doen overgaan. Voor een duurzaam en doelmatig landschaps beheer is dat van groot belang. De snelle ontwikkelingen in de landschaps bouw en het natuurbeheer brengen met zich me de dat in de landschapsplannen van de laatste jaren de grondverwerving een sterker accent kreeg dan voordien het geval was. Aangezien de volledige procedure van voorbereiding en uitvoering dikwijls een periode van 8 tot 10 jaren beslaat, vragen daarom de thans in uit voering zijnde ruilverkavelingen vaak om aan vullende voorzieningen teneinde de landschaps bouw meer up-to-date te maken. In overleg met de plaatselijke commissies en met steun van de Centrale Cultuurtechnische Commissie blijkt het mogelijk in verschillende gevallen deze oude plannen in meerdere of mindere mate aan de 246

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 10