Het Kadaster in de Rijksbegroting Het volgende gedeelte is overgenomen uit de memorie van toelichting van hoofdstuk IX B - Financiën, van de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1973. Algemeen De modernisering van het kadaster wordt met kracht voortgezet. Het doel van deze moderni sering is op vlotte en doelmatige wijze te kun nen voldoen aan de behoeften van de tegen woordige maatschappij. De volgende maatrege len zijn in uitvoering c.q. in voorbereiding: een reorganisatie van de dienst; een betere coördinatie van de werkzaamhe den met die van andere landmeetkundige diensten; het vastleggen van een nieuwe wettelijke grondslag voor de taak van dienst; het invoeren van een leidingenregistratie; automatisering van de kadastrale boekhou ding en van verschillende landmeetkundige werkzaamheden; een geleidelijke herziening van de tarieven, die erop is gericht de ten behoeve van der den gemaakte kosten op zo verantwoord mogelijke wijze in rekening te brengen. Zoals reeds blijkt uit het verslag van een mon deling overleg op 2 maart 1972 met de Vaste Commissie voor Financiën van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal (Gedrukte stukken, zitting 1971 - 1972 - 11 500, rijksbegroting van het dienstjaar 1972, Hoofdstuk IX B - Finan ciën) zal een ingrijpende reorganisatie van de dienst van het kadaster en de openbare registers plaats vinden. Ten aanzien van de taak van de dienst en de plaats van het kadaster in de tegenwoordige sa menleving gelden hierbij de volgende overwe gingen: De oorspronkelijke doelstelling het met be hulp van kaarten en registers komen tot een billijke heffing van de grondbelasting is in de loop der jaren op de achtergrond geraakt. De dienst heeft zich steeds meer ontwikkeld tot een instituut voor de registratie van de rechtstoe stand en de gesteldheid van onroerend goed en voor dienstverlening ter zake aan overheid en maatschappij. In het kader van die gewijzigde doelstelling heeft het kadaster ook een belangrijke functie verkregen in de publiekrechtelijke sfeer. In tal rijke wetten, voorschriften en verordeningen van lagere overheidsorganen is een relatie met het kadaster te vinden. Bovendien gaat het ka daster een steeds grotere rol spelen bij het ver schaffen van de noodzakelijke informaties ten behoeve van de ruimtelijke ordening en een goed beheer en gebruik van de schaarse grond. De hierboven geschetste ontwikkeling vraagt om een dienst die in staat is op snelle en adequate wijze gegevens over de bodem te verstrekken. Deze informatiestroom zal niet alleen breder, maar ook actueler en sneller moeten worden. Moderne technieken en automatisering zullen hierbij een belangrijke rol gaan spelen. Om te bereiken dat het kadaster in de toekomst zijn taak goed zal kunnen uitvoeren is een andere organisatievorm nodig met vooral grotere een heden, kortere communicatielijnen en een top waarin deskundigen op verschillend terrein sa menwerken. De voornaamste punten van de reorganisatie, waartoe werd besloten zijn: Versterking van de centrale directie en ver plaatsing van deze directie naar Apeldoorn, waar reeds alle technische centra van de dienst zijn gevestigd. Het vormen van grotere eenheden door con centratie van de bestaande hypotheekbewarin- gen, bureaus van de landmeetkundige dienst en van ruilverkavelingsdienst tot provinciale bu reaus, rechtstreeks ressorterend onder de cen trale directie. De realisatie hiervan zal geleidelijk geschieden. Zo spoedig mogelijk zal worden begonnen met de formatie van een drietal provinciale bureaus. Aan de hand van de daarmede opgedane erva ringen zal de algehele landelijke reorganisatie op zo kort mogelijke termijn worden doorge voerd. Coördinatie van landmeetkundige werkzaamheden In de memorie van toelichting voor het jaar 1971 werd vermeld dat aan een combinatie van twee particuliere organisatiebureaus een twee tal opdrachten was verstrekt. In de memorie van toelichting voor het jaar 1972 kon worden medegedeeld dat het rapport betreffende de meest doelmatige organisatie structuur van de dienst inmiddels was uitge bracht. 251

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 15