De tweede opdracht, behelzende de instelling van een onderzoek ter beantwoording van de vraag of, en zo ja in hoeverre de doelmatigheid kan worden bevorderd door verdergaande co ördinatie of door een andere organisatie van de landmeetkundige werkzaamheden zoals deze thans worden verricht onder de ministeries van Financiën, Defensie, Verkeer en Waterstaat en Landbouw en Visserij, is thans eveneens afge sloten met de aanbieding van een rapport. De voorstellen, opgenomen in laatstgenoemd rap port, worden bestudeerd door de vier reeds ge noemde ministeries en door het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Kadasterwet Het overleg met het Ministerie van Justitie in zake de ontwerp-Kadasterwet vraagt meer tijd dan oorspronkelijk was voorzien. De vragen die hierbij aan de orde zijn vereisen nauwgezette studie en intensief overleg tussen de beide mi nisteries. Leidingenregistratie Ook op het gebied van de leidingenregistratie zal aan het kadaster een belangrijke taak wor den toebedeeld. De werkgroep leidingenregis tratie heeft eind december 1971 haar inmid dels gepubliceerde rapport ingediend, waarin onder meer wordt voorgesteld de beheerdersre gistratie geheel in handen van het kadaster te leggen. Aan de hand van deze registratie kan het kadaster dan op aanvraag gegevens ver strekken over de beheerders van leidingen in een bepaald gebied. Het ligt in de bedoeling in het komende zittingsjaar een wetsontwerp over deze materie in te dienen. Automatisering In het kader van het treffen van voorbereidin gen voor de automatisering van de kadastrale boekhouding, werd aan een werkgroep opge dragen voorstellen te doen om de bestaande tenaamstellingsvoorschriften zodanig aan te vul len en te wijzigen dat de invoering van onge wenste onzuiverheden in de kadastrale tenaam stelling (consortstellingen) in de toekomst wordt voorkomen. De voorstudies met betrekking tot de bedoelde automatisering zijn thans in een eindfase gekomen. Ook bij het kadastrale reken en tekenwerk ontwikkelt de automatisering zich steeds verder. Het onderzoek naar de mogelijkheid van toe passing van automatisering van de kaveltoede ling bij ruilverkaveling heeft geleid tot de op stelling van een instructie, welke in 1972 op een proefobject in Drente is getest. De studie ten aanzien van de automatisering van de rechthebbenden-boekhouding in de ruil verkavelingen heeft zijn eindfase bereikt. Er is een handleiding samengesteld voor een aantal onderdelen van de boekhouding en wel voor die gedeelten welke betrekking hebben op de voor bereidende werkzaamheden, de inventarisatie van de rechten en de vastlegging van de schat tingsuitkomsten. Tarieven Aangezien de personeelskosten meer zijn geste gen dan bij het opstellen van de vorige begro ting kon worden verwacht en mede gelet op een nadere bezinning over de principes van tarief- opbouw van door het Rijk aan derden bewezen diensten, is het noodzakelijk gebleken de tarie ven voor bepaalde geselecteerde kadastrale ver richtingen per 1 mei 1972 tussentijds te her zien. In verband met de verdere stijging van de kosten van de dienst zal ook in 1973 aan ver dere verhoging van de tarieven van het kadas trale recht niet kunnen worden ontkomen. Verloop van de werkzaamheden Het aantal bij de hypotheekbewaringen ter in- en overschrijving aangeboden stukken is in 1971 met ongeveer 7,3 pet. toegenomen. De verwach ting is gewettigd dat deze stijging zich in de ko mende jaren nog zal voortzetten. Door een ver dergaande toepassing van moderne reproduktie- methoden heeft deze toeneming van werkzaam heden nog niet tot onoverkomelijke moeilijk heden geleid. De toeneming van het aantal bij de hypotheek bewaringen ter overschrijving aangeboden akten van overdracht van onroerende goederen had voor de landmeetkundige dienst van het kadas ter in 1971 een stijging van het aantal te behan delen ambtshalve metingen met ruim 7 pet. tot gevolg, terwijl in het eerste halfjaar van 1972, vergeleken met dezelfde periode van 1971, de stijging zelfs 26 pet. bedroeg. Door het zoveel mogelijk voorrang verlenen aan de verwerking van deze akteposten en vooral ook door de zeer gunstige weersomstandigheden in 1971 werd tot nu toe bereikt dat er in deze sector geen sprake is van een grote achterstand. Bij de huidige stand van de techniek lijkt opvoering van de produktie bij deze werkzaamheden echter nau welijks mogelijk. Met voldoening wordt opgemerkt dat niet alleen wat betreft het passeren van de akten van ruil verkaveling (61 200 ha), maar ook de finan ciële afwikkeling van reeds kadastraal toege- 252

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 16