dingen door een centraal orgaan op een kaart 1 200, in het coördinatenstelsel van de RD, dit centraal orgaan moet dan in grote en mid delgrote gemeenten de landmeetkundige dienst van die gemeenten zijn, terwijl voor kleinere gemeenten dit werk zou kunnen worden gedaan door particuliere bureaus dan wel door een b.v. door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten op te richten landmeetkundige dienst. Op een pré-advies van ir. H. J. van Steenis werd het onderwerp Leidingenkadaster bespro ken tijdens de Geodetische studiedag van de NLF in 1962. In Groningen werd opgericht een stichting ter voorkoming van beschadigingen aan kabels en leidingen: Kabels en Leidingen Informatie Cen trum (beheerders registratie) KLIC. In 1968 werd het onderwerp „Centrale Leidin genregistratie" besproken op een gecombineer de vergadering van de vereniging van direc teuren en ingenieurs van gemeentewerken en de NLF. Om in gemeentelijke kringen informatie te ver schaffen heb ik, met het oog op die vergadering, op verzoek van eerstgenoemde vereniging in hun verenigingsorgaan Publieke Werken van maart 1968 een artikel gepubliceerd over lei dingenregistratie, dat is overgenomen in het juli/augustus nr. 1968 van Geodesia. De laatste jaren is dit onderwerp een studie-object van commissies van de NVG en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waar ik straks verder op zal ingaan. In het vervolg van mijn verhaal wil ik er nu van uitgaan, dat het registreren van leidingen op verzamelkaarten noodzakelijk is en dan wil ik eerst een paar begrippen onderscheiden. Het begrip leidingenkadaster roept bij mij as sociaties op ten aanzien van juridische aange legenheden; ik denk daarbij aan het omschrij ven van rechten van leidingbeheerders en het vastleggen daarvan in registers naast afbeelding op een kaart van de leidingen (analoog aan het bovengronds onroerend goed). De problemen die op het gebied van de lei dingen bestaan wijzen m.i. niet in een richting die een leidingenkadaster in bovengenoemde zin noodzakelijk maakt, maar zij vragen in eerste instantie om kaartvervaardiging. Van grote delen van het land is nog geen topo grafische kaart op grote schaal aanwezig (bui ten de steden) en ook geen hermeten kadastrale kaart. Hoewel de kadastrale kaart niet geschikt is als ondergrond voor leidingkaarten zou een leiding beheerder toch, zodra een tracé is vastgesteld, met behulp van deze kaart het aantal meters te bestellen leiding kunnen bepalen en zelfs dit is momenteel nog dikwijls een probleem. De vraag naar kaartmateriaal op dit moment valt dus naar mijn smaak uiteen in: le. Buiten stedelijk gebied topografische kaar ten op grote schaal, dan heeft men in ieder geval een basis om op te traceren enz. 2e. In stedelijk gebied leidingkaarten. Leidi ngenregistratie Als ik in het verdere verloop van dit verhaal spreek over leidingenregistratie, bedoel ik het afbeelden van alle leidingen op een kaart, waarop ook topografie staat aangegeven en in dit verband het gehele samenspel tussen weg- beheerder en leidingbeheerders. Deze inleiding heeft als titel leidingenregistra tie in de huidige praktijk". Ik wil dit dus even los zien van hoe men dit in de toekomst denkt te kunnen doen (publikaties ir. Zeille- maker, gemeente Rotterdam, over vervaardiging van topografische- en leidingkaarten met be hulp van computer in NGT); ik heb ook niet de pretentie te zeggen hoe het moet, maar ik wil degenen die interesse hebben in deze zaak en wellicht overwegen op korte termijn hier iets aan te gaan doen, vertellen hoe we het in Dordrecht doen, waar we in 1965 zijn begon nen en voor degenen, die hier iets verder van af staan is het misschien toch ook wel leuk iets over deze problemen te vernemen. Overigens heeft dit verhaal natuurlijk wel iets te maken met een eventuele geautomatiseerde centrale leidingenregistratie in de toekomst. In zoverre dat men kennis genomen hebbende van de problemen die zijn ondervonden door degenen die dit werk nu op hun eigen wijze doen en van de werkwijze waartoe zij dikwijls door de praktijk gedwongen, zijn gekomen meer gefundeerd kan meedenken en oordelen over voorstellen betreffende deze centralisatie. Vervaardiging leidingkaarten Als we eenmaal hebben besloten tot het ver vaardigen van leidingkaarten over te gaan, is één van de eerste vragen, die zich opwerpt de kaartschaal die men gaat gebruiken. Kennisname van de kaarten van de gemeente Rotterdam (op papier) leidde tot de conclusie, dat de daar gebruikte schaal 1 500 te klein is. Onze opzet om dientengevolge de schaal op 1 200 te gaan gebruiken konden we niet handhaven omdat het GEB zijn (financiële) medewerking verbond aan het gebruik van de schaal 1 250, die men zelf reeds toepaste. Het werd dus schaal 1 250. 240

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 4