De basiskaarten van de landmeetkundige af deling (raamkaarten) zijn op schaal 1 500 (dicht bebouwde gebieden) en 1 1000 (min der dichte bebouwing). Voor de vervaardiging van de ondergrond 1 250 stonden we voor de keus: a. Vergroting van de basiskaart langs foto grafische weg (resultaat dikkere lijnen met gehele kaartfiguratie). b. Vergroot overtekenen van de basiskaart (op omnigraph). De keuze tussen a en b werd bepaald door financiële consequenties. In 1965 was a reeds voordeliger (dit bleek uit een proef met een aantal kaarten); aangezien te verwachten was, dat de kosten van arbeids loon sneller zouden stijgen dan die van mecha nische kaartvervaardiging stond de keuze van a daarmede al vast. Dat de kosten voor een groot deel bepalend waren voor de werkwijze vloeide voort uit de omstandigheid, dat de gehele zaak al bij voor baat tot mislukken gedoemd zou zijn als zij niet financieel verkoopbaar zou blijken (medewer king openbare nutsbedrijven). De consequentie voor de kaart was wel, dat de lijnen van de ondergrond tweemaal zo zwaar zouden worden als die van de basiskaart. Dit werd aanvaardbaar geacht toen bleek, dat een contrast met de leidingen kon worden verkre gen door deze dunner te tekenen. De leidingen werden gekaarteerd met de maten van de beheerskaarten. Voorzover deze ont braken werden leidingen opgespoord met een detector. Aangezien het praktisch onmogelijk is, om op één kaart van alle leidingen alle details (lassen en moffen en beschrijving van kabeldoorsneden enz.) weer te geven het geen betekent, dat elk bedrijf toch zijn eigen beheerskaart blijft houden wordt van elke leiding alleen de situatie afgebeeld, zonder huis aansluitingen (met uitzondering). Het materiaal van de kaart is cronaflex (du Pont). Legenda voor de gebruikte signaturen Het aanbrengen van deze strook geschiedt door gelijktijdige opname in het fotografisch pro cédé. Bij een getekende kaart wordt een voor bedrukte strook opgeplakt. Signatuur voor de leidingen De aanduiding op toen bestaande normbladen was niet duidelijk; we kozen een nieuwe sig natuur en maakten onderscheid tussen elektri citeit, telefoon, gas, water, c.v. en c.a. met dui delijk verschil tussen buizen en kabels en b.v. niet tussen hoog- en laagspanning. Voor onder scheid in b.v. hoog- en laagspanning wordt de beheerskaart gebruikt. Archief De keus was gevallen op de raamkaart. Bijhouding Dit geschiedt aan de hand van lichtdrukken van de gewijzigde tekeningen van de bedrijven en eventueel terreinschetsjes (wat leidingen be treft). De situatie wordt gewijzigd in het kader van de bijhouding van de basiskaarten na revisiemeting als gevolg van wegreconstructies enz. Kosten In 1965 kon één tekenaar per jaar 60 kaarten maken 24.000,Van het fotografische gedeelte van het werk zijn de kosten sindsdien weinig gestegen. De tekenkosten zijn wel ge stegen. Toen 400,per kaart. Nu on geveer het dubbele 200,per ha als de basiskaart aanwezig is), de kosten worden om geslagen over Electr. bedrijf, Gawa en O.W. en S. (riolering), elk een derde. De kosten van bijwerking worden zoveel mo gelijk geboekt op bepaalde uitgevoerde werken, waarvan ze een gevolg zijn. Topografie en leidingen worden respectievelijk op voor- en achterkant van de calque aange bracht. Consequenties voor openbare nutsbedrijven De voordelen voor deze bedrijven lijken niet zo in het oog te springen. Immers de bijhou ding van hun beheerskaart blijven ze toch ver richten terwijl ze de kosten van deze centrale registratie er bovenop krijgen. Men dient echter wel te bedenken, dat met de uitwisseling van tekeningen over en weer de be drijven steeds de beschikking krijgen over de bijgewerkte leidingkaarten, inclusief b.v. wijzi gingen in de terreinsituatie, waarvoor men vroeger zelf metingen verrichtte. Bovendien kan men op grond van de kennis omtrent de plaats van alle leidingen beter een gefundeerd voorstel op tafel brengen voor een nieuw te leggen leiding want vroeger moest men hiertoe eerst vele sleufjes graven om proef ondervindelijk deze plaats vast te stellen. De geringere kans op beschadiging als de aan nemer goede leiding-tekeningen heeft is ten- 241

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 5