slotte ook een voordeel, dat misschien meer op het vlak ligt van minder narigheid dan van de financiën (men krijgt het betaald). In Dordrecht gebruikt het GEB voor zijn be- heerskaarten kopieën van onze kaarten (alvo rens de leidingen er op getekend zijn). Tot nu toe heb ik meer in het bijzonder ge sproken over de vervaardiging van leidingkaar- ten. Ik heb zo straks echter al gezegd dat leiding registratie m.i. meer inhoudt. Zodra in het voorbereidingsstadium van een nieuw project een plaats is afgesproken voor een te leggen leiding, dient al een registratie plaats te vinden, omdat deze plaats in principe van nu af bezet is. De gang van zaken tot en met de uitvoering van een leidingproject is nu als volgt. Een door B en W ontvangen vergunningsaan vrage (vergezeld van enkele tekeningen) tot het leggen van een leiding wordt om advies door gezonden naar de directeur van O.W. en S.; deze stelt de stukken ter verdere afhandeling in handen van de chef van de landmeetkundige afdeling. (Het GEB behoeft natuurlijk geen vergunning aan te vragen, maar los daarvan is de handel wijze hetzelfde, omdat O.W. en S. als wegbe- heerder natuurlijk wel accoord moet gaan met de plannen.) Aan de vergunningsaanvrage gaat meestal voor af een direct contact tussen de functionarissen van de leidingbeheerder en de landmeetkundige afdeling, die in het stadium van voorbereiding met de zaak te maken hebben; een en ander om te bereiken dat de aanvrage vlot kan wor den afgehandeld, omdat eventuele moeilijkhe den al vooraf zijn doorgesproken en onder vangen. De op tekening aangegeven leiding wordt be oordeeld op zijn plaats. In nieuwe stadsgebie den geldt een vast dwarsprofiel; in oudere stadsgebieden gaat het er meer om of de ge vraagde plaats wel vrij is, of deze niet te dicht bij een bomenrij ligt (ook als hij bij reeds aan wezige kabels is gepland) en of geen werken op het programma staan, waarmee de gevraagde plaats strijdig zou zijn, of waarmee de geplande tijd van uitvoering strijdig zou zijn. Als b.v. het tijdstip van uitvoeren gepland is op een moment, kort nadat net een herstrating gereed zal komen wordt geadviseerd de uitvoering te vervroegen of het herstraten uit te stellen om het opbreken van de nieuwe straat te voor komen. Volgens een besluit van B en W mag binnen twee jaar na gereedkoming van een nieuw weg dek (trottoir) daarin geen leiding worden ge legd. De beoordeling van de aanvrage door de land meetkundige afdeling vergt natuurlijk veel overleg met andere afdelingen van onze dienst. Na de beoordeling wordt door de directeur van O.W. en S. namens B en W de gevraagde ver gunning verleend, eventueel onder bepaalde voorwaarden (maten of tijdstip). Van de bij de vergunningsaanvrage toegezon den tekeningen blijft er één bij de landmeet kundige afdeling en er gaat er één naar de afdeling onderhoud civiele werken. Wanneer men met de uitvoering wil beginnen meldt men dit tijdig aan laatstgenoemde afde ling (i.v.m. opbreken straat en eventuele ver keersmaatregelen samen met de politie); deze geeft dit door aan landmeetkundige afdeling en afdeling plantsoenen. Een ploegje van twee mensen (opzichter en meetassistent) heeft als vaste taak begeleiding van de leidingbeheerders bij de uitvoering; dit houdt in controle op de bij de voorbereiding afgesproken plaats en voor zover nodig het opmeten van de leiding. Dit is jachtig werk; men moet dikwijls meer dan eens per dag naar hetzelfde werk i.v.m. dichten van sleuven enz. Bij geconstateerde afwijking kan herstel zonder veel onkosten volgen, omdat de sleuf nog open ligt. Genoemd ploegje zet zonodig ook de plaats van de leiding uit. Na gereedkoming van het werk worden de revisiegegevens, nadat men ze zelf verwerkt heeft, door de bedrijven doorgezonden naar de landmeetkundige afdeling voor bijwerking van de leidingkaart. De termijn van de achterstand in de bijwerking hebben we nog niet veel korter kunnen maken dan een a twee maanden. Mede in dit verband is het belangrijk, dat de instantie waar men gegevens omtrent de plaats van de leidingen vraagt (dus die de leidingkaart vervaardigt), dezelfde is als die, welke in het stadium van voorbereiding mede de plaats van leidingen vaststelt. De kans op beschadiging van leidingen, die nog niet op de kaart staan, is daarmee zo klein mogelijk geworden. Even buiten beschouwing gelaten wat de be drijven voor zich zelf doen, is dus alles wat in het stadium van voorbereiding en uitvoering en op het gebied van kaartvervaardiging geschiedt op één centraal punt bekend. (De afdrukken van de beheerskaarten zijn ook op de afdeling aanwezig, zodat men ook over details kan worden ingelicht.) 242

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 6