- de afkoop van potentiële toedelingsrechten in ruilverkavelingen in voorbereiding; - de afkoop van toedelingsrechten in ruilver kavelingen in uitvoering; - de toewijzing van een bedrijf in de IJssel- meerpolders aan een beperkt aantal grondge bruikers uit ruilverkavelingsgebieden. Reeds in de memorie van toelichting voor het begrotingsjaar 1971 werd melding gemaakt van het voornemen van de proef met een grond bank, terwijl in de Nota inzake het landbouw- structuurbeleid een nadere uitwerking aan dit voornemen werd gegeven. Voor enkele van de daarin genoemde proefgebieden is 1973 van groot belang, omdat voor deze gebieden in 1974 wordt begonnen aan het opmaken van het plan van toedeling, zodat een eerste be oordeling reeds binnen enkele jaren mogelijk wordt. Voor wat betreft het concrete aankoopbeleid werd de SBL in 1972 voor het eerst sinds en kele jaren geconfronteerd met een stabiel tot licht stijgend prijspeil. De stagnerende bedrijfs beëindiging, mede onder invloed van de con juncturele situatie, en de dalende rentestand zijn vermoedelijk factoren die de grondmarkt in deze richting hebben beïnvloed. In een aan tal gebieden heeft de SBL dan ook het aan- koopprijspeil moeten bijstellen. Het komende jaar zal de situatie zeer nauwlettend moeten worden gevolgd, ten einde met de aankoopprij zen de marktbeweging te kunnen volgen. Sinds 1972 fungeert de SBL mede als aanko per ten behoeve van het Staatsbosbeheer (Landbouw). Ten dele valt deze functie samen met de grondverwerving in het kader van ruil verkavelingen. Daarnaast worden ook buiten ruilverkavelingsverband aankopen van land goederen, landschappelijke elementen e.d. ver zorgd. De verwerving van gronden in de bufferzones Spaarnwoude en Midden-Delfland in opdracht van de Ministers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk gaat voort. Voor Spaarnwoude gaat het momenteel om afron ding van de aankopen. In Midden-Delfland waar de grondverwerving nog minder ver is gevorderd, wordt overwogen de activiteiten te verhogen, nu het wetsontwerp „Regelen met betrekking tot de reconstructie van Midden- Delfland" aan de Staten-Generaal is aangebo den. De verwerving van gronden in het stroom- dal van de Drentse Aa ten behoeve van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk verloopt volgens het voorge nomen schema. Naast de bovengenoemde grotere opdrachten wordt in toenemende mate medewerking ver leend aan kleinere objecten, zoals bij voorbeeld de verwerving van het deel van het Dommel dal dat niet zal worden verbeterd en aan ver schillende recreatie-objecten. JAARLIJKS 40 a 60 DUIZEND HA RUILVERKAVELINGEN De Centrale Cultuurtechnische Commissie zal zich op korte termijn beraden, in hoeverre de regeringsnota inzake de openbaarheid bij de voorbereiding van het ruimtelijke beleid aan leiding geeft de tot dusverre gevolgde werk wijze bij de voorbereiding van ruilverkavelin gen aan te passen. Dit onder meer blijkt uit het antwoord van de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lar- dinois, op schriftelijke vragen van de heer Ver- woert. Dit Tweede Kamerlid had o.a. gevraagd of de minister zijn overwegingen wilde mede delen van het continueren van „een van ver schillende zijden ernstig bekritiseerd" ruilver- kavelingsbeleid. Minister Lardinois brengt daarop zijn mening (nog eens) naar voren, dat de Ruilverkavelingswet 1954 nog steeds een doelmatig instrument vormt voor de uitvoering van herinrichtingsplannen voor het platteland. Het inmiddels ingediende voorstel tot wijziging van deze wet is, zo men weet, dan ook tot enkele onderdelen daarvan beperkt. De handhaving van een duidelijk beleid gericht op de herstructurering van het platteland zo wel ten behoeve van een rationele en econo misch verantwoorde agrarische bedrijfsvoering als van een sociaal aanvaardbaar woon-, werk en leefklimaat en het in stand houden en ver sterken van een zo gevarieerd mogelijk natuur lijk milieu, acht hij van grote betekenis. In verband met de oppervlakte ruilverkavelin gen, die de afgelopen tien jaren in uitvoering is genomen, zal in de komende jaren 40.000 tot 60.000 ha per jaar kunnen worden afgeslo ten. De thans in uitvoering zijnde ruilverkavelin gen zullen naar verwachting omstreeks 1980- 1984 alle gereed zijn. Jaarverslag HTS 1971 Onlangs verscheen het jaarverslag over 1971 van de HTS voor de Bouwkunde te Utrecht. Het bevat vele gegevens over leraren, studen ten, praktijkjaar, excursies en eindexamens. De volgende beschouwing over de herstructu rering van het Hoger Beroepsonderwijs nemen wij hieronder over. 282

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 18