COMMISSIE LANDINRICHTINGSWET De reeds o.m. in de Nota inzake het land- bouwstructuurbeleid aangekondigde Commis sie Landinrichtingswet hebben de ministers van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, drs. B. J. Udink, thans ingesteld. Deze interdepartementale commissie heeft tot taak voorstellen uit te werken voor een Land inrichtingswet ter vervanging van de Ruilver- kavelingswet 1954. Zij is bevoegd deskundigen en belanghebbende instanties en organisaties te horen. Als voorzitter van de 16 leden tellende com missie zal de directeurgeneraal voor de land inrichting en de visserijen van het ministerie van landbouw en visserij, ir. S. Herweijer op treden, terwijl ir. Th. Quené, directeur-generaal van de ruimtelijke ordening als vice-voorzitter zal fungeren. JAARVERSLAG RIJKSPLANOLOGISCHE DIENST 1971 De structuur en de inrichting van het landelijke gebied zijn volop in beweging en in discussie. De snelle verstedelijking, met name de opkomst van de stadsgewesten en de suburbanisatie, brengt grote delen van het platteland onder het directe beslag van de stad. Binnen de landbouw nopen de snelle technische en economische ont wikkelingen tot een schaalvergroting van het platteland enerzijds, tot de opkomst van inten sieve agrarische produktievormen anderzijds. De recreatie vergt tal van nieuwe voorzieningen en wijzigt op vele plaatsen karakter en sfeer van het platteland. Een tegenkracht vormt niet zelden de natuur- en landschapsbescherming, die wijst op de es thetische en biologische waarden, die in ons landschap zijn gelegen en op behoud aanspraak mogen maken. Ten slotte gaat de groeiende "milieubewust heid" vrijwel al deze ontwikkelingen steeds ster ker beïnvloeden. Het inleidende hoofdstuk "Algemene beschou wingen" van het zojuist verschenen jaarverslag van de Rijksplanologische Dienst over 1971 is in zijn geheel aan dit belangrijke planologische vraagstuk gewijd. De inhoudsopgave zal U duidelijk maken waar om deze publikatie in steeds bredere kring wordt beschouwd als dé informatiebron op het gebied van de planologie! Verkorte inhoudsopgave: Algemene beschouwingen: Landelijke gebieden. De bevolking: De bevolkingsontwikkeling in 1971 - bevolkingsspreiding - bevolkingsgroei - verschuivende opvattingen in 1971 - maat schappelijke opvattingen over economische groei. Het fysische milieu: waterhuishouding - water voorziening - Deltawerken - Zuiderzeewerken - Wadden - delfstoffenwinning. Milieuhygiëne: milieu en veiligheid - water-, bodem- en luchtverontreiniging - geluidshinder. Algemene en regionale sociaal-economische ontwikkeling: stimuleringsmaatregelen - land bouw, tuinbouw, visserij - de nijverheid - zee havenontwikkelingen - dienstensector. Sociaal-culturele ontwikkeling. Rijksuitgaven voor de ruimtelijk inrichting. Stedelijke gebieden: woningbouw - woonvorm en woonmilieu - stedelijke ontwikkeling - stads vernieuwing. Landschap. Landbouw: het Europese landbouwstructuurbe- leid en de gevolgen daarvan voor het nationale structuurbeleid - reconstructie landelijke gebie den - bosbouw. Openluchtrecreatie: kamperen bij de boer. Natuur- en landschapsbehoud: veiligstelling van natuurterreinen - milieukartering - natio nale parken - nationale landschapsparken. Militaire terreinen. Verkeer en vervoer, energietransport en pijp leidingen. De bestuurlijke organisatie, ervaringen met de Wet op de Ruimtelijke Ordening - milieuwet geving. Regionale ontwikkelingen. Internationale aspecten - verslag van werk zaamheden - bijlagen. Uitgave 1972. Formaat 18,5x26 cm. Omvang 252 blz. met 35 foto's en kaartjes waarvan vele in kleur. Staatsuitgeverij, Christoffel Plantijn- straat, 's-Gravenhage Bestelnummer 150-003-71. Prijs 16,00 (franco per post 18,25). DE LANDELIJKE GEBIEDEN IN DE TOE KOMST In zijn inleiding "De landelijke gebieden in de toekomst", op 14 november jl. in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht ge houden voor de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité heeft de directeur-generaal voor de landinrichting en de visserijen van het ministerie van landbouw 306

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 14