Dit dus wat de hoofdlijnen van de procedure betreft; eenvoudig van opzet, maar in werke lijkheid een ontzagwekkende opgave voor lei ding en medewerkers van het Land Cadaster Program. Uitvoering De uitvoering van het Micronesian Land Ca daster Program ligt in handen van de afdeling Lands and Surveys van de Trust Territory of the Pacific Islands. Deze strekt zich uit over een achttal onderdelen, nl.: 1. een fase waarin de bevolking vertrouwd wordt gemaakt met het nut van de landre- gistratie; 2. de opleiding van Microniërs voor de uitvoe ring van alle werkzaamheden in alle ambte lijke functies; 3. de uitvoering van een fotogrammetrische opname van de voornaamste eilanden, met inbegrip van het leggen van driehoeksnetten van de le en de 2e orde; 4. identificatie, opmeting, grensafpaling en kaartering op grote schaal van alle land in privé bezit en in gemeenschapseigendom; 5. vaststelling van de eigendomsrechten; 6. uitgifte van de certificaten van eigendom; 7. vaststelling van de gebruiksgeschiktheid van de grondstukken en registratie van de hui dige gebruikstoestand; 8. invoering van een grondboekhouding. Voor ons in Nederland lijkt het vertrouwd ma ken van de bevolking met het nut van landre- gistratie een nogal overbodige zaak. Zelfs in deze tijd, waarin honderdduizenden landgeno ten in de afgelopen twintig jaren al of niet noodgedwongen overgingen tot het kopen van een nieuwgebouwd huis en zodoende voor het eerst van hun leven als stadsmens (een dorpe ling is meer vertrouwd met de landmeter) met het Kadaster in aanraking komen, wordt docu mentatie voor de nieuwbakken huiseigenaren over de feitelijke doelen van het Kadaster hier te lande nog overbodig geacht. Hoe anders in Micronesia. Vanaf het begin is er getracht, de bevolking van de betekenis hiervan te doordringen. Doordat de meeste Micronesiërs ver van de districtcen tra wonen, was het uitzonderlijk moeilijk deze mensen allen te bereiken. Door middel van de radio, de televisie, weekbladen, tijdschriften, aanplakbiljetten, voordrachten in scholen en bij kerken werden de werkzaamheden voor de op richting van het Kadaster toegelicht. En niet te vergeten het praatje met de boer op zijn land. Geen geringe opgave, want zoals hiervoor ge zegd: Micronesia kent negen geheel van elkaar verschillende talen en daarbinnen een groot aantal dialecten. Voor wat het tweede genoemde onderdeel be treft, o.a. de opleiding van inheemsen tot land meetkundige schijnt men aardig te zijn geslaagd. Al in 1966 werd propaganda gevoerd voor de oprichting van een „technical training school" voor landmeters en tekenaars, terwijl de bestu ren van de High Schools werden aangezet, cur sussen te geven in technisch tekenen, beginse len van het landmeten en de verwante wiskun dige vakken. In de Cadaster Newsletter van april 1970 las ik een van de resultaten in deze richting: toen de wetgevende macht van het Ponapedistrict de opmeting en kadastering van al het land op het eiland Ponape (Carolinen) beval, konden al 22 Ponapeans als landmeter bij het werk worden ingezet. Bij de realisering van een driehoeksnet over ge heel Micronesia is de hulp ingeroepen van de United States Geological Service en voor de 2e orde punten van het Bureau of Land Management. En in de gebieden, welke foto- grammetrich zouden worden opgenomen, werd assistentie verleend door het United States Na val Heavy Photographic Squadron uit Guam. De werkzaamheden van de ploegen, die hier voor de hoekwaarnemingen moesten verrichten, waren niet van gevaar ontbloot voor mens en materiaal. Haast alle vervoer moest per boot geschieden en daarbij waren ervaren schippers onontbeerlijk. De meeste eilanden zijn omringd door een beschermende koraalrif, waarbuiten de zee extreem verraderlijk kan zijn. Binnen de lagune moet men een scherp oog hebben voor het ontdekken van koraalkoppen, die net even onder de waterlijn als het ware op de loer lig gen om de boot open te scheuren. De hoekmeetinstrumenten worden overgebracht in waterdichte containers, voor het geval de meetploeg bij een ongeval in het water terecht komt. Daarnaast is er voor de instrumenten en de radioapparatuur het gevaar van de corrosie vanwege de hoge vochtigheid van de lucht en vanwege het zeewater. Daarom zijn de instru menten, wanneer ze niet gebruikt worden, op geborgen in „hotlockers", voor het tegengaan van schimmelvorming en voor de vermindering van de relatieve vochtigheid. Immers, men moet zoveel mogelijk voorkomen dat een deel van het instrumentarium ter reparatie naar de plaats van herkomst moet worden gezonden; de ploe gen zijn immers voorzien van de meest mo derne instrumenten die ter plaatse niet kunnen worden gerepareerd: Wild T 3, T 2, T 16, geo- 32

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 12