dimeters, distomats, radio-telefoon, lichtsigna lering e.d. Ook de taak van de landmeters en van de Land Commission is omvangrijk en zwaar. Bij voor beeld die van het Yap-district moeten alleen al de zakelijke rechten en hun uitgebreid vaststel len en registreren van 200.000 afzonderlijke grondstukken verwerken, daarna alle grens- knikpunten doen afpalen, opmeten, in kaart brengen, 200.000 eigendomsbewijzen officieel doen uitreiken Elders verzwaren andere omstandigheden de taak van de uitvoerders van het Land Cadaster Program. Op Moen is men het vorig jaar be gonnen met de vaststelling van de grenzen van de eigendommen en met de opneming van de namen van de eigenaren. Maar er wordt soms monnikenwerk verricht om te weten te komen welk subject (rechthebbende) bij welk object (grondstuk) behoort. En aangezien met name bij het plaatsen van officiële grenstekens op de bouwlanden in de Tanapagstreek (aldus een be richt) de landeigenaren allen aanwezig moeten zijn en het een heksetoer is om de eigenaren te kunnen registreren en de tijden van de ge zamenlijke oculaire inspectie op het terrein te arrangeren, vordert de landregistratie maar heel langzaam. Vanaf de hoogste leiding tot de nederigste land- meetassistent is men er van doordrongen, dat men zich niet mag concentreren op een maxi mum productie in termen van aantallen vaste punten dat men heeft gedraaid, de kilometers grens die gemeten werden, de aantallen hecta ren grond en gebouwen, die werden teboekge- steld. Integendeel, men staat er op, een solide basis te leveren voor een efficiënt meerdoelen- kadaster, dat volkomen betrouwbaar is en ook in de verre toekomst nog geheel bruikbaar. Een dergelijke kadastrering is te vergelijken met een van de best uitgevoerde Nederlandse hermetingen, waarmee ik in mijn kadastrale loopbaan te maken had, nl. met die van een deel van de gemeente Soest. Het Bureau voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk te Utrecht nam hier niet alleen de moeite, de over vloed van aan de oude en materieel slechte kadastrale kaart ten grondslag liggende gege vens te brengen binnen het raam van ons drie- hoeksnet, maar ook werden met behulp van het „oude veldwerk" de knikpunten van de per ceelgrenzen op het terrein uitgezet, aan de eige naren aangewezen en met financiële hulp van deze laatsten zichtbaar gemaakt door lange be- tonstenen, de in Soest welbekende „kadaster paaltjes". Ongetwijfeld zal menig landmeetkun dige elders in Nederland nog wel een dergelijk voorbeeld weten van een dergelijke manier van werken, die bij de afwikkeling wel niets met het modieuze profijtbeginsel van doen had, doch er tot in lengte van dagen voor zorg draagt dat onzekerheid over de perceelgrenzen (voor het allergrootste deel eigendomsgrenzen) tot de zeldzaamheden kan worden gerekend. Onzekerheid is nooit bevorderlijk geweest voor een tamelijk rustige en planmatige ontwikke ling. Het schijnt een zeer menselijke eigenschap te zijn, dat men wil weten waar men aan toe is, de hele wereld door. In Iran besteedt de Sjah van Perzië miljoenen ten behoeve van de kadastrering van uitgestrekte landstreken welke door hem bij de landhervorming aan duizenden boeren-gebruikers zijn geschonken. In geheel de Verenigde Staten van Noord-Amerika hebben de eigenaren van zakelijke rechten op onroe rend goed miljoenen dollars over voor de Title Insurance, waarover ik indertijd in dit tijd schrift heb geschreven. Enkele voorbeelden uit vele, die opheffing of vermindering van onze kerheid tot doel hebben. In Micronesië ging men nog verder dan het geval was bij de best-uitgevoerde Nederlandse hermetingen. Men zorgde er niet alleen voor een (ook in een groeiend aantal andere staten wettelijk voorgeschreven) degelijke zichtbare af bakening van de rechtsgrenzen, maar tevens voor de openbare uitgifte aan de rechthebben den van een certificaat van eigendom, voorzien van een officiële maatschets van het onder havige grondstuk. Nauwelijks vier jaren na de inwerking treding van de wet, die tot het Land Cadaster Program voerde, werd een eerste mijlpaal bereikt. Op 28 februari 1970 nl. verwierf Silvestre V. Castro in het dorp San Roque in het noordelijk deel van het Zuidzee-eiland Saipan als eerste Micro- nesiër een wettelijk Title to Land, eerste tast bare begin van de stroom van resultaten van de vaststellingen en opmetingen voor het nieuwe stelsel van Land Cadaster, in bewerking op de eilanden, welke samen vormen de Trust Terri tory of Micronesia. Bronnen: 33 Paul D. Dennis, The Micronesian Land Cadaster Program, Saipan 1971. Paul C. Herdon and Grover B. Torbert, Surveying Micronesia Cadaster Newsletter, jg. 1970. Land Commissions Act, Public Law No. 2-1, Second Regular Session, 1966 Congress of Micronesia. James B. Johnson, Land Ownership in the Northern Marianes Islands, 1969. Highlights, jg. 1969, 1970; Tijdschrift uitgegeven door het Hoge Commissariaat van de Trust Territory. James B. Johnson, My Land - I Tanoho, Trust Ter ritory Publications Office, 1971.

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 13