Trust Territory Onder de werkingssfeer van de Wet op de Landregistratie en het Kadaster van Micronesia van 1966 vallen alle 2141 eilanden, die deel uitmaken van de Trust Territory of the Pacific Islands. Nu mag het waar zijn dat 2045 van deze eilanden onbewoond zijn, maar zeer na drukkelijk moeten ook deze worden gekadas treerd. De 96 bewoonde eilanden liggen ver spreid over dit enorme gebied van de westelijke Grote Oceaan en hebben een bevolking van ongeveer 100.000 inwoners. Ook hier voor de kadastrering een verzwarende omstandigheid, want die bevolking vormt lang geen eenheid en wordt op grond van de bestaande verschillen in taal, sociale organisatie en geloofsopvattingen onderscheiden in niet minder dan acht groepen, met welke verschillen bij de realisatie van het Land Cadaster Program terdege rekening moet worden gehouden. De vermoedelijk meest bekende eilandengroe pen zijn de Marianen, de Marshall Eilanden en de Carolinen. Bij het merendeel van deze eilan dengroepen vindt men een eiland met een voor de groep dominerend karakter. Zulk een eiland wordt het eerst in het Land Cadaster Program betrokken, om later van daar uit de overige minder belangrijke eilanden te kadastreren. In die tussentijd wordt erop gerekend, dat het nieuws over de landmeterij in voldoende mate tot deze andere eilanden is doorgedrongen om aldaar met succes een aanvang met de werk zaamheden van de landregistratie en de kadas trering te kunnen maken. Uiteraard wordt ook in Micronesia de kadastre ring door de historisch ontstane feitelijke om standigheden bepaald. De Marianen waar het Land Cadaster Program een aanvang nam zijn in 1521 door Magalhaes ontdekt en kwamen in 1565 in Spaanse handen. Pas in 1668 kregen ze hun huidige naam, naar de moeder van de toenmalige Spaanse koning Ka- rel de Tweede. Men kan niet zeggen dat de Spanjaarden ge liefde heersers waren, daar in de Stille Zuidzee. Zó fel waren de bewoners van de Marianen tegen het Spaanse gezag gekant en zó sterk was de oppositie, dat het koloniale bestuur in 1698 besloot, de gehele opgezeten bevolking vanuit alle landen samen te brengen en te concentre ren op het hoofdeiland Guam, waar het civiel bestuur de autochtonen gemakkelijker onder controle had en de baas kon blijven. Alles wat op de Marianen het inheemse model van zake lijke rechten op grond betrof, werd door deze maatregel weggevaagd en ging voor de Micro- nesiërs aldaar voor altijd verloren. 24 Het duurde bijna tweehonderd jaren, vóór de Chamorro's (de autochtonen der Marianen) weer in groter getale vanuit Guam naar de noor delijker gelegen eilanden konden emigreren. Welke en hoeveel afstammelingen van de oorspronkelijke Chamorro's daarbij waren, is onbekend. Er bestaat geen enkel Grondboek uit de Spaanse periode, dat onthult wie van die emigranten een claim heeft gelegd op het land dat vóór 1698 in het bezit was van zijn voor vaderen. Het aantal terugkerenden naar het land der voorvaderen was trouwens verhou dingsgewijs gering. Dat kunnen we afleiden uit de omstandigheid dat in de nadagen van het Spaanse koloniale bestuur de overheid buiten Guam vrijgevig was in de uitgifte van land aan immigranten en dat deze uitgifte haar op de indertijd ontvolkte eilanden vrij onverschillig liet. Om land te verkrijgen, nam een persoon dit eenvoudig in bezit, waarna de plaatselijke bestuurder het feit in een schriftelijk bewijs vastlegde, welk stuk aan het landsbestuur in Guam werd overgelegd. Hoewel het onder de toenmalige Spaanse wetgeving twintig jaar moest duren, vóór en aleer iemand een verkla ring van eigendom van de Kroon kon verlan gen, zijn er Spaanse akten bewaard gebleven waaruit blijkt dat verschillende eigenaren hun eigendomspapieren hadden ontvangen binnen acht jaren maar ook later dan 37 jaarna de dag van de occupatie. Van opmeting door of namens de Spaanse bestuurders, van supervisie van de voorlopige titels was evenwel buiten Guam geen sprake. Een Spaanse wet uit 1861, die landregistratie voorschreef, gold ook al alleen voor dit hoofdeiland. 1898—1914 Dat werd anders na de oorlog van 1898, toen Spanje het eiland Guam aan de winnende Verenigde Staten van Noordamerika moest af staan, en in 1899 de overige eilanden van de Marianen aan Duitsland verkocht. De Duitsers bleken een broertje dood te heb ben aan onbewoonde eilanden en steunden met alle macht de maatregelen die konden leiden tot het bevolken ervan met een opgezeten ge meenschap van grondbewerkers. De nieuwe heersers erkenden en beschermden volledig de privé-eigendom van land, echter met dien ver stande dat houders van Spaanse eigendomspa pieren, die hun weiden niet omheinden (dus niet gebruikten) of die hun bouw- en tuinlanden niet bewerkten, hun rechten verloren ten be hoeve van de gemeenschap. Personen, op een dergelijke manier uit hun rechten ontzet, ver kregen als tegenwicht zo nodig of indien ge-

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 4