was afgenomen werd toebedeeld aan de Ja panners van de N.K.K. Na 27 maart 1935 zou een eventueel protest van de Volkenbond helemaal niets hebben uit gehaald, want op die dag volgde Japan het voorbeeld van Hitier en trad uit deze organi satie. Sedertdien domineerden uiteraard de mi litaire belangen bij de bepaling en de uitvoering van de Japanse gedragslijnen. Na de bevrijding Na Pearl Harbour (1941) volgde de uiteinde lijke tegenstoot Britway (1943) en in 1944 sprongen de Amerikaanse mariniers van het ene eiland naar het andere. De Japanners volg den de tactiek van de verschroeide aarde, zodat van vele eilanden niet veel meer over bleef dan een puinhoop, met alle gevolgen van dien, ook voor het Kadaster. Van dertig jaar Japanse landadministratie (door Amerikaanse kenners een hoogontwikkeld en verfijnd stelsel genoemd) waren alle registers, kaarten en veldwerken onder brandend puin verloren gegaan. Alleen de 150 grondboeken met 50.000 documenten en meetresultaten van de Zuidzee Ontwikkelings Maatschappij konden worden achterhaald. Even zeldzaam zijn in de afgelopen kwart eeuw de betonnen grenspalen geworden, waarvan er door Japanse landmeters sedert 1914 duizen den waren geplaatst op de knikpunten van de perceelgrenzen van hun principalen. Doch daar aan had de invasie niet alléén schuld, maar ook de menigte Afrikaanse reuzenslakken, die de kalk uit de stenen, nodig voor de opbouw van hun slakkehuis, opvreten en zodoende de grensstenen verpulverd achterlaten. De eerste jaren na de bevrijding van Mi cronesia (1944) oefende de United States Navv het burgelijk bestuur uit. Het militair gezag gaf voorlopige vergunningen uit voor het gebruik van gemeenschapsland. Het Amerikaanse Con gres voteerde 1.000.000 dollar voor de stich ting van een Trust fonds, om op nog bruikbare bouwgronden in Saipan, Pagan en Tinian de structuur van de bouwvoor te kunnen verbete ren, zodat de inheemse boeren voorlopig voor uit konden. Daarnaast werd aan personen, van wie het land door oorlogshandelingen was ver nield, andere grondstukken uitgegeven. Dat kon, want tegen 1947 waren door de Naval Administration de beleidslijnen vastgelegd, ten aanzien van de naoorlogse landeigendom, welke tot vandaag de dag nog gelden. In het kort komen deze hierop neer, dat beslissingen van de vroegere overheid welke genomen wa ren vóór de uittreding van Japan uit de Vol kenbond, als bindend worden beschouwd. Daar naast evenwel gingen alle rechten op onroerend goed verkregen door de voormalige Duitse en Japanse regeringen over op de Trust Territory of the Pacific Islands. Ofschoon de Verenigde Staten het beheer uit handen van de Verenigde Naties hebben ontvangen en beheers- autoriteit zijn, houdt het Trust Territory Go vernment het verkregen land in pand voor de bevolking van Micronesia. Mutaties van landerijen overgedragen vanuit het publiek domein naar de Japanse maatschap pijen of naar Japanse onderdanen na de uit treding van Japan uit de Volkenbond zijn ongeldig verklaard. Voor hetzelfde tijdstip geldt eveneens, dat overdracht van zakelijke rechten op onroerend goed van particuliere inheemsen aan de Japanse overheid, aan Japanse corpora ties of aan Japanse onderdanen, aan een herzie ning kunnen worden onderworpen. Als de vroe gere eigenaar aannemelijk kan maken dat de „verkoop" afgedwongen was of dat hij in feite een te lage koopsom voor zijn eigendom had ontvangen, dan bestaat de mogelijkheid van herstel in zijn vroegere rechten. In het laatste geval wordt aan hem door de Trust Territory een officiële verklaring van eigendom uitge reikt, echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de indertijd ontvangen koopsom in handen wordt gesteld van het Trust Territory Govern ment. Doch bewijs maar wat, als de oude do cumenten zijn verbrand of onder het puin lig gen en de eigendomsgrenzen van vroeger volle dig zijn weggeploegd. Onzekerheid is dan al wat de klok slaat. De doorzichtigheid van de feitelijke rechtsver houdingen werd er niet beter op, toen de Amerikaanse regering in 1958 met name op het eiland Rota de eilandbewoners aanmoedig de (in elk geval vergunning gaf) weer weg te trekken van de hun door de Japanners aange wezen bouwlanden bij de gedwongen ruilver kaveling en terug te keren naar hun vroegere hofsteden met herkrijging van al hun oude rechten op de grondstukken die in de dertiger jaren door de „Sugar King" waren ingepalmd. Want hoe moest men de oude eigendomsgren zen terugvinden van de kleine perceeltjes, die door de omvorming van het land tot grote suikercultures totaal verdwenen waren? En hoe kon men de omvang vaststellen van de oude eigendomsrechten, die ook in Micronesia nogal verschillend zijn? Op een gegeven stuk grond kon immers in vroeger jaren de een het recht hebben tot het plukken van de kokosnoten van de palmen, de ander kon het recht hebben er zijn huis op te bouwen en soms kon dan nog de dorpsgemeenschap het recht hebben om er 27

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 7