de varkens op te laten lopen. Door het nage noeg ontbreken van documentatie en ook het overlijden in de afgelopen 40 jaren van dorps genoten, die nog ter zake enige lokale kennis hadden, was de reconstructie van oude rechten en hun omvang haast niet meer na te gaan. Land Cadaster Program Om uiteindelijk orde op zaken te stellen en aan de rechtszekerheid en de rechtsbescherming een grondslag te geven die een einde kon ma ken aan alle improvisatie, nam het Congres van Micronesia in 1966 een wet aan, die van uit zonderlijk belang was voor alle rechthebbenden op onroerende goederen. Bij deze wet de Land Commission Act werd een voor Mi cronesia geheel nieuw stelsel van landregistratie en landadministratie voorgeschreven. De Act wil zoveel als menselijkerwijze mogelijk is alle uit het verre verleden en uit de oorlogs omstandigheden ontstane onzekerheden en rechtskwesties op het terrein van de landeigen dom opheffen. Het stelsel beoogt de oprichting en instandhouding van een permanent en on verwoestbaar grondboek, waarin elk grondstuk met zijn rechthebbenden is ingeschreven. Het Rechtsregister moet niet alleen bevatten de namen van de rechthebbenden op het perceel, maar ook een kopie van een nauwkeurige (door een door de Overheid toegelaten landmeter ver vaardigde en gewaarmerkte) kaart en een be schrijving van het grondstuk en zijn belendin gen, alsmede alle boekingen van belangrijke onderliggende zakelijke rechten en erfdienst baarheden, welke op het perceel in kwestie rusten. Deze Grondboeken zullen worden be waard in de hoofdplaatsen van elk van de dis tricten en zullen kunnen worden ingezien door een ieder, op elk uur van de dag, voor inspectie. De Land Commission Act beveelt de werk zaamheid van Land Commissions in elk van de zes districten, waarin Micronesia is verdeeld, welke Land Commissions verantwoordelijk zijn voor de totstandkoming van de landregistratie in hun district. Door de Land Commissions worden „Grupon Registrasion Tano" gekozen, een soort plaatse lijke commissie als bij onze ruilverkavelingen, die de kadastrering van alle percelen binnen een bepaalde bestuurseenheid (dorp, gehucht, vlek) moet realiseren. Zo'n Grupon Registra sion Tano bestaat uit vooraanstaande Micro- nesische burgers uit die bepaalde bestuurseen heid. De leden daarvan behoren bekend te zijn met de eigendomstoestand in de betreffende landstreek, want het is hun taak om de eerste formele beslissing te nemen over de eigendoms rechten van de belanghebbenden en de leiding te nemen bij voorkomende geschillen over de zakelijke rechten en de uitgebreidheid ervan. Landregistratie De procedure voor de registratie van rechten op onroerende goederen is in Micronesia in wezen eenvoudig. Wanneer een streek voor de kadastrering is aangewezen, dan worden in eerste aanleg alle rechthebbenden voor zover bekend hiervan in kennis gesteld. Alle aan wezige nieuwsmedia worden gebruikt om de bevolking van de kadastrering op de hoogte te stellen, niet alleen ten aanzien van het doel van het Land Cadaster Program, maar ook voor wat betreft de gang van zaken der werkzaam heden. Zo worden plaats, dag en uur afgekon digd van het voorlopig onderzoek naar de rela tie tussen grondstukken en rechthebbenden; een soort van hoorzitting waar de belanghebbenden hun claim op een bepaald perceel met bewijs middelen moeten staven. Alle personen, die te voren of ter plaatse een claim op hun recht indienden, worden in het openbaar gehoord. Als het Land Registration Team de overtuiging heeft, dat de claim terecht is ingediend, dan wordt deze ingeboekt voor een latere formele eindhearing. Deze laatste vindt plaats binnen een maand nadat alle rechthebbenden binnen het te kadastreren blok zijn ingeboekt. Blijken op die formele eindhearing geen tegen strijdige aanspraken op hetzelfde perceel te be staan, dan volgt de tweede stap in de richting van de volledige rechtszekerheid, namelijk dc vaststelling van de onderlinge perceelgrenzen en de opmeting van de plaatselijke situatie. In geval van tegenspraak over het juiste verloop van een rechtsgrens wordt na hoor en weder hoor het definitieve verloop van zulk een grens van rechtswege door de Land Commision vast gesteld. Tegen zulk een vaststelling en tegen de claiming van een zakelijk recht op een grond stuk door een in te schrijven rechthebbende is beroep mogelijk bij het Trial Division of the High Court binnen drie maanden na de feite lijke vaststelling. Na het verstrijken van deze termijn worden de certificaten van eigendom op naam van de wettige rechthebbenden gesteld en in het rechtsregister opgenomen. Deze ori ginele „Certificates of Title" worden bewaard bij de District Registrar, terwijl een duplicaat van het Certificate of Title aan elk der recht hebbenden ter hand wordt gesteld. (U ziet dat hier het bekende Torrensstelsel wordt gevolgd). Op microfilm zijn kopieën van alle certificates vervaardigd, welke worden opgeborgen in een brandvrije, bomvrije en typhoonvrije ruimte van het Central Land Registry Office te Saipan. 29

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 9