RAPPORT „BELEIDSVOORSTELLEN LANDINRICHTING VOLTHE-DE LUTTE'' VERSCHENEN De Centrale Cultuurtechnische Commissie heeft aan de minister van landbouw en visserij het rapport „Beleidsvoorstellen inzake de landin richting in het gebied Volthe-De Lutte" uitge bracht. Hierin zijn de conclusies verwerkt, waartoe een commissie ad hoe uit de CCC na een onderzoek naar de problematiek van dit deel van Twente is gekomen en de aanbevelin gen, die de CCC naar aanleiding van dit onder zoek heeft opgesteld. De CCC beschouwt het rapport als een zeer belangrijke bijdrage tot de ontwikkeling van de landinrichting als een geïntegreerde benadering van de verschillende aspecten van landgebruik. Zij hoopt met het rapport een brede discussie over de problematiek van kleinschalige, land schappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuur historisch belangrijke landbouwgebieden te stimuleren. Voorgeschiedenis In 1966 werd de aanvang tot ruilverkaveling voor het gebied Volthe-De Lutte op het volg ordeschema van ruilverkavelingen in voorberei ding geplaatst. Uit nadere inventarisatie bleek echter, dat niet alleen de belangen van de land bouw hier in het geding zijn, maar ook zeer grote belangen van landschap, natuurweten schap, cultuurhistorie en recreatie. In 1968 werd daarom besloten de aanvraag „pro me morie" op het volgordeschema te plaatsen. Er werd een commissie ad hoe benoemd, belast met een onderzoek naar de vraag of en zo ja op welke wijze, in dit gebied een ruilverkave ling zou kunnen worden uitgevoerd, die zowel rekening houdt met de bijzondere planologische aspecten, met name de landschappelijke, na tuurwetenschappelijke en recreatieve, als een verantwoorde oplossing geeft voor het land bouwkundige gebruik. Op verzoek van deze ad hoe commissie hebben drie deskundigen: prof. ir. C. Bijkerk, prof. dr. M. F. Mörzer Bruijns en prof. ir. M. J. Vroom, in een proefblok van het gebied, waar de land- inrichtingsproblematiek zich het duidelijkst ma nifesteert, een onderzoek verricht, waarover in 1971 werd gerapporteerd. De commissie ad hoe bracht in 1972 verslag van haar bevindingen uit. De Centrale Cultuur technische Commissie heeft zich daarna op het rapport en de aanbevelingen van de commissie ad hoe beraden en haar standpunten geformu leerd. De problemen van de landbouw in Volthe-De Lutte De problemen van de landbouw in Volthe-De Lutte liggen vooral op het terrein van de ont sluiting, de waterbeheersing en de verkaveling, al is de toestand vergeleken met een aantal andere ruilverkavelingen in het oosten van het land niet bijzonder slecht. Er is een duidelijke ontwikkeling in de richting van bedrijfsvergro- ting. Veel kleine bedrijven zijn niet meer levens vatbaar en zullen op den duur waarschijnlijk verdwijnen. Van belang is vooral, dat de ver kaveling op de grotere bedrijven voor verbete ring vatbaar is. De toenemende behoefte aan rationalisatie en mechanisatie versterkt het stre ven naar schaalvergroting en heeft een sterkere druk op het kleinschalige landschap tot gevolg. Deze ontwikkeling zal ongetwijfeld leiden tot een grotere behoefte aan herinrichting van het gebied in de toekomst. De mogelijkheden van herinrichting worden in belangrijke delen van het gebied echter beperkt door de belangen van natuur en landschap. Natuur en landschap in het gebied Natuurwetenschappelijk en landschappelijk is Volthe-De Lutte van grote betekenis. De geo logische en bodemkundige afwisseling en het AUTO verzekering voor rijks-en gemeenteambtenaren w.a. 6000,— ƒ571,— ƒ197,— 9000,— 677,— 216,— 7000,625,„216,10000,725,247, 8000,— „651,— „216,— 11000,— 752,— 247,— Assurantiebureau „DE BRUYN" R. Holstlaan 1093 - Delft - Telefoon 015-132299 55 Cat pr. tot all-risks w.a. cat. pr. tot all-risks Premie per jaar incl. groene kaart. No-claim na 1 jaar 25%; 2e e.v. 33V3%; overname van elders ge- noten no-claim. Vraagt toezending van de uitgebreide prospectus/aanvraag.

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 11