uitgesproken reliëf (de Tankenberg, Paaschberg, Hakenberg en Austieberg bereiken een hoogte van 50-80 m) vormen de basis voor een uitzon derlijke verscheidenheid van milieus, die elk een specifieke planten- en dierenwereld bevat ten. Zo worden van de 1200 soorten hogere planten, die in ons land voorkomen 580 of 48% in het gebied aangetroffen. Van 190 soorten kan worden gesteld, dat hun levensmo gelijkheden hier gebonden zijn aan het bestaan de patroon van kleinschalig met elkaar afwis selende en geleidelijk in elkaar overgaande vegetatietypen. De totale lengte aan biologisch direkt of indirekt belangrijke wateren, voorna melijk beken, bedraagt met inbegrip van de Din- kel ruim 60 km. Van de 8000 ha die het gebied omvat is 2700 ha, verspreid over 30 grotere en kleinere gebieden van natuurwetenschappelijke betekenis. Belangrijk is vooral ook, dat veel van wat op andere plaatsen in ons land reeds is verdwenen, in deze streek is geconserveerd en in stand gehouden. Aanbeveling van de CCC Op grond van het onderzoek van de drie hoog leraren en de aanbevelingen van de commissie ad hoe kwam de CCC tot de volgende conclu sies. In het gebied Volthe-De Lutte is sprake van een in toenemende mate uiteenlopen van de eisen, die de zich op een economische basis snel ontwikkelende landbouw stelt en de behoefte aan het behoud van natuurwetenschappelijke, landschappelijke en cultuurhistorische waarden. Deze belangstelling komt versterkt tot uiting, als wordt overgegaan tot het voorbereiden van een landinrichtingsplan, dat gericht is op een geïntegreerde benadering van de verschillende vormen van grondgebruik. De te verwachten ontwikkelingen worden dan namelijk duidelijk in beeld gebracht. Vooruitlopend op de voorbe reiding van plannen voor dergelijke gebieden kan het van belang zijn zones af te grenzen, zoals door de commissie ad hoe wordt voorge steld, te weten zones waar: de landbouw het primaat heeft; natuur en landschap voorop staan en landbouw, natuur en landschap geïntegreerd tot hun recht kunnen komen. Met name voor de laatstgenoemde groep zal een oplossing gevonden moeten worden voor de wijze waarop de verschillende belangen ge zamenlijk tot hun recht kunnen komen. In het algemeen zal hier aan een blijvend landbouw kundig gebruik onder zekere beperkende bepa lingen moeten worden gedacht. Tevens zullen echter maatregelen moeten worden genomen om te voorkomen, dat de sociaal-economische en maatschappelijke belangen van de agrarische bevolking worden geschaad. Hierbij kan wor den gedacht aan: een aantal administratief-rechtelijke maat regelen; het voor rekening van de overheid nemen van onevenredige kosten van technische voorzieningen, nodig om de vorengenoem de waarden te behouden, gepaard met ver betering van andere omstandigheden; een gericht aankoopbeleid teneinde bepaal de zeer kwetsbare gebieden te verwerven; introduceren van de mogelijkheid, vergoe dingen te geven als aan de landbouw be perkingen moeten worden opgelegd. De CCC acht het zeer gewenst, in de praktijk proeven met deze mogelijkheden te nemen. Daarvoor is het noodzakelijk: een of meer zorgvuldig begrensde proefge bieden aan te wijzen; voor het betreffende gebied een breed over leg te bevorderen waarbij de plannen in het kader van de ruimtelijke ordening en van de inrichting nader op elkaar af kunnen worden gestemd (de door de commissie ad hoe hiertoe aanbevolen instelling van een zogenaamde landinrichtingscommissie wordt praktische opleiding landmeettechnicus 1 973 56 OPROEP CURSISTEN VOOR DE (beperkte toelatingsmogelijkheid) De cursus wordt gehouden op zaterdagen van april tot september in Wijk bij Duurstede en Zoetermeer. U wordt opgeleid in alle aspec ten van het landmeten, zoals waterpassen, veelhoeksmeten, detail- meten, uitzetten en tachymetrie. De productiemetingen worden be loond met 25,p.d. en de reiskosten; de opleidingsmetingen ge beuren zonder kosten wederzijds. Cursisten die dit wensen, kunnen de hierop aansluitende theoretische opleiding voor landmeettechni cus N.L.F. bij de L.O.I. volgen. Geschreven aanmeldingen met opgave van diploma's, erva ring enz. te richten aan ing. K. Wagenaar, Plein 1940-1945 nr. 10 te Dordrecht of Johan de Wittstraat 23, Zevenaar.

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 12