BRUNSVIGA het aanvullen of herzien van de kaart de in het terrein verdwenen of verplaatste obstakels, scheidingen, e.d. kunnen determineren. Oude rijkswegen bijvoorbeeld worden opge knapt, de rijstroken worden verbreed, struiken en middenbermen verdwijnen, vangrails worden geplaatst. Het is dan, als men de herzienings meting gaat inwerken, moeilijk vooraf vast te stellen welke situatielijnen nog juist zijn, en welke moeten verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe. Men zou dan zo graag eerst de nieuwe gegevens in de kaart brengen en pas daarna de oude verwijderen. Wel, ook dat kan als het minuutstuk een gravure is. We volgen voor een gedeelte het boven omschreven procédé. De minuut-gravure (fig. 12) wordt weer samen met Stabilene Pho- tact Contrast Graveerfilm (fig. 13) in een vacuumraam gelegd en er wordt weer belicht (fig. 14). Tijdens de ontwikkeling die hierop volgt worden de delen die licht ontvingen weer zwart (fig. 15). Wat nu volgt zal u misschien verbazen. We hangen de film te drogen. Dus géén omkeerbad. Oók geen fixeer. De droge film ziet er grauw uit (de lichtgevoelige laag) met zwarte figuratielijnen. Die grauwe laag is goed met potlood te betekenen, dus ga uw gang. Vul de kaart aan met de nieuwe gegevens en haal met potlood de vervallen situatielijnen even door (fig. 16). Met de hand graveert u daarna de nieuwe figuratie die u zojuist met potlood tekende, in en tegelijkertijd brengt u met een penseel over de vervallen lijnen as- faltlak aan. (fig. 17). Zo, verder doet de repro- graaf het nu weer: Hij legt de Photact graveer film eerst even in het omkeerbad waar de zwarte figuratie oplost, behalve die waarover de asfaltlak is aangebracht (fig. 18) en etst de oude situatie in (fig. 19). Met benzine verwijdert hij nu de asfaltlak (fig. 20). De gravure bevat thans de complete figu ratie: „goed gebleven oude", aangevuld met nieuwe. De bovenlaag van de nieuwe gravure bevat nu nog de grauwe lichtgevoelige laag, en de ver vallen lijnen in zwart. Dit geheel wordt nu nog even verwijderd: Eerst ontwikkelen, zodat het geheel zwart wordt (fig, 21) en daarna de zwarte laag oplossen in het omkeerbad (fig. 22). N.B. Belichten was niet meer nodig want de film is immers de donkere kamer al uit geweest voor het bijtekenen en graveren van de nieuwe gegevens. Opmerkingen 1. Bij beide procedé's wordt éénmaal in het vacuumraam belicht. Omdat de minuut-gravure rechtlezend (negatief) is, en we diezelfde toe stand bij de duplicaat-gravure willen creëren, kan niet laag-op-laag worden gekopieerd. De dikte van de (transparante) drager van de minuut-gravure (zie figuur 3 of 14) kan enige verstrooiing van het licht veroorzaken, waar door dikkere lijnen ontstaan op de duplicaat gravure. De reprograaf moet dus even leren de belichtingstijd zodanig te regelen dat de lijn dikte ontstaat die wordt gewenst. 2. Asfaltlak bevat vluchtige stoffen en droogt tamelijk snel in, zodat verwerking met een penseel moeilijk wordt. De lak is echter een voudig te verdunnen met benzol. 3. Er zijn naast asfaltlak misschien andere lak- soorten die eveneens bescherming bieden tegen de chemicaliën van het omkeerbad en tegen de etsvloeistof. Deze andere laksoorten mogen ech ter nooit op te lossen zijn in thinner of aceton, omdat deze vloeistoffen ook de roodbruine graveerlaag aantasten, vooral op de plaatsen waar lijnen gegraveerd zijn. Deze lijnen krijgen dan een brokkelig of rafelig aanzien. 4. De bij de figuren 7 en 8, en de bij figuur 21, beschreven handelingen om de resterende licht gevoelige laag te verwijderen, dient slechts ter verfraaiing van de kaart en zijn eigenlijk niet noodzakelijk, als men van de gravure via de kontaktmethode een positieve afdruk maakt. Indien men echter tijdens latere bijhouding de tails op een lichtbak-tekentafel denkt te zullen moeten overnemen, dan is het inderdaad ge wenst dat de lichtgevoelige laag van de film is verwijderd, omdat daarmee de transparant heid wordt vergroot. Oók als men beschrifting op de gravure plakt om met behulp van autopositieffilm een positie ve afdruk te maken met zwarte lijnen en zwart schrift (zie Geodesia 1969-7/8), dan is de ver vallen zwarte figuratie, dus in feite de hele lichtgevoelige laag, ongewenst. Einfach- u. Doppel-Rechenmaschinen F. H. FLASDIECK bis zu 21 Stellen, auch z.B. Modell 18 RKW (mit 18 Stellen und .tekenknop') fabrikneuwertig, Lieferung a mit 1 Jahr Garantie, per Auto sofort lieferbar D 56 WUPPERTAL 2 (BARMEN) FUTTERSTR. 17 - TEL. 0949/2121/55 55 54 Korrespondenz in hollandisch

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 5