vatten straffen bij dood en verwonding, par. 19-37 bevatten bepalingen omtrent diefstal, be schadiging, ontvoering van vrouwen en slaven e.d. Zeer vele bijzonderheden geeft vooral het prachtige werk: Johannes Friedrich, Die Hethi- tischen Gesetze, E. J. Brill. Leiden 1959. De opvattingen omtrent het leenstelsel bij de Hethieten zijn slechts gedeeltelijk bekend, al bestaan er (op het gevonden materiaal) duide lijke wetsvoorschriften. Enkele ervan laten wij hieronder volgen. Wij zullen deze leenplicht-bepalingen niet alle overnemen, omdat ze in ander wetstabletten ook (vrijwel gelijk) voorkomen. Wel wijzen wij er speciaal op, dat blijkens verschillende para grafen gezegelde contracten werden opgemaakt bij bevestiging van de leenplicht op gronden. Voor wat de naam Hatti betreft, in de tabletten zijn Luwija, Pala en Hatti als belangrijke de len van het Hethietische Rijk voorgesteld. Het verschil met de Babylonische wetten is wel, dat bij de Hethieten zo'n leen verkocht kon worden, terwijl het bij de Babyloniërs onver vreemdbaar was. Van de Babyloniërs kennen wij vele koopcontracten, van de Hethieten zijn er nog geen exemplaren gevonden. Wel komen er op het ene tablet verschillende paragrafen voor, die betrekking hebben op de grote be langrijkheid van grenzen. Zo par. 168: De grond was eigendom van de godheid. Gren zen waren daarom heilige zaken. Het verleggen er van was een zonde tegen de godheid. Na de schadevergoeding moest daarom ook weer een „wijding" plaats vinden. Ook de par. 53 en 169 behandelden gevallen van grensoverschrijding, de eerste bij het ploe gen, de tweede na aankoop van een akker. Het leven werd in die tijden beheerst door dui zenden goden. Als men een verdrag leest, ge sloten tussen de Hethieten en de Egyptenaren van ca. 1280 v. Chr., toen de eersten opper machtig waren in Syrië en het noordelijk deel van Phoenicië en de Egyptische hegemonie ge vestigd was in Palestina en Zuid-Phoenicië, dan treft ons daar de passage betreffende beschadi ging van het stuk: En in een verdrag tussen Hethieten-koningen zijn verscheidene van deze goden met name ge noemd. (Wordt vervolgd) 79 par. 39: „wanneer iemand in het bezit komt van de akkers van een ander, moet hij ook de leenplicht ver vullen. Wanneer hij zich aan de leenplicht onttrekt (de leenplicht weigert), mag een ander de grond in bezit nemen, maar hij mag hem niet verkopen." par. 40: „wanneer een kleine boer van zijn grond vlucht (weggaat) en in zijn plaats wordt een (andere) leenman aangewezen dan moet deze een akte laten opmaken (die op de grond van de verdwenen bewer ker betrekking heeft). Het land van de boer is dan in zijn bezit overgegaan, zodat hij het leenplichtige land mag bewerken. Weigert hij het land (te aanvaarden), dan verklaart men het als vrij en de mensen bewer ken het voor de stad. Als de koning een verbannene stuurt (geeft), krijgt die de vrijgekomen grond en wordt hij de bewerker par. 55: „wanneer inwoners van Hatti, leenplichtigen, kwamen en voor de vader van de koning bogen en zeiden: niemand betaalt ons iets en men schat ons laag (door te zeggen): jullie bent (slechts) leenplich tigen, toen stond de vader van de koning op in de bijeenkomst en (daarvan een gezegelde oorkonde ge vende) beval: ga! je bent nu als je soortgenoten (d.w.z. je moet nu dezelfde leenplicht vervullen als zij)." „Wanneer iemand de grens van een akker verlegt en één vore (van zijn buurmans akker afneemt), mag de eigenaar van die akker één gipesjsjar (onbekende maat) van de andere afnemen en voor zich zelf be houden. Hij, die de grens schond, betaalt een schaap, tien broden en een kruik bier en moet de grens op nieuw „reinigen"." „Hij die de woorden op deze tablet van zilver van het land van Hatti en van Egypte aanraakt of be schadigd, duizend goden van het land van Hatti, sa men met duizend goden van Egypte zullen zijn huis vernietigen, zijn land, zijn dienaren enz. enz." 27 april 1973 Excursie VMDR. Stiboka. Wageningen. 2 mei 1973 Snellius. Topografie en Leidingen. Laboratorium voor Geodesie. Delft. 20.15 uur. 2 mei 1973 Rayonbijeenkomst Zuid-Holland. Rotterdam, Stadstimmerhuis; 8 uur. 25 mei 1973 Studiedag Nederlandse Vereniging voor Geodesie: „De basiskaart". Delft. 79 juni 1973 22. Deutscher Kartographentag. München. 1015 september 1973 34. Photogrammetrische Woche. Stuttgart. 1922 september 1973 58. Deutscher Geodatentag. Ludwigshafen. september 1973 Excursie VMDR. Radiotelescopen. Westerbork. 18—19 oktober 1973 7e NGL-Congres. Congrescentrum Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht. 26 oktober 1973 Algemene vergadering. Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde.

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 15