elementen bevatten, zal hier dieper op worden ingegaan. Er is getracht zoveel informatie te geven dat het voor anderen duidelijk kan worden hoe de problemen op aanvaardbare wijze opgelost zou den kunnen worden met een klein computer systeem en hoe dit in principe gebeurt. Er is van uitgegaan dat elk benodigd gegeven slechts éénmaal gemeten of op andere wijze geleverd wordt, en dat met deze gegevens zo veel mogelijk gedaan wordt. Veel aandacht is daarbij geschonken aan de meest simpele ma nier van informatie-verzamelen. Door streng het controle-element in acht te nemen werd ge tracht een kwalitatief beter resultaat te verkrij gen dan met enige „handmethode" bereikbaar is. De deelproblemen bestaan uit materie-proble men en software-problemen. De materie-pro blemen kan men ook functies noemen die het pakket moet kunnen verwerken, waarbij inbe grepen zijn de consequenties voor de praktijk van de mensen op de kantoren die er mee moe ten werken, omdat de informatie op bepaalde wijze moet worden aangeboden en door de wij ze waarop de resultaten worden opgeleverd. De software-problemen zijn meer van program- ma-technische aard, met andere woorden, hoe spelen we het klaar om uit een bepaalde in voer de gewenste resultaten te voorschijn te ha len binnen enkele computerruns. De oplossing is ontwikkeld, rekening houdend met de capa citeit van de Philips P-880 en indien de thans nog beperkte configuratie, op voldoende om vang wordt gebracht. Of een andere machine niet meer geschikt zou zijn en of de ontwik kelde ideeën dan niet vereenvoudigd kunnen worden, is buiten beschouwing gebleven. IV Organisatorische functies Er is naar gestreefd een groot aantal functies door de computer uit te laten voeren en de ver zameling van de invoergegevens met een coör- dinatenlezer zo eenvoudig mogelijk te doen zijn. We kunnen de volgende functies onderscheiden: 1. Inschakeling. De inschakeling of de voorbereiding van de eigenlijke procedure. De te behandelen kaar ten moeten van de nodige gegevens worden voorzien zoals de toekomstige of reeds bestaan de aanduiding van gemeente, sectie, bladnum mer, schaal, perceelnummers, letter en num mer van de ruit, VP- en RD puntnummers enz. Tevens zullen de te verwerken lijnen en overi ge figuratie duidelijk te onderscheiden moeten zijn van de niet meer van belang zijnde voor stellingen. Zijn de percelen of kavelgrootten reeds bekend, dan zal het van nut kunnen zijn deze tevens se paraat in te voeren en deze grootte op de uit voer aan te houden, indien de gevonden waar de binnen een zekere tolerantie ligt. Aangezien de tolerantie niet voor elke bewer king gelijk is, zal men de mogelijkheid moeten hebben een keus te maken uit een aantal tole rantie-formules. De invoer van de zojuist bedoelde oppervlak- tegegevens zal binair zijn indien deze reeds in een computersysteem aanwezig zijn of anders via fotokopieën of ponsdocumenten geleverd moeten worden. De gegevens zullen zo voorbewerkt geleverd moeten worden dat het personeel, belast met het bedienen van de apparatuur, geen vraag punten meer tegenkomt. Dit pakket stelt dus geen bijzondere eisen of bewerkingen ten aanzien van de tot dusver ge volgde werkwijzen. Een normaal met zorg af geleverde opdracht van de kantoren zal geen moeilijkheden mogen opleveren. 2. Werkvoorbereiding. De werkvoorbereiding zal, vooral als de hier bedoelde werkzaamheden massaal worden aan geboden, een omvangrijke administratieve taak krijgen voor het intern functioneren van het verwerkingsproces. We kunnen drie gebieden onderscheiden t.w. a. het digitaliseer-proces, zoals productie-be waking, herstelprocedures n.a.v. computer foutmeldingen, enz. b. de controle op invoerbestanden die moeten corresponderen met de verwerkte plans en tegelijk aan de computer aangeboden moe ten worden, in welke vorm ook. c. het begeleiden van opdrachtspecificaties zo als schaalveranderingen, ruitwijzigingen, verschuivingen van de kaartinhoud op het blad en uitvoering van de gewenste proce dures zoals tolerantieformule, vorm van lijsten, e.d. De coördinatenlezer verzorgt de belangrijkste component van de invoer. In grote lijnen volgt hierna een werkinstructie om een inzicht te geven van wat degene die het instrument be dient, moet doen. 3. Meetinstructie. Start: Alvorens met de metingen te beginnen zal een planaanduiding op de toetsen ingedrukt moeten 71

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 7