mm m immM m Het recht van waterputten was een zeer be langrijk recht, dat meermalen in de akten apart wordt vermeld. Uit de Sargonidentijd, de bloeitijd van het Assy- rische wereldrijk, in elk geval uit de periode 900-647 v. Chr., zijn vele honderden kleitafel- tjes te voorschijn gekomen. Van de 700 akten en andere documenten, die door Prof. J. Kohier en Prof. A. Ungnod zijn gepubliceerd in "Assy- rische Rechtsurkunden"Leipzig 1913, komt het overgrote deel uit het koninklijk archief van Niniveh Kujundschik). Zij bevinden zich in musea te Londen, Berlijn en Parijs en in parti culiere handen. De teksten wijzen op een vrij hoge rechtsontwikkeling. Het is wel te betreu ren, dat bijna steeds de eerste regels ontbreken. De datering geschiedde naar de Eponymen, van wie de opvolging voor de jaren 900-647 v. Chr. geheel bekend is. De niet-gedateerde stukken of die met een on bekend Eponymaat, zijn waarschijnlijk uit de periode 647-606 (in 606 is Niniveh verwoest). De gevonden documenten zijn bijna alle van hetzelfde type, onverschillig of het verkoop van onroerend goed of van slaven of schenking van sieraden, ruilingen en dergelijke betreft. Evenals in Nippur vinden wij ook hier con tracten, bedoeld als zekerstelling voor de beta ling van schulden, ruilingen, verkoopakte be treffende twee huizen, behorend aan de tempel van Anu, van welk stuk het begin hierboven is weergegeven, en verkopen van akkers. De lettertekens zijn in werkelijkheid nog kleiner dan de afgebeelde. De maantjes stellen vinger nagels voor, die ingedrukt werden in de plaats van zegelafdrukken, bedoeld als handtekening. De tabletten-verzameling uit Nuzi Met behulp van de vele vondsten in de laatste 40 jaar, ook op het terrein van de wetgeving, kon tevens een goed overzicht worden verkre gen van het leven in Nuzi gedurende het 2e millenium v. Chr. Vele tientallen boekwerken demonstreren de voortgaande ontwikkeling van het onderzoek. De eerste teksten kwamen uit de buurt van Kirkuk, maar het bleek al spoedig dat de oorspronkelijke bron was Yarghan Tepe, 10 mijlen Z.W. van Kirkuk. Verscheidene duizenden kleitabletten werden tussen 1925-1931 door Chiera, Pfeiffer, Starr e.a. gevonden. Zij zijn nog lang niet alle gepu bliceerd. Yarghan Tepe is een deel van de ou- een stuk grond van 1 Imer in het district van grenzend aan de straat naar Kal-hu, grenzend aan Ili-eres, grenzend aan Mannu-lu-ahua,totaal een stuk grond van 7 Imervan Mannu-lu-ahua moeder van het Hertendorp,80 Imer veldnaar de maat vanKa brons, 26 koninklijke ellen (lengtezijde), 24 ellen (breedtezijde); een stuk grond van ellen lengtezijde, 40 ellen breedtezijde der adru grenzend aan Ili- eres58 ellen lengtezijde, 20 ellen breedtezijde van de tuin, grenzend aan Ili-eres bij het brandweerhuis van de toren (alles) toebeho rend aan genoemde mensen in het dorp heeft Nabu-kabtu-ahhesu, de paleisschrijver van Sar- gon, koning van Assyrië, van genoemde mensen voor 6 mina's zilver verworven en genomen. Het zilver is geheel betaald (gegeven). Terugkeer, klacht is niet mogelijk. Voortaan, wanneer het ook zij.... hetzij genoemde mensen, hetzij hun kinderen, hetzij hun kleinkinderen, hetzij hun zusters, hetzij hun stadhou der, hetzij iemand die tot hen behoort, die opstaat (en) een proces begint of een klacht indient tegen Nabu-kabtu-ahhesu (of) zijn zusters, zal 1 mina ge louterd goud in de schoot van Isjtar van Niniveh leg gen. Hij moge dan in een proces een klacht indienen, hij zal (het toch) niet krijgen. Het zilver zal (moet) hij tienvoudig aan zijn eigenaar teruggeven. Voor Kabti, de schrijver van de regeringspresident van Kalhu (volgen de namen van 14 getuigen). Voor Kurdi-Adad, de schrijver van het voorpaleis in Kalhu, die de akte houdt. De 13e.... Marcheschwan, Eponymaat van Mannu- ki-Asur-li, stadhouder van Tile, het 12e jaar van Sargon, Koning van Assyrië. Water zal hij onder zijn dorp drinken halen); leen- plicht behoeft hij in zijn dorp niet te vervullen. 10 mina brons voor (hun) vingernagels". Om een indruk te geven van het schrift, is hierboven afgedrukt de transliteratie van tekst 127 uit een verza meling contracten en brieven uit ERech, geschreven in de z.g. Neo-Babylonische periode, dat is tussen 625 en 539 v. Chr. en opgenomen in de collectie van James B. Nies (art. van Clarence Elwoocl Keiser, New Haven 1917). De meeste tafeltjes zijn niet gebakken. 100

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 12