de stad Nuzi in het koninkrijk Arrapha. De Midden-Assyrische teksten zijn ongeveer uit dezelfde tijd als deze, dus uit de periode tussen de regeringen van Ashur-Ninar III (1501-1473) en Tukulti-Ninurta I (1255-1218). In tegen stelling tot de Babylonische documenten op za kelijk gebied, die veelal transacties inhouden behandeld van uit het gezichtspunt van de tem pel, bieden deze Nuzi-tabletten voornamelijk stukken uit familie-archieven en behandelen meestal particuliere zaken. Het huis van een zekere Tehip-tilla leverde alleen al honderden tafeltjes die vier, waarschijnlijk vijf generaties bleken te omvatten. De naam komt ook voor op de lange lijst van de eigenaren van zegels (zegelstempels), van welke er 1000 zijn afge beeld in „Seal impressions of Nuzi" van Edith Porada, Ph. D, opgenomen in de Annual of the American Schools of Oriental Research, vol. XXIV, New Haven 1947. Wij vinden hier o.m. vele koopcontracten, die over een honderdjarige periode lopen, maar geen ondubbelzinnige voorbeelden van verko pen van onroerend goed. Wel echter zijn er ver scheidene adoptie-documenten. Die veelheid kwam enkele onderzoekers vreemd voor. Bij na der onderzoek bleken dit veeleer verkopen te zijn, ingekleed als adoptie-contracten. Het on roerend goed is, in tegenstelling met de echte adopties, gedetailleerd omschreven, terwijl ook enkele clausules in de tekst uitstekend passen in een overdracht, maar ongebruikelijk zijn in een adoptie-contract. Van de ca. 1200 vóór de oorlog gepubliceerde teksten hebben 500 betrekking op overdracht van onroerend goed in de een of andere vorm. Deze 500 vormen dus het bronnenmateriaal voor onze studie. Niet meer dan ruim 100 ervan geven voldoende inlichtingen om ons van nut te zijn. Wij vinden daarbij leningen met als dekking onroerend goed, ruilingen, huwelijks contracten met overdracht van akkers, verkoop adopties onder algemene naam van "overeen komst" en schenkingen, die meer lijken op ver kopen. Koschaker en Speiser betitelen de over eenkomsten als "security transactions". Ko schaker ziet het zo, dat door een zekere modifi catie van het feodale systeem, ondanks het verbod van verkoop volgens de letter van de wet, deze "verkopen" op de manier van "adop tie" toch legaal mogelijk worden gemaakt. (Vol gens een publikatie in Harvard Semitie Series V, 76» „the only sanctioned method of transfer was formal adoption in cases where the law of arheritasee did not operate automatically"). In wezen was toen immers alles eigendom van de koning! Van de 100 voldoende goed bewaarde tablet ten met transacties kennen wij de oppervlakte van de overgegane eigendom en de betaalde prijs in artikelen van allerlei soort, artikelen waarvan de waarde met redelijke zekerheid vaststaat. De meeste (90) heten marutu (adoptie van zoon), maar het zijn vrij zeker overdrach ten van vastgoed. Zo bevat N 591 in 5 regels een verkoop, waarbij Maniya en Paliya, zoon van Naga, 2 imer grond verkopen aan Tehib- tilla voor 12 shekels zilver per imer. In een lijst komen 14 verkopen voor. Elk van die trans- akties beslaat 6 regels per verkoop N 560). Hier zijn geen getuigen vermeld. Wel is dit het geval met N 253, een lijst van grondruilingen. Er zijn 71 leencontracten, die betrekking heb ben op vastgoed in Nuzi (van deze geven slechts 17 volledige inlichtingen omtrent oppervlak, geldigheidsduur en prijs in goederen of geld, waarvan de waarde bekend en dus vergelijkbaar is). In 17 gevallen, ruilcontracten betreffende, is een vereveningsbedrag vermeld, hoewel de geruilde goederen dezelfde waarde lijken te hebben. In 30 gevallen blijkt het geruilde te lig gen tegen (of dichtbij) het eigendom van één der partijen. Beide partijen kregen, evenals dat in Babylonië het geval was, een tablet. Wij kennen uit een van de teksten de duidelijke zin snede: „de tabletten van hun ruiling zijn in hun handen (zie: H. Ranke, "Bab. legal - and busi ness documents I Dyn" in: University Pensyl- vania, serie A, vol. VI (1906). Wij geven hieronder een voorbeeld van een verkoop-adoptie-contract: Het aantal getuigen is ongelijk. De tablet werd volgens mededelingen in een akte opge maakt na de proclamatie (zie hiervóór). Zeer weinige Nuzi-contracten zijn gedateerd en dan nog gebaseerd op plaatselijke burgemees ters of op onbekende heersers. 101 Het tablet van adoptie behorende aan Kuzu, de zoon van Karinishe: hij adopteerde Tehip-tilla, de zoon van Puhishenni. Als zijn aandeel (van zijn vastgoed) gaf Kuzu aan Tehip-tilla 40 imers (180 acres) land in het district Iphushshi. Als er voor het land een eiser is (opdaagt), moet Kuzu het vrij maken en het terug geven aan Tehip-tilla. Deze geeft in ruil aan Kuzu 1 mina zilver als honorarium. Hij die fraudeert (zijn verplichtingen niet nakomt) moet 2 mina's zilver en 2 mina's goud betalen. (Volgen de namen van 14 personen en de tabletschrij ver als getuigen, ieder voorafgegaan door zijn „teken") (Hierna volgen de namen van 2 der getuigen, een an der persoon en de schrijver, ieder voorafgegaan door "Het zegel van"

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 13