In "One hundred new selected Nuzi-texts"op genomen in "The Annual of the Am. schools of Oriental Researches"vol. XVI (1935-1936) zien wij dat in contract no. 18 de eerste vier ondertekenaars worden genoemd: lamu landmeter) van de boomgaard. Uit de nrs. 21 en 22 blijkt, dat werd gemeten met de stan daardmeter (koperen el), die bewaard werd in de poort van de stad der goden, het religieuze en administratieve centrum van Arrapha. In no. 58 zijn alle getuigen "mannen die het bos opmaten en het geld (in het contract genoemd) uitbetaalden". Cyrus H. Gordon heeft uit de Nuzi-tabletten vele overeenkomsten aangetoond met het pa triarchale tijdperk uit de Bijbel. Kortheidshal ve verwijzen wij naar zijn artikel in "The Bi blical archaeologist"vol. Ill, febr. 1940, no. 1. Wij herinneren nog aan de typische gewoonte in Nuzi, om de voet op te lichten als een symbool van de vrijmaking, de overgave van eigendom men. Wat wij in de Nuzi-tabletten vinden m.b.t. de contract-clausules, vinden wij terug in de stuk ken uit andere delen van Mesopotamië (de ge tuigen, de eed, het godsoordeel). De eed was als volledig geldend bewijs toegelaten. Hij werd afgelegd in het publiek, d.w.z. op de plaats die daarvoor geëigend was. *- Uit de oud-Babylonische tijd geven wij hier onder nog het volgende contract: Lectuur over de oud-Babylonische contracten vindt men o.m. bij Layard en Strassmaier, Re- villout en Meissner, Winckler e.a. (wordt vervolgd) 103 hij wil scheiden, zal Tapkitilla geven aan Kurpazah als zijn aandeel een boomgaard aan de weg naar de stad Lumti. 45 cubits (ellebogen el ca. V2 m) is de lengte aan de N.-zijde, 42 cubits aan de Z.-zijde, 33 cubits aan de lage, 33 cubits aan de hoge kant, bo ven de boomgaard van Akkulinni, grenzende aan het weiland van Hilpisuh. En Kurpazah nam (verder) van Tupkitilla als zijn aandeel 3 schapen. Als de boom gaard niet vrij is als anderen rechten laten gelden), zal Tupkitilla die vrijmaken en teruggeven aan Kur pazah. Hij die, op welke wijze ook, de overeenkomst saboteert, moet betalen 1 mina zilver (en) 1 mina goud. De tablet was (is) geschreven in de stadspoort van Temtena, na authorisatie van het paleis. (volgen de namen van 5 getuigen). Deze mannen maten de boomgaard en zullen de scha pen leveren. (volgen de namen van 3 getuigen). De hand van Simikari, de schrijver. Voor Hasikkutu zoon van Huteru, de omroeper. Tupkitilla zal de feodale dienst van (rustende op) de boomgaard blijven uitvoeren." (volgen 9 zegelafdrukken). (Tekst van N 87): "Tablet van de broeder-adoptie van Punniia zoon van Hilpisuh; hij maakte Kurpuzah zijn broer. (Wat) betreft het weiland, zijn aandeel in de portie van Punniia, onder het veld van Huti zoon van boven het veld van Hurizati, ten Z. van het veld van Aripampa, het raakt de grens van Kipkiwar: Punniia gaf het aan Kurpazah als zijn aandeel. En Kurpazah nam (verder) van Punniia als zijn aandeel 9 sat gerst en 3 sat Als het land niet vrij is (als anderen het claimen), moet Punniia het vrijmaken en aan Kurpazah teruggeven. Als het land te breed is, zal hij het niet smaller maken en als het te smal is, zal hij het niet breder maken. Hij, die afwijkt van de overeenkomst (bedrog pleegt), moet betalen 1 mina zilver (=1/60 talent waarschijnlijk ca. 50, 1 mina goud. Het tablet was (is) geschreven in de stad Temtena in de poort na authorisatie van het paleis. (volgen de namen van 10 getuigen). Voor Ampen, de omroeper (heraut), zoon van Taia. De hand van Simikari, de schrijver." (volgen 10 zegelafdrukken.) Op bovenstaand cliché is afgebeeld het (sterk ver grote) slot van een kleitablet met 4 zegelafdrukken, gevonden in een huis van het oude Nuzi. Het spijker schrift geeft de namen van deze getuigen. (vlg. E. W. Moore, "Neo-BabyIonian documents" 1939 en R. F. S. Starr, "Nuzi", 1939). "1 5/6 sar opgehoogd terrein, aan drie zijden het huis van Apil-sin, aan de vierde zijde de straat heeft van Sin-Illatser, de zoon van Nannar-arabit, Sinuzilli de zoon van Sili-Isjtar gekocht (en) 2% sjekel geld als zijn volle prijs betaald. Nooit zal Sin-illatsu in de komende dagen een klacht indienen over zijn huis of ongeldigverklaring eisen. Onder aanroeping van Nannar, Sjamasj en Rim-sin, zijr» koning, heeft hij gesproken. Voor Abu-ilusju, zoon van Sili-Isjtar Voor Apil-sin, zoon van Namar-iddin Voor Nur-martu, zoon van Abi-idinam Voor Ibku-Urra, zoon van Nabi-ilisju Voor Sin-sjimmi, zijn broer" Het zegel van de getuigen (is hier afgedrukt).

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 15