©@DQ(ÏI©©[jïïÖ W®©F GRONDBANKPROEF In het kader van de proef met een grondbank zijn momenteel circa 80 aanvragen in behande ling. In de meeste proefgebieden gaat het om een beperkt aantal aanvragen. Uitschieters zijn enerzijds Oost- en West-Dongeradeel met een groot aantal aanvragen en anderzijds Wolden- dorp en Meeden-Scheemda met tot op heden geen aanvraag. Dit o.m. blijkt uit het antwoord van de minis ter van landbouw en visserij, drs. J. Boersma, op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer lid ir. Vredeling. Bij het afsluiten van erfpachtscontracten tijdens de duur van de ruilverkaveling is het van be lang de consequenties voor de toedelingsmoge lijkheden van de gezamenlijke belanghebbenden te bezien. Contracten, te sluiten in het kader van de grondbankproef, dienen een optimale toedeling niet in de weg te staan. Een en ander brengt mee, dat intensief overleg met de Plaat selijke Commissie noodzakelijk is teneinde be- drijfsvergroting zo goed mogelijk in overeen stemming te brengen met de reële toedelings mogelijkheden. Hoewel dat niet altijd eenvou dig is, gaat het te ver, van moeilijkheden te spreken. Er is wel enige tijd nodig geweest, de Plaatselijke Commissies volledig te doen in spelen op deze nieuwe materie, aldus de be windsman. Het aantal aanvragen verband houdende met overname van pachtgrond is beperkt. Veelal zal in deze gevallen bedrijfsvergroting noodza kelijk zijn om aan de grondbanknormen te vol doen. Er is tot op heden niet gebleken, dat dit tot moeilijkheden behoeft te leiden. De kans dat het proefkarakter van de grond bank door grondgebrek minder goed tot zijn recht zou komen, acht minister Boersma uit gesloten omdat met alle Plaatselijke Commissies afspraken gemaakt zijn over het grondbezit van de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL), dat ter beschikking staat van die Commissies voor de ruilverkavelingsdoeleinden. Het overi ge SBL-bezit (inclusief de nog te verwerven gronden) is in overeenstemming met de Com missies voor de grondbankproef gereserveerd. Deze reserves geven reële mogelijkheden voor de proef. De suggestie om een ruimere aankoopmogelijk heid van gronden voor de SBL open te stellen in de ruilverkavelingen, waar de proef wordt gehouden, wees de bewindsman van de hand omdat de SBL hiervoor voldoende middelen ter beschikking staan. In het gebied met de meeste aanvragers - Oost en West-Dongeradeel - is de grondmobiliteit tot voor kort groot geweest, zodat de huidige stagnatie in de grondverwerving vooralsnog niet verontrustend moet worden geacht ten aanzien van toekomstige mogelijkheden. PROMOTIE Op 11 april 1973 promoveerde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen de heer ir. A. P. C. Kerstens tot doctor in de landbouwwe tenschappen. Het proefschrift is getiteld: "Recreatie en Plat teland". De ondertitel is: "Een explorerende studie over de ontwikkeling van de recreatieve functie van het platteland, de betrokkenheid bij deze ontwikkeling van de bewoners van het platteland en hun houding t.o.v. deze functie". Twee stellingen geven wij hieronder weer, om dat zij voor ruilverkavelaars wellicht interessant zijn. Als de neiging om ruilverkavelingen goedkoper te maken er toe leidt dat deze ook in de voor- onderzoekfase niet of in geringe mate als mul- tiple-purpose-projecten worden beschouwd, dan zou dit kunnen betekenen dat ruilverkavelingen onvoldoende kunnen bijdragen tot de oplos sing van de milieuproblematiek. Een aspect waarop natuurbeheersdeskundigen en open luchtrecreatiebelangenbehartigers te weinig at tent zijn. Het ontbreken van een cultuurmodel in de land inrichtingsstudie Volthe-de Lutte moet als een ernstige omissie worden beschouwd. Over het rapport "Beleidsvoorstellen landin richting Volthe-de Lutte" werd reeds eerder in Geodesia geschreven, nl. in 1973-3, blz. 55 e.v. B.N. TH-ZOMERKAMP Het jaarlijkse TH-zomerkamp vindt dit jaar plaats van 18 juni tot en met 6 juli, op het ter rein en in de schuur van Gebr. Koppelmans, Meerven 4, Mariahout (gem. Lieshout, N.Br.). Ook dit jaar zal er een open avond gehouden worden en wel op 26 juni. Iedereen die het kamp wil bezoeken en aan de avond wil deelnemen is vanaf plm. 20.00 uur van harte welkom. De secr. van de zomerkampcie. M. Wubbe. 106

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 18