ervaringen Ir. H. J. Buiten, Lab. voor Landmeetkunde, Landbouwhogeschool, Wageningen Tijdens een iandmeetkunde-practicum in de zo mer van 1972 werden door studenten cultuur techniek van de Landbouwhogeschool (LH) te Wageningen hoogtemetingen met een plano- scoop uitgevoerd op één van de voetbalvelden van het gemeentelijk sportcomplex te Rhenen, met de bedoeling van dit veld een hoogtelijnen- kaart met een interval van 5 cm te vervaar digen. Zowel voor de studenten als voor de leiding was deze meting een eerste kennismaking; te vens kon door een gelijktijdige meting van één van de groepen met een waterpasinstrument een indruk worden verkregen van de nauwkeu righeid van de planoscoop-waarnemingen. In de herfst van 1972 werd deze vergelijkende hoogtemeting in verbeterde vorm op een proef veld herhaald. De planoscoop van de Afdeling Landmeetkun de van de LH is een eerste uitvoering; dit instrument kan alleen in de horizontale stand van het planoscoopvlak worden gebruikt. De uitvoering die thans verkrijgbaar is, maakt ook verscheidene hellende standen mogelijk. Principe Het principe van het instrument (fabrikant N.V. Optische Industrie „De Oude Delft" te Delft) berust op een moiré-effect dat twee draadrasters met horizontale bedrading, die achter elkaar en onder een bepaalde hoek zijn aangebracht, zullen vertonen (fig. la,b). Als men op enige afstand kijkt in de richting van de planoscoop, wordt het voorste raster op het achterste raster geprojecteerd, waarbij zwarte en witte strepen ontstaan die indien het oog van de waarnemer zich in het plano scoopvlak bevindt symmetrisch naar het midden van het instrument lopen. Dit plano scoopvlak is het platte vlak door het midden van het instrument (daar, waar de rasters on- derbroken zijn) en staat waterpas als de beide, haaks op elkaar bevestigde niveau's boven op het instrument, inspelen (mits de niveau's gere geld zijn!). Op korte afstand tot de planoscoop wordt het beeld van fig. la waargenomen. Is Fig. la. De planoscoop in vooraanzicht. Fig. lb. De planoscoop in bovenaanzicht. 91

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 3