l N z de waarnemingsafstand veel groter, dan ziet men het beeld van fig. 2. Het gezichtsveld van de planoscoop is ruim 90°. Voor het hoogte meten met de planoscoop is slechts één per soon nodig! Toepassing De planoscoop is tijdens het practicum ingezet als instrument ten behoeve van vlaktewater passing, maar vindt zijn toepassing ook in de weg- en waterbouw en bij cultuurtechnische werken. Reikwijdte Het gebruikte instrument bezit geen lichtkast (wèl te monteren aan de nieuwere uitvoering). De lichtbron voor het planoscoop-patroon is het daglicht dat door de achterzijde van de planoscoop naar binnen valt. De helderheid van het beeld is afhankelijk van de mate waarin de achterzijde naar de zon is gekeerd en van de algehele weersituatie (helder, zonnig, bewolkt etc.). Tijdens de metingen was de lucht doorgaans bedekt, soms zonnig met wolkenvelden. De actie-radius van de planoscoop bleek toen 80 a 100 m te zijn. Ging de waarnemer verder, dan waren de verschillen bij herhaling op een zelfde plaats te groot 3 cm). UITVOERING a) Opstelling: Figuur 3 geeft een afbeelding van het terrein. I.v.m. de bovengenoemde reik wijdte van de planoscoop werd het voetbalveld in twee helften gedeeld (Nd.- en Zd.-helft). Om de ervaringen te spreiden werden de metingen op deze helften bij herhaling uitgevoerd door steeds weer andere personen. T.b.v. de planoscoop werden drie opstel- en controlepunten uitgekozen: de piketten 308, 200, 201. De NAP-hoogte van 308 was be kend: NAP 46.59 m. Door normale waterpassing in heen- en terug gang werden de hoogten van 200 en 201 van uit 308 bepaald. A I.v.m. de belichting werd aan het begin van de dag op 308 opgesteld (Nd.-helft), in de loop van de morgen op punt 200 (Zd.-helft) en 's middags bij voorkeur op punt 201 (Nd.- helft). Varianten hierop zijn mogelijk, b.v. een mid dagopstelling in A t.b.v. de Zuid-helft. De planoscoop werd opgesteld (statiefopstelling met inspelende niveau's) boven of nabij een piket met gegeven hoogte en wel zodanig dat zijn gezichtsveld een half voetbalveld bestreek. De hoogte van het planoscoopvlak werd be paald öf met een rolmaatje bij opstelling boven het piket, dan wel d.m.v. een aflezing aan een baak op het gegeven punt (fig. 4). b) Plaatsbepaling: Het voetbalveld (100 x 64 m) werd omzoomd door een wandelstrook van 4 m breedte en een afrastering van betonpalen en metalen buis. JUISTE HOOGTE TE LAAG TE HOOG Fig. 2. 92 X 208 Fig. 4. &201 1 1 1 A 200 A r Fig. 3. planoscoopvlak (af gelezen) (bekend NAP.

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 4