De namen van de getuigen zijn niet overgeno men; een datum of datum-aanduiding is niet vermeld. In de nieuw-Babylonische contracten werd voor onroerend goed de handeling uitsluitend beke ken van het standpunt van de koper, voor roe rend goed daarentegen trad alleen de verkoper op. Eerst in de tijd der Seleuciden (321-63 v. Chr.) komt evenals in het oud-Babylonische recht weer één contractschema naar voren waarbij echter, tegengesteld aan de oorspron kelijke vorm, de zaak wordt gezien als een verkoop, van de verkoper uitgaande. Ook hier liet men zich voor toevoeging van zijn zegel of nagelafdruk betalen. Dat schijnt heel lang ge woonte te zijn geweest: men vindt evenzeer voorbeelden in het Assyrische recht, b.v. in de studie van Johns, "Assyrian deeds and docu ments" en bij Figulla. Prof. Dr. San Nicolo, overleden in 1955, een bekend spijkerschrift-vorser heeft voor de pu- bliekmaking van Sumerische, Assyrische en Ba bylonische documenten zeer veel gedaan. Wij noemen o.m. zijn "Neubabylonische Rechts- und Verwaltungsurkunden I", een samen met A. Ungnad opgezette bewerking, van 1929- 1935, waaruit hierna de teksten van enkele verkoopakten worden overgenomen. De meeste documenten komen uit het gebied van Eanna (Uruk). Naast koopcontracten vindt men in deze groep ook verdelingen van onroe rend goed, opgekomen uit erflatingen, huurcon tracten en schuldbekentenissen. Genoemde Marduk is tevens de eerste getuige en een familielid van de broers, die de koop sluiten. Als wij de bijgevoegde garantie-clausule lezen, denken wij onwillekeurig aan de moder ne clausule: over- of ondermaat zal geen in vloed hebben op de koopprijs. Op dit tablet komen niet minder dan 12x3 na- gelafdrukken voor. Bijna even grote aantallen zien wij op de contracten BIN II 131, 127 en POH I 8. De juist vermelde tekst is van 592/ 591 v. Chr. Soms zijn uit de vermelde maten de opper vlakten goed af te leiden. Van de gebruikte maten waren toen de KUR in Uruk 50.000 vierkante ellen ca. 12350 m2 en de SEAH 1666 2/3 vierkante ellen de meest gebruikte. Uit het eerder genoemde werk van Prof. Dr. San Nicolo volgt hieronder nog de koop van een bouwterrein uit 533/532 v.Chr. (Pohl I 51). Wat het schema betreft, dit is vrijwel gelijk aan dat van kopen van roerend goed, echter zonder de daaraan eigene uitwinningsclausule (evic tion). Eigenlijk ontbreekt elke garantie. 125 "Voor.... zilver-shekels contant is de koopprijs ge steld. en heeft (het) voor zijn volle prijs gekocht, voor GAR. land 5Mi zilver-shekels, daarbij inbe grepen V2 GARzilver dat voor een aanvullen de betaling gegeven was totaal 1/3 rnina 2% shekel van wit zilver. Nabü-banapli, afstamme ling van de pottenbakker, uit de hand van Shelibi, afstammeling van -nasir, ontving de prijs van zijn huis overeenkomende met de volle waarde van zilver. Hij is betaald. Hij is tevreden gesteld. (Ver dere) wettige aanspraken heeft hij niet. Zij zullen niet een vervolging tegen elkaar beginnen, noch wettige hulp inroepen. Indien ooit in de toekomst onder broers, zoons, bloedverwanten, huishouding (of fami lieleden uit het gezin) van de pottenbakker er één op staat en m.b.t. dat huis contractbreuk pleegt (vervolging instelt), de aanleiding vormt tot het instellen van een vervolging, of het contract verandert, aanspraken wil laten gelden, spreekt, zeggende: dat huis is niet ge geven, en het zilver is niet ontvangen, dan zal de eiser het zilver dat hij ontving twaalfvoudig moeten ver goeden." (POHL II-7.) "Tuppi kleitafel) betreffende het stuk grond, een tuin met dadelplanten beplant, en wel vruchtdragende en jonge, nog niet dragende dadel palmen, zowel als het onbebouwde terrein, aan de kant van de Nana-sloot in het bestuursdistrict van Uruk, 100 ellen boven breed aan de kant van de Nana-sloot, 100 ellen onder breed, grenzend aan de Iandstraat van de koning, grenzend boven aan Innin-zera-ibni, de zoon van Nadna, nakomeling van Kuri, en grenzend onder aan Isjtar-sjuma-eres, de zoon van Apia, na komeling van Kuri, de verkoper van het veld; de lengte boven en de lengte onder zal hij trekken over eenkomstig die van deze (genoemde) buren. Voor 1 mina 1/3 mina in sjekels blokzilver heeft Nad na, de zoon van Apia, nakomeling van Kuri, met lsjtar- sjuma-eres, de zoon van Apia, nakomeling van Kuri de grondaankoop genoemd en gekocht als volle koop prijs van zijn grond. In totaal 1 1/3 mina sjekel blokzilver, inbegrepen 7 sjekel zilver, dat als toegift gegeven is, heeft Isjtar- sjuma-eres, de zoon van Apia, nakomeling van Kuri, uit de hand van Nadna, de zoon van Apia, nakome ling van Kuri, als koopprijs van zijn grond, als vol ledig bedrag ontvangen, terwijl het aan de koper over gegeven is; hij is tevreden (gesteld); hij is quite. Aanspraken heeft hij niet. U mag er niet op terug komen, om klachten in te brengen. Als ooit in de toekomst de broers, de zonen, de familie, de bloed verwanten van of vermaagschapten aan het huis van Isjtar-sjuma-eres, de zoon van Apia, er één is die opstaat en over deze grond gaat procederen, een ander tot procederen brengt, dit verdrag geweld aandoet, de grond opeist, indien hij dus zegt: deze grond is niet gegeven, en het zilver is niet ontvangen, dan moet hij het zilver, dat de verkoper ontvangen heeft, twaalf voudig vergoeden. Bij het zegelen van dit kleitablet waren getuigen (hier volgen de namen van zes getuigen en van de schrijver) Uruk, de 22e Nisan, 13e jaar van Nabu-kudurri-usur, koning van Babyion. De vingernagel van Isjtar-sjuma-eres, de zoon van Apia, is door hem als zegel gebruikt (of: in de plaats van een zegel). Marduk, de zoon van Upaqu is voor het desbetreffen de stuk grond (namelijk) 100 ellen, borg. Hij zal het opmeten en aan Nadna overgeven. Zoveel als het stuk kleiner is dan 100 ellen, zal Marduk geheel ver goeden en overgeven."

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 13