gewerkt. Voor hen was publiciteit reeds een principe. Men behoefde slechts deze registers te consulteren om de werkelijke eigenaar van gronden en gebouwen te leren kennen, evengoed als de er op rustende hypotheken. Het is gemakkelijk te begrijpen, hoezeer dit systeem het krediet verhoogde en het verkeer van onroerend goed vergemakkelijkte en het is eigenlijk vreemd dat de Romeinen er niet van geprofiteerd hebben. Misschien echter komt dit mede door het feit dat toen de Romeinen in Griekenland doordrongen het officiële stel sel van publiciteit der akten reeds terrein begon te verliezen. Athene had reeds het gebruik van horoi (hypotheekstenen) prijsgegeven; het be rustte waarschijnlijk niet eens op een wettige basis. De inschrijving van huwelijksgiften blijkt te zijn geëindigd omstreeks de aanvang van de 2e eeuw v. Chr. Wat de overdracht van onroe rend goed betreft, het gebruik om die in pu blieke registers over te nemen, handhaafde zich veel langer. Ten tijde van Cicero b.v. was het in Azië nog in de mode. Overigens leerden wij die contracten alleen maar in uittreksel kennen. In latere hoofdstukken van Dareste's werk wor den de contracten van Orchomenos en Amor- gos, de tafels van Herakleion (Candia op Kreta) en de wetten van Gortyne behandeld. Het principe van de wet(ten) van Halicarnassus is: onmiddellijke en totale opheffing van de toe stand op het gebied van het grondgebruik, zoals die was ontstaan door het in beslag nemen op grote schaal van de goederen van overwonnenen (zoals dat een eeuw later ook geschiedde te Mylassa en Iasos). Voorlopig werd daarna elke overdracht verboden. De inscriptie van Ténos in het Brits Museum bewijst het bestaan van een register van ver kopen van onroerend goed. Zo'n tekst zegt: Maand en dag van inschrijving der akte is steeds vermeld, soms met de toevoeging: de tweede dag van de eerste decade. Elk extract beslaat in de Griekse tekst drie regels. Veel verschillen zijn er niet. Soms loopt men bij de grensbeschrijving rondom het verkochte en het contract zegt: begrensd door de muur die de grens vormt van de terreinen van Callicrates, opklimt naar de weg en aan de andere zijde van die weg ombuigt naar de bron; ook begrensd door de muur van Melisson, ge legen in de terreinen van Callicrates en volgen de de ringmuur tot aan de grens in het midden van het weiland naar de rivier, die in zee stroomt en die grenst aan de bouwgrond van Mnesos De Ténos-inscriptie is in meer dan één opzicht interessant. Behalve de wijze van dateren op het eiland, leren wij iets van de verdeling in stammen, wij vernemen iets over de hoge ver dedigingstorens, wij maken ons vertrouwd met enkele aspecten van het in de 3e en 2e eeuw v. Chr. heersende (Hellenistische) recht. De 47 (ver)koopakten zijn extractsgewijs overgeschre ven in een periode van ongeveer 19 maanden. Bijna alle teksten luiden: X heeft gekocht van Y. Slechts eenmaal vinden wij: X heeft ver kocht aan Y. Onroerend goed circuleerde vlot in die tijd, toen Ténos nog al rijk en vol han delsgeest was. Volgens Theophrastis is het contract van koop en verkoop volledig (voor wat de overdracht betreft) als de prijs is betaald en de wettelijke formaliteiten zijn vervuld, d.i. de overschrijving, de eed, beroep op de buren e.d. Wij vermeldden reeds, dat de teksten vaak ge beiteld werden in grote marmeren stéles, die op een publieke plaats werden neergezet. De registers van verkopen (buiten die van Ténos is er geen andere bewaard gebleven) werden ge deponeerd op een magistraatsbureau, zoals in Mylasa of op stenen platen, zoals in Amphipolis en Amorgos. De laatstgenoemde stond in het heiligdom van Asclepios. Hierdoor gaf men aan de akte iets van plechtige heiliging. In Athe ne bereikte men hetzelfde door de verkoop aan te kondigen op affiches in de plaats waar de magistraat gevestigd was en wel gedurende 60 dagen (soms minder). De koper betaalde 1% van de prijs. Hierdoor stond hij vrijer tegenover eventuele reclames. Strikt genomen hield men dus eigenlijk een re gister aan van de verkregen rechten, niet van de verkopen, maar dat komt toch wel ongeveer op hetzelfde neer. Hypotheekstenen Op de stenen (horos), dienende om aan te dui den dat bepaalde gronden of gebouwen in hy potheek waren uitgegeven, als waarborg dus voor de geldschieter, stonden inscripties als de volgende: 128 "Verkoop van gronden en huizen, en akten van hu welijksgiften, opgemaakt onder de archontaat van Ameinolos, voor de astynoom N.N., zijn zoon A. van de stam der Thestiaden Crinylios, zoon vanThestiade, met zijn kyrios Sombrotos, zoon van Strymon van de stam der Do- naken heeft gekocht van N., hebbende als kyrioi X., Simos, zoon van Y., Z., zoon van B., lochos van de stam van de stad, het huis en de gronden gelegen te Donakia, en de gebouwen, het geheel zoals het toebehoort aan Philo- theos, voor 2500 drachmen zilver. Voor de verkoop stelt zich garant X."

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 16