Een ander voorbeeld van zo'n "garantiepaal" is het volgende opschrift: Omdat men in Athene niet de registers kende, waarin verkopen werden overgeschreven, c.q. uitgetrokken, plaatste men grenstekens als aan duiding dat zo'n terrein tot het publiek domein behoorde of dat het een heiligdom of graf was. Deze procedure werd reeds ten tijde van Solon (640-560 v. Chr.) toegepast. Bronzen tafels met de Lex Julia (46) van Caesar In Herakleia, een stad in Zuid-Italië (gesticht in 432 v. Chr. en bekend door de Pyrrhus-over- winning op de Romeinen) vond men in 1732 twee bronzen tafels in de bedding van de Sa- landra bij Pistizzo. Op de rugzijde van de ene staat: LEX Julia municipalis. Het bevat regel matig schrift in het Dorische dialect. De stuk ken bevinden zich in het museum te Napels. Zij zijn uitvoerig besproken door Mattaire, Kai- bel en Kirchhoff. Tafel I bevat het kadaster van de terreinen van Dionysos en de beschrijving van de vijf delimitateurs. Zij zeggen op de tafel te hebben gebracht het resultaat van hun grens bepaling der heilige terreinen de afpaling, de landmeting en verdeling, uitgevoerd overeen komstig het besluit van het volk van Herakleia, genomen in een voor dit doel uitgeschreven vergadering. De tekst zegt verder: "wij hebben de gronden gemeten, beginnende bij de weg die leidt naar Pandosia en die de heilige terreinen scheidt van het particuliere territoir, tot aan de weg die dient als grens tussen de terreinen van Dionysos en die door Conéas, zoon van Dion, bezeten. Wij hebben deze gronden in 4 stukken verdeeld: het eerste stuk strekt zich in de lengte uit langsDe meting gaf als resultaat: bewerkte gronden 201 schenoi, struikgewas 1, braakland of bos 646y2 schenoi. Het tweede enzTotaal-generaal: bewerkte grond 1095 sch., struiken, braakland en bos 2225 sch. Voor Dionysos hebben wij (terug)gevonden 7381/2 sch. Daartoe hebben wij 30 dagen ge ageerd tegen diegenen, die zich het heilige ter rein hadden toegeëigend. Wij hebben er de vol gende grenstekens (palen) gezet: Eén paal (no. 1) op de weg naaréén paal (no. 2) op Al deze palen staan in een rechte lijn; die geplaatst langs de wegkant naast het heilig dom dragen de inscriptie: Heilige grenspaal van het territoir van Dionysos; die op particulier terrein het woord: Contra-grenspaal. Voor de weg hebben wij 20 voet gelaten, enz. enz Na een opgave van het totaal aantal geplaatste palen volgen de uitvoerige contracten, gesloten met de personen, aan wie de stukken in huur (of pacht) zijn gegeven. Tafel II beschrijft het kadaster van de terreinen van Athéna Polias. De beschrijvingen zijn vrij wel gelijk aan de hierboven genoemde. Er zijn plattegronden van getekend. Genoemde tempels, die onder bescherming stonden van de Staat, zoals de Staat onder be scherming stond van de goden, moesten op den duur veel grond afstaan ten behoeve van de aangrenzende eigendommen. De schenoi (30 passen) was 33 m, de pas 1.10 m en de voet 0.275 m. Bij deze metingen treden voor een deel dezelfde landmeters op. De wet van Gortyna (in 1884 gevonden in tempelmuur) uit 475 v. Chr. De inscriptie, gegrift in een muur, op de lin keroever van de Lethaeos (Kreta), die de stad doorsnijdt, handelt voornamelijk over het recht m.b.t. de slaven. Voor wat onroerend goed be treft beperken deze wetten zich tot het geven van regels bij de verdeling van erfenissen. Ontwikkeling van de verkopen volgens de pa pyri uit Griekenland en Grieks-Egypte Uit de onnoemlijk vele vondsten kan men vrij veel afleiden uit het dagelijks leven in juridische zin, zelfs zoals zich dat enige duizenden jaren geleden voordeed. Voor de kennis van het Griekse recht zijn vooral belangrijk de papyri, daterend uit de periode der Ptolemeeën; die uit de Keizertijd geven onbetaalbare inlichtin gen omtrent de kennis van het provinciale recht. Van de koopakten zullen wij in de eerste plaats de vorm bekijken. De geschiedenis van de ver kopen in de tijd van de farao's is sterk verwe ven met de strijd tussen de rechtsgevoelens van de toenmalige bewoners en de ideeën, geïmpor teerd uit Assyrië en Chaldea. Toen de laatste farao's een behoorlijk rechtssysteem hadden uitgewerkt, kwam het Hellenisme, dat langzaam aan doordrong tot het hart van het oude Egyp te. Veel documenten uit het rechtsleven van de tijd der farao's kennen wij niet, maar de enkele, die voor ons gespaard zijn gebleven hebben ons wel een algemeen inzicht gegeven in hun instel lingen en gewoonten. (wordt vervolgd) 129 "Horos van een terrein dat bestemd is als garantie voor Képhisophon, zoon van Théaetétos van Epiké- phisia." "Teken van een terrein en een huis verkocht met het recht van wederinkoop aan Hieromnémon van Halae, 500 drachmen, volgens het contract gedeponeerd bij Lysistratos."

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 17