gen uit interviews met deskundigen en belang hebbenden, alsmede uit een uitgebreide litera tuurstudie, wijken op sommige punten af van de resultaten zoals gepubliceerd door de commis sie GBK. Met behulp van de eisen der gebruikers is een minimum kaartinhoud vastgesteld, en is een onderzoek gedaan naar de eisen gesteld aan de nauwkeurigheid. Duidelijk werd gekozen voor een lijnenkaart, schaal 1:1000, formaat 50x100, vorm raamkaart in het RD-stelsel, met een mi nimum kaartinhoud welke o.a. bevat: gebou wen, topografische scheidingen en huisnum mers. De aan de kaart gestelde nauwkeurig- heidseis resulteerde in een standaardafwijking van 12 cm in de gegeven coördinaten. Er is gezocht naar de meest geschikte methode voor het verwerven van gegevens. De verwerking van bestaand kaartmateriaal wordt verworpen op grond van de gestelde nauwkeurigheidseis. Wij kwamen tot de conclusie dat fotogrammetrische opname, in meer of mindere mate aangevuld met terrestrische opnamen door voor- of na- verkenning, en stereoscopisch uitgewerkt, de voorkeur verdient. Aandacht is hierbij ook ge schonken aan het probleem van de dakover stekken. De foto-opnamen dienen te geschie den met een 30 cm camera, plaatformaat 23x23 cm, en een opnameschaal welke ligt tussen 1:3600 en 1:4800. Bij het onderzoek naar de automatische ver werking van de uit het basismateriaal verkregen gegevens, is vooral aandacht besteed aan de codering en geheugenruimte, en aan de teken- automaten. Rekening houdend met de gewenste minimum kaartinhoud, is een eenvoudig code ringssysteem opgezet, dat positieve consequen ties heeft voor de benodigde geheugenruimte van de computer. Wat betreft de teken-automa ten zijn een aantal eisen geformuleerd waaraan deze instrumenten moeten voldoen, zodat aan de hand hiervan de technisch en economisch meest gunstige gekozen kan worden. Door de omvang van het probleem, en de be perkte tijd welke ons ter beschikking stond, konden niet alle vraagpunten bestudeerd wor den. Wij hopen echter de lezer enig inzicht te heb ben gegeven in de aan de orde gestelde proble matiek, en zodoende een bijdrage geleverd te hebben aan de ontwikkeling van een groot schalige basiskaart. Exemplaren van het rapport "Digitale Basis- kaartering" zijn verkrijgbaar bij: Projectgroep '73, Kanaalweg 4, Delft a 10,per stuk (exclusief portokosten). De intekentermijn sluit op 15 augustus 1973. Projectgroep '73 ERFPACHT OF VOLLE EIGENDOM Vorig jaar is in de gemeente Utrecht gediscus sieerd over voor- en nadelen van de invoering van een erfpachtstelsel. In deze gemeente is in 1952 besloten, dat in het algemeen verkoop van de gemeentelijke bouwterreinen regel zou blijven en dat alleen in bijzondere gevallen tot het uitgeven van gronden in erfpacht moest worden overgegaan. Sindsdien zijn de omstandigheden gewijzigd en zijn ook de opvattingen met betrekking tot de taak van de gemeentelijke overheid veranderd. De conclusies waartoe men thans is gekomen na bestudering van de vele reacties uit het be drijfsleven, van financiële en andere instellin gen en woningexploitanten zijn: gemeentegron den zullen in het vervolg als regel in voortdu- 131 28 september 1973 International Symposium on computational me thods in geometrical geodesy. Oxford. 1015 September 1973 34. Photogrammetrische Woche. Stuttgart. 1922 september 1973 58. Deutscher Geodatentag. Ludwigshafen. september 1973 Excursie VMDR. Radiotelescopen. Westerbork. 18—19 oktober 1973 7e NGL-Congres. Congrescentrum Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht. 26 oktober 1973 Algemene vergadering. Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde. 15 november 1973 Najaarsbijeenkomst te Wageningen van de Sectie voor Cultuurtechniek (KIVI), de Studiekring voor Cultuurtechniek (Kon. Genootschap voor Landbouwwetenschap) en de Ned. Vereniging voor Geodesie.

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 19