rende erfpacht worden uitgegeven met uitzon dering van die gronden, welke bestenul zijn voor de uitgifte als industrieterrein en deel uit maken van een complex, waarvan de terreinen tot op heden in principe verkocht werden. Krachtens besluit van de Utrechtse gemeente raad worden nu reeds alle gronden in het plan gebied Hoog Catharijne in erfpacht uitgegeven, terwijl ook de gronduitgifte ten behoeve van de bouw van woningwet- en premiewoningen door de woningbouwcoöperaties hier geschiedt op erfpachtsbasis. Het stelsel van voortdurende erfpacht erf pacht voor onbepaalde tijd) zal worden toege past met de mogelijkheid van een integrale herziening van de erfpachtsvoorwaarden om de 50 jaar. De gemeente moet bevoegd zijn, krachtens een besluit van de gemeenteraad het erfpachtsrecht te beëindigen, indien het algemeen belang dat eist. In zo'n geval zal de erfpachter volledig schadeloos worden gesteld. Om de 10 jaar zal de erfpachtscanon (op basis van een herwaardering van de werkelijke grondwaarde) worden herzien met maximaal 100%. De canon zal bij de aanvang worden gesteld op 7,75% van de werkelijke grond waarde (bij uitgifte voor woningwet- en premie- bouw kan de canon alleen worden herzien op basis van de rentevoet, waartegen het rijk voorschotten verstrekt). Verkoop van gemeentegronden heeft het na deel dat de gemeente bij noodzakelijke terug koop grote bedragen moet uitgeven. Het pro ces van een dergelijke verkrijging is ook na de jongste wijziging van de Onteigeningswet nog zeer tijdrovend. Een groot struikelblok is, dat de stadsvernieuwing er door wordt geremd. Uitgifte in erfpacht kent deze nadelen niet. Bo vendien is de schadevergoedingsregeling vol doende. Grondspeculatie kan worden tegenge gaan. Bij het stelsel van verkoop zal de waardestij ging van de grond voor de gemeente verloren gaan. De gegadigde voor bouwgrond zal in het geval dat hij over beperkte financieringsmidde len beschikt, erfpacht boven koop prefereren. Investering in de grond is er immers niet bij. Natuurlijk moet hij wel het voordeel van een eventuele waardestijging nagenoeg geheel aan de grondeigenaar laten. Het is duidelijk dat invoering van het erfpacht stelsel niet populair is in de kringen van beleg gers en bedrijven. Aan hun bezwaren is (ge deeltelijk) tegemoetgekomen door uitzonde ringsbepalingen. Ook voor eventuele invoering van een systeem van stedelijke ruilverkaveling behoeft het erf pachtstelsel geen beletsel te vormen. De „Nota Grondbeleid" zal in augustus a.s. in raadscommissies en gemeenteraad worden be handeld. Bij goedkeuring zou dit erfpachtstelsel voor Utrecht 1 januari 1974 daadwerkelijk kunnen ingaan. De belangstellende lezer zal begrijpen dat het hier weergegevene slechts een onderdeel vormt van een heel complex van maatregelen. W. K. KADASTER NAAR VOLKSHUISVESTING EN RUIMTELIJKE ORDENING Op 4 juni 1973 is het Koninklijk Besluit onder tekend waarbij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers met ingang van de da tum van de dagtekening van dat Besluit van het Ministerie van Financiën overgaat naar het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening. De Minister-President en de Ministers van Fi nanciën, van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Binnenlandse Zaken zijn het er geheel over eens geworden dat het zonder meer aanbeveling verdient de dienst als geheel over te brengen naar het departement van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. En dat heeft geresulteerd in het hiervoor genoem de Koninklijk Besluit. Het doorslaggevende argument was hierbij het grote belang dat moet worden gehecht aan een versterking van de mogelijkheden tot coördina tie van het beleid ten aanzien van het ruimte lijk beheer. Geconstateerd werd dat de dienst zich enerzijds heeft ontwikkeld tot een belang rijke informatiebron op het gebied van de ruim telijke ordening en anderzijds dat de taakstel ling van de dienst niet logisch aansluit bij de overige (fiscale-, monetaire- en budgetaire) ta ken van Financiën. 132

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 20