zien wij af van elke poging om een voorstelling te maken van de technische werking hiervan. Ter illustratie is verondersteld dat beeldscher men op een aantal plaatsen via telefoonverbin dingen gekoppeld zijn met één of meer centrale computerinstallaties. Dit zou dezelfde appara tuur kunnen zijn als waarvan een administratief systeem gebruik maakt. Via toetsen aan het beeldschermapparaat zou men het gewenste plan- of perceel en eventueel de gewenste schaal kunnen opgeven en tevens aangeven welke selectie men wenst uit de grafische in formatie. In wezen heeft het beeldscherm dezelfde func ties als voor de plotter beschreven zijn met dit grote verschil, dat hier in enkele seconden een keus gemaakt kan worden uit al het beschik bare kaartmateriaal. Het bestand moet ook te muteren zijn hetgeen via een mutatieprogramma en het daarbij gebruiken van daarvoor te de finiëren functietoetsen van de coördinatenlezer mogelijk is, bijvoorbeeld door het digitaliseren van de hulpkaarten. De coördinaten van de vervallen en nieuwe lij nen zullen verwerkt worden, waarvoor delen van de hier beschreven programmatuur gebruikt moeten worden zoals b.v. het lijninterpolatie- programma. Er zullen mutatiefuncties aan toe gevoegd moeten worden zoals lijnstuk wijzigen, lijn vervallen en lijn toevoegen. Hetzelfde geldt voor de aanvullende gegevens, zoals perceelnummers e.d. Op deze wijze ver krijgt men een bestand dat de desbetreffende gegevens in de databank vervangt, om de nieuwe situatie te kunnen weergeven. De behandelde werkwijze zou in veel gevallen met de thans voorhanden zijnde apparatuur te duur en te tijdrovend zijn. De plotter werkt lang zaam en de aanwezige computercapaciteit bij het Kadaster is ontoereikend. De techniek gaat voort en er zijn inmiddels veel snellere machi nes. Interessant is de gedachte om alleen voor technische toepassingen een hardcopie echte kaart op de plotter te maken, die duur is, en voor administratieve toepassingen genoegen te nemen met een beeldscherm. Eventueel is hiermee op snelle wijze een af druk te verkrijgen doch deze is niet van die kwaliteit als de plotter kan leveren. Deze laatste afdruk zou de functie kunnen krij gen van wat wij nu "extract plan" noemen, en is klaar terwijl men wacht. 12. Slotopmerkingen De schema's illustreren iets meer gedetailleerd hetgeen besproken is. Wij pretenderen niet met dit artikel een pas klare oplossing te hebben geboden voor alle problemen die inherent zijn aan de grafische in formatie verwerking. Wel zijn we van mening hiermee aangetoond te hebben dat door de ont wikkelde techniek van de verwijzingselementen, samen met het herkennen van identieke punten met behulp van de zogenaamde gecomprimeer de coördinaten, een groot gebied is geopend voor de grafische informatieverwerking op de computer. Wij hopen dan ook dat door het schrijven van dit artikel de belangstelling is gewekt voor de hier besproken materie. Een aantal bijzondere en meer gecompliceerde mogelijkheden zijn on besproken gelaten. Deze zaken vragen een nauwkeurige analyse en kunnen worden opge lost door extra voorzieningen in de programma tuur en door een stringente werkinstructie on der andere voor de bediening van de coördina tenlezer. 13. Bijlagen Overzicht van de in het systeem voorkomende programma's en bestanden (bijlage 1 t/m 3). Bijlage 1. 120

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 8