a) Landmeetkundige tekenaars b) een landmeetkundige KAARTEN EN KAARTTEKENAARS In de bekende Fibulareeks, die verschijnt onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdbond bij Van Dishoeck te Bussum, is onder nr. 24 uit gekomen: Kaarten en Kaarttekenaars, door mr. S. J. Fockema Andreae en prof. dr. ir. C. Koe man. Het is een onvoltooid manuscript van mr. Fo ckema Andreae, aangevuld en voor publikatie gereedgemaakt door prof. Koeman. Dit prettig leesbare en rijk geïllustreerde boekje van 123 bladzijden vinden wij zeker een korte bespre king waard. De reeks is een Nederlandse; natuurlijk wordt ook werk uit andere landen behandeld, maar dan alleen "voor zover de kennis ervan voor het juiste begrip van Nederlandse voortbrengselen en verschijnselen nodig is". Achtereenvolgens behandelen de samenstellers de (uiteraard beknopte) geschiedenis der karto- grafie in Nederland, de militaire-, waterschaps- en zeekaarten, de atlassen en globes, de land meetkundige kartografische techniek, het "ra tionele" tijdperk. (Eigenlijk al beginnend met de bekende kaarten van Hattinga uit het mid den van de 18e eeuw), de katalogisering en behandeling (met een verwijzing naar de in het Geografisch Instituut R.U. te Utrecht gevestigde Ned. Stichting Informatie- en Documentatie centrum voor de Kartografie), een kort over zicht van de verzamelingen van oude kaarten (waarbij wij herinneren aan het grote werk "Atlantes Neerlandici" van prof. Koeman, dat in 1971 werd voltooid) en tenslotte een verwij zing naar de voornaamste lectuur en een regis ter van de in het werkje voorkomende personen. Een gedeelte van de gekleurde kaart van de Beemster, opgemeten door Pieter Cort in 1607 en uitgegeven door Willem Blaeu siert de om slag. Van de afgebeelde zwart-wit kaartfrag- menten vestigen wij vooral de aandacht op een reconstructie van een kaart van Zeeland uit 1274, die voorkomt in de Nieuwe Cronyk van Zeeland, dl. 1 (1696), een houtsnede van de Noordelijke provincies van Jacob van Deventer (1545) en verschillende kaarten, geheel of ge deeltelijk op een driehoeksmeting berustend, als b.v. Noord-Holland en Friesland uit de ms. atlas van 's Grooten, Hoogheemraadschap KEYNES INPARK B.V. 1 152 LANDMEETKUNDIG ADVIESBUREAU vraagt voor spoedige indiensttreding Niveau CTO-PBNA. Niveau NLF met ervaring in landmeetkundig werk t.b.v. de luchtkaartering. De honorering geschiedt op basis van ervaring. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan Keynes Inpark B.V., Korte Leidsedwarsstraat 191 -195, Amsterdam. Telefoon (020) 6 32 03.

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 16