TELEX TERMINAL door A. Kranendonk, senior systeemanalist bij de DIV (Dienst Informatie Verwerking). Als de vergelijking die in de titel van dit verhaal tot uitdrukking wordt gebracht, voor u een ver gelijking met twee onbekenden is, dan kan het volgende dienstig zijn tot beter begrip: Een telex is een van de PTT te huren apparaat waarmee berichten kunnen worden overgeseind en ontvangen. Deze berichten kunnen worden ingetikt op een toetsenbord en verschijnen zo wel bij de verzender als bij de ontvanger op papier. Verder is er de mogelijkheid om het zelfde via ponsband te doen, d.w.z. men kan een van te voren klaargemaakte ponsband in lezen en zo de (eventueel op hetzelfde appa raat) ingeponste boodschap verzenden. Ook kan tijdens het ontvangen van een telexbericht de ponsband meelopen, waardoor dit bericht niet alleen op papier verschijnt, maar ook in pons band wordt geponst. Een terminal is (in de computerwereld) een apparaat waarmee men op afstand gebruik kan maken van een computer. Zo kan men bijv. bij de TH Delft overal schrijfmachine-achtige apparaten zien staan, door middel waarvan studenten rekenopdrachten geven aan het grote computersysteem in het hoofdgebouw. Iedere gebruiker krijgt daarbij de indruk dat hij deze computer exclusief tot zijn beschikking heeft. V oorgeschiedenis Sinds 1968 biedt de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat aan door het gehele land verspreide diensten de mogelijkheid om via hun telex gebruik te maken van een aantal voor hen aantrekkelijke computerprogramma's. De invoergegevens (invoerdata) voor deze pro gramma's zendt men als telexbericht naar Delft. De operateur aldaar laat de reeds eerder ge noemde ponsband meelopen, scheurt deze af als het bericht beëindigd is en gaat er mee naar de computerkamer. Daar zoekt hij het verlang de programmabandje, laat dit door de computer inlezen en samen met de invoergegevens ver werken. Het programma produceert de resul taten van de berekening ook weer op een pons band. Deze wordt weer als telexbericht verzon den naar de klant en de cyclus is rond. Toen in 1971 de automatiseringswerkzaamhe den binnen de Rijkswaterstaat gebundeld wer den in de daartoe ingestelde Dienst Informatie Verwerking (D.I.V.) en deze dienst de beschik king kreeg over een Philips P 1400 computer systeem, was duidelijk dat op deze manier niet kon worden voortgegaan. Door de tussenkomst van de operateur en het datatransport via pons band gaat veel tijd verloren. De moderne ope- rating-systemen (besturings-systemen) in 3e- generatie-computers zijn er geheel op gebouwd om er voor te zorgen dat de computer steeds van voldoende werk wordt voorzien. Zij heb ben een zgn. multiprogrammeringssysteem, waardoor, als het ene programma even moet wachten (bijvoorbeeld op het aansluiten van een magneetband) onmiddellijk een ander pro gramma kan starten. Menselijke tussenkomst wordt zoveel mogelijk vermeden. De opgave was derhalve om met de bestaande telexapparatuur van de deelnemende diensten directe toegang mogelijk te maken tot de com puter. Hiertoe werd het computersysteem uit gebreid met een kleine satellietcomputer, inge richt als telexconcentrator, die het contact ver zorgt tussen telexapparaten en het P 1400 com putersysteem in Den Haag. Dit wat de zgn. apparatuur- of "hardware" kant betreft. Van de programmatuur- of zgn. "software" zij- 139 Een telex-apparaat.

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 3