de gezien konden de doelstellingen als volgt geformuleerd worden: 1. Voortzetting en uitbreiding van de moge lijkheden om op afstand rekenwerk op de computer te kunnen uitvoeren; 2. Het programmasysteem zodanig in te rich ten dat het op eenvoudige wijze met nieuwe modulen (programma-eenheden) kan wor den uitgebreid; 3. Faciliteiten te scheppen om tussentijdse re sultaten en andere "data" in het computer systeem op te bergen en aldaar ook te wij zigen. Realisatie De bestaande programma's waren alle in Zebra Simple Code geschreven en waren operationeel op de Xl-Electrologica, een middelgrote com puter (20K), onder beheer van de Meetkundige Dienst. Hieronder vielen, om enige van de be kendste te noemen, de as-berekeningsprogram ma's voor het horizontaal en verticaal aligne ment, kilometreringsprogramma's, profielbere- keningsprogramma's en programma's voor het tekenen van perspectieven. Omdat deze pro gramma's hoofdzakelijk in gebruik zijn bij weg- ontwerpers, werd besloten ze onder te brengen in één pakket, dat de naam WEGEN kreeg. Het eerste probleem was nu om zonder kost baar en tijdrovend herprogrammeren deze pro gramma's te converteren (om te zetten) naar een voor de Philips P 1400 verstaanbare taal. Het bleek mogelijk deze taak vergaand te auto matiseren en Philips-Electrologica werd bereid gevonden om volgens onze specificaties een programma te schrijven dat een Zebra Simple Code programma overzet naar Philips Auto code, de machinecode van de P 1000-serie. Het verheugende was dat de daarmee vertaalde pro gramma's qua snelheid en ruimtegebruik niet onder deden voor een vergelijkbaar Algolpro- gramma. De gemiddelde rekentijd is 3 sec., en dergelijke korte rekentijden zijn vereist om een efficiënt en aantrekkelijk interactief on-line systeem (d.i. een systeem met wisselwerking tussen de direct verbonden computer en ter minal) te verkrijgen. Om het gebruik van deze deelprogramma's zo gemakkelijk mogelijk te maken werd een Be sturingsprogramma geschreven en dit is het pro gramma dat de gebruiker aan de terminal in feite aanroept. Het schept de mogelijkheid om aan het systeem een aantal taken te delegeren die anders door de gebruiker zelf moeten wor den verricht en waarvoor een zekere opleiding nodig zou zijn. In het systeem van het WEGEN- pakket maakt men in één regel zijn wensen in eenvoudige codering kenbaar. Deze wensen hebben betrekking op: De P 1400 140

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 4