Over koopakten en CIV) WKoopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster te Utrecht. De tijd vóór Bocchoris (vóór 720 v. Chr.) Bocchoris is waarschijnlijk wel de voornaamste Egyptische wettenmaker geweest. De wetten kennen wij niet meer, maar o.a. schrijft de ge schiedschrijver Diodorus er over. Bij zijn nage laten werk vinden wij een lijst van diegenen, die zich successievelijk met de constitutie bemoei den, een constitutie die onder de regering van goden en helden is geboren. Iets meer is bekend van de latere wetten van Sesostris. In Egypte ging de ruil vooraf aan de verkoop. Duizenden jaren was het regel dat grond niet tegen geld werd verkocht. Dat principe verdween mis schien niet geheel voor het einde der 9e eeuw v. Chr. Het oudste verkoopcontract kennen wij uit Ge nesis XXIII, waarbij Ephron verkoopt aan Abraham een terrein voor een graf. Hier werd de koopprijs betaald in geld, n.l. 400 sikkels. Tot zolang bleef de ruil van onroerend goed toegestaan en als enige vorm in praktijk ge bracht. Er waren redenen voor aan te voeren: in Egypte, een agrarisch land, had geld niet dat prestige, dat het genoot in landen, waar de handel sterker ontwikkeld was (en zelfs in de 20e eeuw ontmoet men hier en daar nog die tegenzin in handelen met geld). Bovendien was de band tussen mens en bodem sterk; de grond behoorde eigenlijk aan de familie en was vrij wel onvervreemdbaar. Onder de invloed van de Chaldeeuwse zeden veranderde dat nog niet veel. Herhor, de hogepriester van Amon, be streed dan ook in de naam van zijn god die verkoopmethoden. De familiegroepen waren on geveer analoog aan de beroepsgroepen uit de Romeinse wereld van het vroegste keizerrijk (Bas-empire). Ook daar was vervreemding van grond een uit zonderlijke gebeurtenis. Een enkele andere uitzondering betreft dieren. De codex van de Bocchoris en de verkopen (720-715 v. Chr.) Toen Bocchoris over Egypte regeerde, schijnt hij een codex van acht delen te hebben samen gesteld, van welke volgens Diodorus een exem plaar werd overgelegd aan de rechters van de Hoge Raad. Enkele resten ervan hebben wij indertijd gezien als muurschilderingen in Pom pei'. Ietwat vrijmoedig werden zijn "democra tische" hervormingen wel eens vergeleken met de Franse revolutie. In elk geval zouden daarin zijn opgenomen nauwkeurig omschreven regels voor het opstellen van contracten en overeen komsten. Voornamelijk door zijn invloed werd de individuele eigendom gemeengoed. De on derste klassen kregen rechten op de door hen gecultiveerde grond. Aan de geestelijkheid ontnam hij het privilege van het redigeren der akten. Al is de vorm van de akten eenzijdig (alleen de verkoper spreekt), toch is het geschreven stuk reeds belangrijk ge worden. Als de verkoper aan de koper zegt: "ik heb het je geschreven", is de verkoop geschied; hij heeft geleverd en bezit van het geschrift is voor de koper de bevestiging van de aan hem overgedragen rechten. Als de verkoper schrijft: "je hebt mij gegeven, en mijn hart is tevreden (gesteld), het geld", dan heeft hij vastgesteld, dat de prijs in zijn ogen gelijkwaardig is aan Er is een uitzondering, die bij nadere beschouwing weinig zegt. Blijkens een monument had Sheshonk, 142 een vreemde generaal van Assyrische afkomst, voor de begrafenis van zijn zoon aan de koning een gunst gevraagd: hij wilde van de priesters van de tempel van Abydos de overdracht verkrijgen van 100 aroures gecultiveerd land met tuin op het heilige domein (neter hotep) van de tempel. Toen echter was niet de Egyptische koning, maar de vreemde generaal de baas. De koning kon het alleen maar toestaan. Hier was dus inderdaad een verkoop van onroerend goed tegen een geldsom, hoewel toch meer gebruiksrecht dan eigendomsrecht. Immers heilige terreinen waren onver vreemdbaar.

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 6