administratie vertelt o.m. L. Devin in zijn art.: „Note sur le cadastre Romain du Sud-Tune- sien", opgenomen in: Bull. Arch, du Comité 19301931, blz. 689 e.v. Zijn conclusie op grond van een onderzoek van de luchtfoto's zijn wel merkwaardig. Op het einde van de regering van Augustus is daar zeer veel grond onder de soldaten verdeeld. De stukken waren 710 x 710 m. Hoe de centuriatie geschiedde in dit „africa nova" is beschreven in: Editions arts et mé tiers graphiques", 1952, Paris, art.: les actes privés de l'époque Vandale, fin de Ve siècle; tablettes d'Albertini" Het algemeen patroon is aldus: indentiteit en toestemming van de verkoper, het object verplichting van de verkoper, garanties, on dertekening verkoper, getuigen en schrijver van de akte. In de koop (opgenomen in hetzelfde geschrift) wordt weer object, identiteit, toestem ming en prijs verplichting koper omschreven. Alle akten zijn dus opgemaakt op de Zuidelijke grens van het oude West-Romeinse Keizerrijk, nog steeds volgens de voorschriften en in de terminologie van het klassieke Romeinse recht, overgebracht naar de Afrikaanse akten-ontwer per naar een vier-eeuwen-oude traditie. Voorbeeld: 177 ;1W» Tablet op cederhout. Koopakte uit de 5e eeuw. Op de Pe dag van het Qe jaar van de regering van koning Gunthamund heeft Z, die deze akte zal onder tekenen in tegenwoordigheid van de andere onder tekenaars, verkocht af te nemen van zijn „culturae mancianae", gelegen in het domein van Tuletionos, onderworpen aan het recht van eigendom van een derde persoon, zo en zoveel percelen grond op verschillende plaatsen, aan geduid met hun naam, te weten: in D., in dit gebied, zo en zoveel oppervlaktematen, waarop zo en zoveel bomen staan (vijgebomen, olijf- en amandelbomen, wijnstruiken, wilde ficaria), met hun irrigatiekanalen en hun impluvium en de toegangswegen, die er aan grenzen, naastliggenden die en die ten N., Z., O. en W. enz. Y heeft heden gekocht van Z, eerder genoemd bovenomschreven gronden, onderwerp van dit con tract, met alles wat ze bevatten (en) dat hierboven is aangeduid, voor (de prijs van) zoveel goudgeld van goed allooi of/en zoveel folies. Bovengenoemde prijs van zoveel goudgeld (zoveel folies) heeft de verkoper Z van zijn koper Y ont vangen en in bezit genomen, in tegenwoordigheid van de ondertekenaars, heeft de verkoper omtrent de prijs niet gereclameerd en niets anders gezegd dan dat hij die ontving en op de gestelde vraag geantwoord dat hij de koper) overigens niets schuldig is. (De verplichtingen van de verkoper zijn in deze akte niet genoemd). Tot aan het moment waarop hij heeft verkocht heeft de verkoper de zaak gehouden en bezeten en op alle zaken (die hierboven zijn omschreven) heeft hij zijn rechten uitgeoefend, en te rekenen van heden heeft hij al deze rechten die hij had, overgedragen op naam van zijn koper, opdat deze hebbe, houde, bezitte (de verkochte zaak), opdat hij het gebruike en het genot er van hebbe, hijzelf of zijn erfgenamen bij voort during. (Volgen de garanties, door de verkoper en koper aanvaard). Als de verkoper of zijn erfgenamen of iemand van wege de verkoper m.b.t. bovenstaande zaak die het onderwerp is van deze akte, met inbegrip van alle rechten er mee samenhangende, openbaart te hebben gelogen omtrent het bestaan van een aan hem (de koper) niet medegedeeld recht of uitdrukking geeft aan zijn wil de koper diens recht te betwisten of hem in rechte verbiedt vrij te beschikken over de verkochte zaak, zal hij aan de koper het dubbele van de prijs geven. Of wel in het geval dat een derde persoon de verkochte zaak opvordert en bewijst dat hij er rechten op kan laten gelden op voorwaarde evenwel dat hij het effectieve recht van uitwinning had, heeft de koper bedongen en de verkoper belooft te zullen geven, loyaal en zonder misleiding (zijnde speciaal

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 13