[^©^©Gfem wam @m mgjD GRONDBELEID IN UTRECHT In Utrecht is in de raadscommissies van Eco nomische Zaken en Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting uitvoerig beraadslaagd over de Nota Grondbeleid, waaromtrent in Geodesia van juni j.l. werd bericht. Het bleek dat verschillende leden zich niet konden verenigen met de principiële mening van de meerderheid dat gemeentegronden, een maal in handen van de overheid, niet meer aan particulieren in eigendom moeten (kunnen) worden overgedragen. Men is bang, dat vele bedrijven zich buiten Utrecht zullen gaan ves tigen als dit beginsel ingang vindt in de raad. En ook de particuliere bouwer zal het liefst bouwen op eigen grond. Interessant was, dat t.a.v. deze toch principieel- politieke zaak de scheidslijnen niet samenvielen met die tussen de raadsfracties. Men was het er over eens, dat essentieel is de vraag: 1) of uitgifte van grond in erfpacht werkelijk een middel vormt tot het verkrijgen van een steviger greep op de ruimtelijke orde ning en 2) of de waardevermeerdering van de grond aan de gemeenschap ten goede zou moe ten komen. Ook de tegenstanders van uitgifte in erfpacht vonden dat speculatie behoort te worden tegen gegaan. Met goede voorlichting alleen kan men dit euvel echter niet opheffen. De voorstanders wensen het beginsel soepel te handhaven; daar om zijn de industrieterreinen min of meer uit gezonderd. In de openbare zitting van de gemeenteraad van 1 september j.l. werd bedoelde Nota Grondbeleid opnieuw behandeld. De discussies werden voor een belangrijk deel beheerst door besprekingen over een motie, welke volgens de bewoners-eigenaren in de spe cifieke woonwijken buiten het oude centrum de mogelijkheid geboden moest worden om volle eigenaar van de grond te worden. Het college van B. en W. toonde zich wel bereid delen van bestemmingsplannen aan te wijzen voor de bouw van woningen voor indi viduele eigenaren, maar bij de stemming werd aanvulling van de nota in die geest verworpen (22 tegen 21). De gehele Nota Grondbeleid werd daarop ge accepteerd door 32 leden; slechts 11 leden stemden tegen. Er is dus nu ook in Utrecht gekozen voor uitgifte in erfpacht. Zeker een belangrijk besluit. W. K. EXCURSIE VVL 1973 De jaarlijkse excursie van VVL voerde de deelnemers dit jaar weer eens over de lands grenzen en wel naar het land van onze ooster buren, waar de stad Münster het doel van de reis was. In deze stad is namelijk gevestigd het (lucht)fotogrammetrisch bedrijf, bekend als Hansa Luftbild. Op uitnodiging van de in Nederland woonachtige en werkzame medewer ker van dit bedrijf, de heer Thiadens, werd aan een vijftigtal leden van onze vereniging de gelegenheid geboden een bezoek aan de vesti ging te Münster te brengen. Op vrijdag 18 mei j.l. verzamelden zich om 8 uur 's morgens bij het station te Arnhem de deelnemers aan deze excursie. Bij bijzonder fraai weer werd op dat tijdstip de toch wel lange busreis via Enschede naar het verre Münster aanvaard. Op de luchthaven van Münster werd het gezel schap verwelkomd door de heer Thiadens die Ontvangst in het restaurant van de luchthaven. De „Commander" wordt aan alle kanten bekeken. 179

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 15