ten" afgebeeld. Men zou zich op de netvliezen stelsels van meridianen en parallelen kunnen denken, met de meridiaan, waarvan het vlak de oogas bevat, als nulmeridiaan, terwijl de equators liggen in het (kern)-vlak door de oog basis b en het gefixeerde punt P in fig. 4). Overeenkomstige coördinaten in elk van de stelsels wijzen corresponderende netvlieselemen ten aan. Voorwerpspunten in de buurt van de empirische horopter (nog geen dubbelbeelden) worden op niet-corresponderende meridianen geprojecteerd, zoals b.v. in fig. 4 de afbeeldin gen Pi' en P" van P{ die gemeten langs de equator QXP\' - Q>P\" als verschil hebben, zo dat gesteld kan worden dat we x-verschillen (tot op zekere hoogte) zien als afstandsverschil- len; y-verschillen kan men introduceren door een lens voor een van de ogen te houden. Kleine y-parallaxen (Pi buiten kernvlak) zijn waarneembaar, maar de stereoscopische waar neming wordt bij toename van de y-parallax vrij snel onmogelijk. De x-verschillen zijn al eerder aangeduid als „langsparallaxen", de y- verschillen noemt men vaak dwarsparallaxen. Ruimtelijk beeld. Het verschil tussen de netvliesbeelden in langs- richting stelt ons in staat diepteverschillen waar te nemen. Het is mogelijk een ruimtelijk beeld te vormen door vanuit twee verschillende stand plaatsen fotografische opnamen van dezelfde voorwerpen te maken en aan elk oog een van deze opnamen te presenteren, d.w.z. er worden nu netvliesbeelden gevormd die verschillen ver tonen of beter uitgedrukt: de op de netvliezen geprojecteerde beelden verschillen in langsrich- ting, er bestaan dus langsparallaxen die we als diepteverschillen waarnemen. De opnamen zijn te onderscheiden naar de wijze waarop ze zijn gemaakt, n.l. met ongeveer evenwijdige opnameassen zoals verticaal opnamen, obliques en terrestrische opnamen of met convergerende opnameassen, b.v. convergentopnamen. Fig. 4. Vliegrichting Fig. 5. Opnamesituatie verticaalopnamen. Fig. 6. Overlap bij verticaalopnamen Vliegrichting Fig. 7. 169

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 5