Over koopakten en CV) W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster te Utrecht. De Aramese papyri Behalve in het prachtige werk van Emil G. Kraeling: „The Brooklyn Museum Aramaic Pa pyri", New Haven, 1953 wordt ook in verschei dene andere studies van deze Aramese docu menten gesproken. Zij komen uit het bezit van de bekende Amerikaanse Egyptoloog Charles Edwin Wilbour, die indertijd de door hem ge kochte negen rollen papyri in beschuitblikken pakte, waarin ze tot 1947 bleven. Na zijn dood schonk zijn dochter een en ander aan het Brooklyn Museum. Van de rollen zaten acht nog vast met de originele koorden; ze waren van zegelafdrukken voorzien. Ze worden gedateerd in de 5e eeuw v. Chr. Het Aramees schijnt niet langer dan een eeuw vrij algemeen gebruikt te zijn als voertaal. Nu spreekt men het alleen nog in enkele Syrische dorpen en in het uiterste noorden van Mesopo- tamië. In de Bijbel worden de Arameeërs Syriërs genoemd. De grote vondsten van in het Aramees gestelde papyri kwamen na 1893, maar pas in 1939 werden ze voor het eerst gepubliceerd door Noel Aimé-Giron onder de titel „Adversaria Semitrica" in het Bulletin de l'lnstitut Frangais d'archéologie oriëntale du Caire, 38, 1939. Wij herinneren er nog aan dat Tiglatpileser III omstreeks 750 een eind maakte aan het Ara mese rijk van Damascus. Onder deze weinig beschadigde stukken uit de 5e eeuw v. Chr., afkomstig van de Joodse kolonie op het eiland Elephantine, komen ver schillende koopakten voor, van welke hierna enkele in vertaling worden opgenomen. Behalve verkopen echter werd van alles en nog wat in geschriften vastgelegd, overeenkomstig de Ba bylonische wet, dat de rechtsgeldigheid van een transactie alleen kon blijken uit een geschreven overeenkomst, bezegeld door getuigen. De Ara mese papyri zullen ook een duplicaat hebben gekend. Men mag dat aannemen op grond van het feit, dat Griekse papyri uit de 4e eeuw op Elephantine gevonden, de tekst tweemaal heb ben op één vel met een tussenruimte tussen eerste en tweede. Het bovenste deel was opgerold, nadat in de blanco tussenruimte een snee was gemaakt, koorden waren er doorgestoken en van zegel stempels voorzien. Het andere deel werd er tegen aan gerold, maar bleef ongezegeld, dus open. De documenten werden gevonden, opge borgen in grote kruiken. Wij moeten bedenken dat Egypte onder Assy- risch bestuur was van 671 tot 663 v. Chr. en onder Perzische heerschappij van 525 v. Chr. af. Het is begrijpelijk dat de vorm van de con tracten invloed ondervindt van deze wisselingen, die ook nog lang nawerken. In de meeste akten volgen de verschillende clausules elkaar op in dezelfde volgorde: namen partijen en inleiding, beschrijving van de eigen dommen), samenvatting van de transactie en voorzieningen voor de toekomst (als het lande rijen betreft b.v. dat de kinderen na de dood treden in de rechten van de verkrijger). Er wordt niet gerept van toestemming door de andere partij, noch van contante betaling. Als het overdracht van huizen betreft, wordt ook het huis gedetailleerd beschreven (no. K 173 De grenzen, of de maten en de grenzen worden beschreven: its measurement is: its length from the lower to the upper end 13 cubits and one hand- breath; width from east to west 11 cubits by the measuring-rod. Its boundaries: above it the house of Dargman b(en) Harshin adjoins it; below it is the house of Qoniah b. Zadok; east it is the house of Jezan b. Uriah, thy husband and the house of Zachariah b. Nathan; west of it is the house of Espemet b. Peft'onith, boatman of the cataract" (no. C 8:3).

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 9