ciale eigenaar bevatten. Over de bijzonderhe den kunnen wij hier niet uitweiden. Het land van katoikoi werd in drie verschil lende registers bijgehouden, van welke twee uitsluitend de mutaties bevatten. In de tweede eeuw n. Chr. moesten van deze overdrachten kopieën worden gezonden aan de |3tpXiofhyxï| £YXTrl0E(ÜV t-b.v. een behoorlijke registratie. In de vierde eeuw schijnen deze (3-e. niet meer te bestaan. Omtrent de particuliere onroerende eigendom in de Ptolemeeën-periode is weinig definitiefs bekend. De algemene theorie is, dat particulier grondbezit in de Ptolemese wet niet gekarak teriseerd is en dat alle land was verdeeld in twee hoofdcategorieën, het (laaiAixrrpl onder de directe administratie van de koning, en het yri evacpeaei, dat de kroon verhuurde aan an deren zonder aan de rechten van de koning ook maar in enigerlei opzicht te kort te doen. Merkwaardig is wel, dat het recht van ver schillende personen op duidelijk afgescheiden delen van een gebouw reeds een bekende mo gelijkheid was, voorzien in Egyptische en Griekse wetten. Die verdeling kon verticaal, zowel als horizontaal geschieden (rom.: com- munio pro diviso). Nog in de Byzantijnse pe riode konden de Romeinen verdiepingen be zitten. Bij de Romeinen Bij de Romeinen werden de akten opgemaakt door tabelliones, die in hoog aanzien stonden en samen een college vormden met een Primi- cerius (later Protonotarius genoemd) aan het hoofd. Het opmaken van de stukken verliep eenvoudig: nadat het concept door partijen was goedgekeurd, schreef de tabellio het in het net of liet het schrijven door zijn klerk of notarius. Hij vermeldde de naam van de keizer, de da tum der handeling etc. Na ondertekening door partijen, getuigen en tabellio werd het contract aan partijen afgegeven. Dat was alles. Eerst veel later kwam het voorschrift, dat de akten door hen in een register moesten worden inge schreven. De akte had niet het gezag van een openbaar geschrift; zij verdiende geloof in rechten alleen dan, als zij door een eed was bevestigd. De Koptische oorkonden De Egyptische privé-notarissen oefenden in de 6e en 7e eeuw hun ambt tweetalig uit, terwijl Kopten, hoewel het Grieks niet machtig zijnde, toch in het Grieks gestelde oorkonden opge maakt hebben. De tot nu toe gepubliceerde teksten komen voor het grootste deel uit Bo- ven-Egypte em-wel uit Westelijk Thebe, Her- mopolis, Apollinopolis en Aphrodite. De mees te ontstonden einde 6e, de 7e of 8e eeuw. In deze Koptische papyri vindt men het rechts leven in de dorpen terug, het bestuurs- en be lastingwezen, de rechtsverhoudingen in de kloosters en onder monniken, christelijke boe ren en handwerkers. Documenten van de gouw- en provinciale besturen en van de staatsgerechtelijke arbeid ontbreken, omdat die voornamelijk in het Grieks en het Arabisch uitgegeven zijn. In het werk van L. Boulard, „La vente dans les actes Koptes"1913, moet men wel het begin van het onderzoek op dit gebied zien. Andere bronnen zijn de studies van Steinwenter, Schiller en Prof. Till. Om streeks 1880 kwamen verscheidene papyri uit de vondsten van Fajoem, Hermopolis Magna en Soknopaiu Nesos door bemiddeling van Theodor Graf naar Wenen, waar zij door Aartshertog Rainer zijn verworven. Slechts zeer weinige van de 170 documenten zijn ge dateerd. Van de in de publikatie van Prof. Till (1958) behandelde juridische contracten beho ren 56 tot het „Schenute-archief", naar Sche- nute, die in de 7e eeuw „tatiger Anwalt" in Schmun was. Die van Djème Thebe) zijn uit de 8e eeuw. In de diverse uitgaven vonden wij zowel belastingbesluiten als belastingkwij tingen, borgstellingen en verlovingscontracten, eigendomsoverdrachten, huur- en pachtcon- tracten, arbeidsovereenkomsten en één testa ment e.a. Van een verkoopcontract No. 26 (inv.nr. 10992) uit de 7e eeuw volgt hier de inhoud; de papy rus bestaat uit twee stukken, één van 13 x 15 cm en één van 951/2 x 151/2 cm en is op gemaakt spoedig na of in het jaar 760. Het begin ontbreekt. 221 welks ligging van ouds ik je nu naar de vier windstreken zal aangeven. West: de (parochie)kerk; Oost: Stephanos/Papnue; Zuid: de Demonsionstraat, waar de Authentespoort heenleidt; Noord: weer Ste- phanos/Papnuthios. De prijs, waaromtrent wij weder zijds overeenstemming bereikten, is 2 zuivere goudho- lokottinoi naar het gewicht van het Kastron Thebe. Maakt 2 goud nomismata (Grieks). De gehele koop prijs heb ik volledig en in goed gewicht door jou overhandigd ontvangen (in door) Papnuthios, zoon van Stephanos, onderzochte en gemunte goudstukken. Van nu af aan is het je toegestaan, Papnuthios, zoon van Stephanos, de koper, wiens naam (ik) boven reeds dikwijls aangehaald heb, het te verwerven, herhaalde lijk te verwerven, het te beheren, te administreren, te beschermen, er in te wonen, het als geschenk te geven, het af te staan, het om te wisselen, het te verkopen, het weg te geven, het aan je kinderen te laten, het je erven na te laten, naar believen er mee te handelen Wie ooit tegen jou, Papnuthios, zoon van Stephanos,

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 13