de vraag of de functies van de tel- en registratie- eenheid en de tafelcomputer elkaar niet over lappen. Immers, wij zien twee toetsenborden en het registreren is niet nodig als de tafel computer de afgegeven waarden in zijn ge heugen kan opbergen of direct verwerken. Bij ons begon nu het idee vorm te krijgen om de meetkop, die afzonderlijk leverbaar bleek te zijn, via een koppeleenheid of interface recht streeks te verbinden met een tafelcomputer. In dat geval zou men de originele tel- en registratie-eenheid kunnen missen, hetgeen een aanzienlijke besparing is. Met dit idee zijn wij ons gaan oriënteren bij diverse deskundigen. Simac Electronics B.V., die de Compucorp-tafelcomputers levert, heeft het probleem bestudeerd en kwam tot de con clusie dat het mogelijk moest zijn een interface te bouwen die de elektronische signalen uit de impulsgevers van de meetkop kan tellen en doorgeven aan de tafelcomputer. Een speciaal geschreven programma zou de rest moeten doen en de machine berekent dan uit de elek tronische invoer de gewenste oppervlakte. Nu moest de keerzijde van de medaille nog bekeken worden. Het bleek dat de combinatie meetkop - interface - tafelcomputer nog iets goedkoper was dan het totale polaire meet- en registratiesysteem van Coradi. Bij deze kos- tenbeschouwing is het duidelijk dat we eigen lijk de tafelcomputer verdiend hebben. Om de investering te verdedigen zijn wij uit gegaan van 50% tijdsbesparing, vergeleken met het werken met de schijfpoolplanimeter. Im mers, een perceel planimetreren moet men minstens tweemaal doen om een controle te hebben op de aflezingsverschillen en met de coördinatenlezer slechts éénmaal. Het is overi gens aan te nemen dat het besparingspercentage hoger ligt. Gezien het aantal uren dat aan oppervlaktebepaling wordt besteed, kan men de tijdwinst in geld uitdrukken. Bovendien komt daar nog de besparing bij op de tijd die men voor gewone landmeetkundige berekeningen nodig heeft. Samenwerkend met financiële deskundigen is een overzicht van kosten en rendement opge steld. De directie ging hiermede akkoord, het krediet werd aangevraagd en door B. en W. verleend. Sinds juli 1973 is de combinatie bij ons inten sief in gebruik en beantwoordt volledig aan de verwachtingen. De nauwkeurigheidsgraad is hoog. De coördi natenlezer heeft een oplossend vermogen van 0,01 mm maar het instellen van het meetmerk kan slechts, afhankelijk van de lijndikte, tot enkele honderdsten mm nauwkeurig. Het principe van poolcoördinaten kan ik het best aan de hand van een figuur beschrijven. Gevraagd wordt de oppervlakte van de vierhoek A BCD te bepalen. Men kan dan stellen dat deze gelijk is aan: oppervl. (A PA B A PBC /\PCD A PDA). opp. (A PAB wordt bepaald door ]/^.PA.PB. sin«, waarbij a (PB PA). Op analoge wijze de volgende driehoeken. Hierbij kan men aantekenen dat de hoek in 211

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 3