De opleiding voor kartografiscli tekenaar') Het maximum bereik is een cirkel met een doorsnede van 80 cm als men de pool in de figuur zet. In de praktijk is dat niet aan te bevelen omdat men dan de kans loopt dat de kabel gaat krullen. Men kan veelal met een kleiner bereik volstaan en de pool buiten de figuur plaatsen. Een bijzonderheid is verder dat de interface zodanig is geconstrueerd dat bij een bepaalde stand van een schakelaar en gedurig ingetrapte voetschakelaar de tellerstanden met een frequ entie van 65 per minuut continu worden opge nomen. Het komt er dus op neer dat onder deze omstandigheden de coördinatenlezer zich gedraagt als een gewone planimeter. Dit kan bij een sterk gebogen lijn voordeel bieden. Men dient dan wel deze lijn te volgen. Wanneer men het contact verbreekt kan men weer van de lijn af en, als de figuratie dat toelaat, het volgende punt met een kort kontakt opnemen. Verder kan nog vermeld worden dat de polaire coördinatenlezer voor nog een ander doel ge bruikt kan worden nl. het lezen van rechthoe kige coördinaten in ieder willekeurig stelsel. Hiervoor is een apart programma geschreven waarmee de tafelcomputer de gemeten pool coördinaten omrekent in rechthoekige en deze daarna transformeert naar het gewenste stelsel. Dit is door ons onder meer gebruikt voor het bepalen van uitzetgegevens van sondeerpunten ten opzichte van een bekende meetlijn. Het is ook nog mogelijk met de coördinaten lezer afstanden te meten b.v. het aantal strek kende meters trottoirband op een tekening of de omtrek van een figuur. Misschien leert de praktijk nog meer toepas singsmogelijkheden. Al met al zijn wij als afdeling gelukkig met deze combinatie. Wij zijn slagvaardiger ge worden, onze kaarteringen zijn meer gaan le ven, wij kunnen betere en snellere service bieden. door J. Ooms, voorzitter van de redactiecommissie voor de op leiding tot kartografisch tekenaar. Vrij kort na de oprichting van de Kartografi- sche Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap in 1958, be noemde het toenmalige bestuur een commissie onder voorzitterschap van wijlen Ing. M. J. J. Flink van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, die een onderzoek moest in stellen naar de wenselijkheid en mogelijkheden om in ons land te komen tot kartografische beroepsopleidingen. Om zich van haar taak zo goed mogelijk te kunnen kwijten, besloot deze commissie om naast een onderzoek naar de kartografische opleidingsmogelijkheden in andere landen in eigen land een enquête te houden bij ver schillende diensten, instellingen en bedrijven, waarvan verondersteld mocht worden dat ze op een of andere wijze geïnteresseerd zouden zijn bij genoemde opleidingen. Uit de enquête is gebleken dat bij een aantal diensten en bedrijven wel opleidingen beston den, doch vrij algemeen was men van mening dat landelijk geregelde kartografische opleidin gen niet alleen in een behoefte zouden voor zien, maar ook om verschillende redenen de voorkeur verdienden boven bedrijfsopleidingen (al zullen deze laatste natuurlijk niet geheel kunnen worden gemist). Verder wees deze en quête uit, dat hoewel men over het niveau en de inhoud van de opleidingen, alsook over de manier waarop deze zouden moeten worden gegeven, nogal verschillend bleek te denken aan de wensen van de meeste belangstellenden toch zou zijn voldaan als de volgende karto grafische opleidingen tot stand zouden komen: 1kartografisch-tekenaar 2. kartograaf, met specialisatie in geografische richting 3. kartograaf, met specialisatie in landmeet kundige richting. Voor de eerste opleiding, waaraan duidelijk het meest behoefte bleek te bestaan, werd een voor-opleiding op Mavo 4-niveau (of daarmee gelijk te stellen opleiding) gewenst geacht bij voorkeur met de vakken wiskunde en aard rijkskunde terwijl voor de tweede en derde opleiding een voor-opleiding op minimaal Havo-niveau (of daarmee gelijk te stellen op- Dit artikel is eveneens opgenomen in Kaartbulle- tin 33, september 1973. 213

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 5