wordt uitsluitend door didactische motieven bepaald en is niet precies zoals in onderstaan de samenvatting is aangegeven. In het theoretisch gedeelte wordt onderwijs ge geven in de vakken: kennis gereedschappen en materialen 4 lessen landmeetkunde 7 lessen geografie 9 lessen kartografie 10 lessen kaartreproductie 3 lessen automatisering in de kartografie 3 lessen In het praktisch gedeelte wordt onderwijs ge geven in: het tekenen van letters het vervaardigen van kartografische modellen het tekenen, graveren en generaliseren van kaarten het gebruik van kaarten. Het praktisch gedeelte vormt het grootste deel van de cursus en omvat in totaal 55 lessen. Een theorieles omvat meestal 10 a 20 blad zijden, een praktische les bestaat als regel uit een te tekenen kaartfragment met een verkla rende tekst van 1 a 2 bladzijden. Verondersteld wordt dat voor iemand die een normale dagtaak heeft en in een gemiddeld tempo studeert, het volgen van de cursus on geveer 2 jaar zal duren, wat dus neerkomt op ongeveer 1 les per week. Het vinden van auteurs die bereid waren om aan de tot standkoming van de verschillende lessen hun medewerking te verlenen, heeft door verschillende oorzaken nogal wat moeite en tijd gekost. Dank zij de bereidwilligheid van enkele leden van de Redactie-Commissie om ondanks een dikwijls overvolle dagtaak - een deel van de te schrijven lessen voor hun rekening te nemen, is het uiteindelijk gelukt de volgende bezetting voor de verschillende vak ken te vinden: Ing. D. Bloeme: landmeetkunde A. Bus: tekenen van kleinschalige (atlas) kaarten Ing. M. J. J. Flink (f): kennis van tekenge reedschappen en -materialen, tekenen van grootschalige kaarten J. A. Frumeau: tekenen van middelschalige (topografische) kaarten Drs. P. W. Geudeke: geografie, kaartgebruik, 1 les kartografie Drs. F. J. Ormeling: geografie, kaartgebruik Dr. J. J. C. Piket: kartografie A. Ras: tekenen en generaliseren van middel schalige (topografische) kaarten; ontwer pen van stadsplattegrond en autokaart Ir. H. Rietveld: automatisering in de karto grafie A. H. Verroen: tekenen en graveren van stads- kaarten Ir. L. van Zuylen: kaartreproductie De lessen over „kennis van tekengereedschap pen en-materialen" zijn enkele jaren nadat wijlen de heer Flink die had geschreven door de heer Ing. S. C. Hoos van de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat aange past aan de laatste ontwikkelingen op het ge bied van tekenmaterialen, terwijl deze lessen evenals de lessen over het tekenen van grootschalige kaarten door de heer A. Ras van de Topografische Dienst in de door PBNA gewenste vorm zijn gebracht. Het contact met PBNA is van het begin af zakelijk en prettig geweest. Van de ervaring van dit instituut op het terrein van schriftelijk onderwijs is verschillende keren een dankbaar gebruik gemaakt! Het ligt in de bedoeling dat aan het eind van de cursus, onder auspiciën van de Kartogra fische Sectie van het KNAG, door PBNA een examen wordt afgenomen dat zal bestaan uit een schriftelijk en/of mondeling gedeelte. Om te bevorderen dat in de toekomst zowel de cursus als de examens aan hoge eisen blij ven voldoen, zal het bestuur van de Karto grafische Sectie een z.g. „Begeleidingscommis sie" instellen, die met PBNA en waar no dig met de auteurs van de lessen contact zal onderhouden ten aanzien van alle zaken die voor het gehalte en het „up to date" zijn van de cursus en de examens van belang kunnen zijn. De commissie zal jaarlijks aan het bestuur van de Kartografische Sectie verslag uitbrengen van haar werkzaamheden en het nodige con tact onderhouden met de auteurs van de les sen. Voor geïnteresseerden in de cursus, die niet volledig de vereiste vooropleiding hebben ge had, bestaat de mogelijkheid om, door de zorg van PBNA, zoveel inleidende lessen te krijgen als nodig zijn voor het met succes volgen van de cursus. Voor degenen, die reeds een gevorderde of volledige tekenopleiding hebben genoten, be staat de mogelijkheid om van een deel van de praktische lessen te worden vrijgesteld. Belangstellenden kunnen zich voor het ver krijgen van nadere inlichtingen over een en 215

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 7