ander het beste rechtstreeks wenden tot PBNA in Arnhem! Om enige indruk te verkrijgen van wat in de cursus wordt onderwezen, volgt hieronder een korte, globale samenvatting van de te geven lessen. Van het theoretisch gedeelte omvat het vak kennis van gereedschappen en materialen: behandeling van verschillende soorten teke ningdragers en graveerlagen, toepassing van diverse teken- en graveermaterialen en radeer- middelen, gebruiksmogelijkheden van inkt, verf en penselen. Gebruik van de reductie passer en toepassing van verschillende soorten pantografen (mechanisch en optisch) voor het verkleinen of vergroten van kaarten. landmeetkunde: behandeling van een aantal algemene begrip pen uit de landmeetkunde. De toepassing van richtingen, afstanden en coördinaten, idem van driehoeksmeting, grond slagmeting (polygoonmeting, voorwaartse en achterwaartse insnijding, e.d.), verdichting van een puntennet, situatiemeting, detailmeting, het uitwerken van een eenvoudig veldwerk. De betekenis van het NAP, enkele waterpas methoden, het meten van profielen, behande ling van enkele waterpasinstrumenten en hun toepassing. De vervaardiging en het gebruik van lucht foto's, de toepassingsmogelijkheden van enkel en dubbelbeeldsfotogrammetrie voor kaarte- ringsdoeleinden. geografie: de mens en zijn woongebied (korte inleiding over wezen en taak van de geografie). Behandeling van de fysische aspecten van het woongebied: de aarde als geheel, het relief, het klimaat, de vegetatie, de bodem en het water. De opbouw, samenstelling en verspreiding van de bevolking. Behandeling van de wijze waar op de mens in zijn woongebied in zijn bestaan voorziet: de landbouw, ambacht en industrie, verkeer en vervoer. Nederland en de wereld. kartografie: doel en betekenis van de kartografie. Behan deling van verschillende kaartelementen en kaartsoorten. Hoogte- en reliefvoorstelling. Bespreking van enkele geografische aspecten van het generaliseren. Enkele onderwerpen der wiskundige aardrijks kunde. De betekenis van de kaartschaal in ver band met het doel van de kaart. Behandeling van enkele kaartprojecties en de verschillende vervormingen die daarbij op kun nen treden. Geschiedenis van de kartografie, in het bijzon der die van Nederland. Behandeling van een aantal atlaskaarten (spe ciaal uit de Bosatlas). Bespreking van enkele bijzondere kaarten. Het ontwerpen van een kaart. kaartreproduktie: behandeling van verschillende kopiëermetho- den. De toepassing van fotografie bij kaartrepro duktie. Het aanbrengen van schrift en symbolen op kaarten. Het drukken van kaarten met één- en meer- kleuren persen. automatisering in de kartografie: rekenhulpmiddelen (handrekenen, rekentafels, rekenmachines). De computer (onderdelen, codes, informatie dragers, het geheugen, invoer- en uitvoer-ap- paratuur) toepassing van de computer in de landmeetkunde. Verschillende typen tekenmachines en hun toe passing. Korte behandeling van enkele typen coördina- tenlezers. Toepassing van automatisering in de toekomst. In het praktische gedeelte leert de cursist on der meer: het tekenen van verschillende soorten letters (recht, cursief, draad-, kapitaal, onderkast) in verschillende grootte, zowel met potlood als inkt; oefenen in het maken van verschillende model len (o.a. kleurmodel), het tekenen van o.a. een graadnet, symbolen, hoogtelijnen en een scha- duweringsmodel; oefenen in het gebruik van plakrasters, het ver vaardigen van een schriftmontage, het samen stellen van een eenvoudige lay-out; het op verschillende tekeningdragers met ver schillende tekenmaterialen tekenen van groot schalige, middenschalige en kleinschalige kaar ten, alsook het vervaardigen van de verschil lende deeltekeningen waaruit een kaart kan zijn opgebouwd; het graveren met verschillende naalden op een aangebrachte gids; 216

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 8