programma. De uitwerking van een examen opgave NLF wordt niet geaccepteerd. De kandidaat die reeds eerder tot een examen werd toegelaten, behoeft bij wederaanmelding voor datzelfde examen de onder a en b be doelde stukken niet opnieuw over te leggen. Het examengeld voor het examen Landmeet kundig tekenaar bedraagt 110,Bij afwij zing na het afleggen van het schriftelijk examen gedeelte vindt geen restitutie plaats van een gedeelte van het examengeld. Het examengeld voor het examen Landmeet- technicus bedraagt 175,Bij afwijzing na het afleggen van het schriftelijk examengedeelte wordt 50,gerestitueerd. Het examengeld moet vóór 1 februari 1974 worden gestort op postrekening nr. 390479 t.n.v. de secretaris-penningmeester Examen commissie NLF te Delft. Ten aanzien van de onder a bedoelde praktijk en de onder b genoemde werkstukken worden de volgende eisen gesteld: Examen landmeettechnicus Praktijk: De kandidaat dient tenminste gedurende 100 velddagen de landmeetkunde (detailmeten, hoekmeten en waterpassen) als leider van een meetploeg te hebben beoefend: Werkstukken: a. Tenminste twee veldwerken van eigen meting ten behoeve van een (zelfstandige) kaartering, bevattende opstallen, straat- meubilair enz. en een bijbehorend meet lijnen-overzicht. b. Een uit a vervaardigde potloodkaartering met bijbehorende calque in inkt, schaal 1 500. c. Een dwarsprofiel met schets opgenomen op enige slagen afstand van een in hoogte bekend punt. Opm.: bij a en b dient rekening gehouden te worden met het normblad NEN 3256. De kan didaten die reeds eerder werden toegelaten tot het examen voor Landmeetkundig tekenaar worden vrijgesteld van het inleveren van de werkstukken onder b (kaartering en calque). Examen landmeetkundig tekenaar Praktijk: De kandidaat dient tenminste gedurende 200 kantoordagen het landmeetkundig tekenen praktisch te hebben beoefend. Werkstukken: a. een potloodkaartering met bijbehorende calque in inkt c.q. gravure. b. een matenplan of een topografische teke ning, zoals omschreven op blz. 11 van het prospectus. N.B. 1. Toekomstige kandidaten rekenaar (1975, 1977) wordt meegedeeld dat de eisen voor werkstukken en examenkennis worden ge wijzigd en beter aangepast aan de huidige prak- tijkbeoefening. Hierover zal voorjaar 1974 in dit tijdschrift worden bericht. N.B. 2. Rekenmachines. Aan de kandidaten voor Landmeettechnicus en Landmeetkundig tekenaar kan op hun verzoek worden toege staan voor de vakken Landmeetkundige Be rekeningen en Groottebepaling gebruik te ma ken van een hand-, elektrische of elektronische, niet programmeerbare, rekenmachine. Zo mogelijk dient een dergelijk rekenhulpmid del door de kandidaat te worden meegenomen naar het examen. Voor een beperkt aantal kan didaten kan een elektrische machine beschik baar gesteld worden en wel één der volgende uitvoeringen: Marchant ADX, Friden DW 10, Friden SBT of Friden STW. Elke kandidaat dient op het aanmeldingsformulier duidelijk te vermelden van welk rekenhulpmiddel hij op het examen gebruik wenst te maken en of hij een dergelijk hulpmiddel al dan niet zelf mee neemt. De examencommissie zal voor ieder geval na gaan, in hoeverre het gebruik van een reken machine van invloed is op de voor beide vak ken beschikbaar te stellen tijd. N.B. 3. Gebruik detailcoördinatograaf en/of graveerfilm. Aan de kandidaten voor Land meetkundig tekenaar kan op hun verzoek wor den toegestaan voor de vakken Kaarttekenen en Technisch tekenen gebruik te maken van de detailcoördinatograaf. Hun kan ook worden toegestaan de kaartering van het vak Kaart tekenen uit te voeren op graveerfilm, waarbij in plaats van het vervaardigen van een calque de kaartering wordt gegraveerd. Bij de aanmelding voor het examen dient te worden opgegeven of gebruik wordt gemaakt van a. de detailcoördinatograaf en/of b. gra veerfilm. De examencommissie stelt desge wenst beide ter beschikking. De kandidaat dient zelf graveernaalden (0,150,2 mm) mede te nemen. De examencommissie zal voor ieder geval na gaan in hoeverre het gebruik van de detail coördinatograaf en/of graveerfilm van invloed is op de voor de betreffende vakken beschik baar te stellen tijd. N.B. 4. Gebruik afwrijf schrift. Aan de kandi daten voor Landmeettechnicus en aan die voor Landmeetkundig tekenaar kan op hun verzoek 260

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 20